Break Dance (karuzela)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Break Dance podczas tzw. kermisu we Frankfurcie Odrzańskim, 2007 rok.

Break Dance (karuzela) – to typ karuzeli składającej się z tarczy oraz wagoników, które obracają się razem z tarczą.

Opis działania: Tarcza początkowo łagodnie się obraca. Z czasem tarcza przyspiesza. Kiedy tarcza osiągnie całkowitą prędkość wagoniki również zaczynają się kręcić i dodatkowo mogą dość mocno się obracać przez co pasażer ma uczucie "uwięzienia" w gondoli i przy niektórych rodzajach tej karuzeli może dojść do nawet 3g przeciążenia, co powoduje niemożliwe poruszanie się i "wgniecenie" w siedzenia. W Niemczech Break Dance jest bardzo popularną karuzelą w tamtejszych objazdowych wesołych miasteczek.

Historia: Pierwszy egzemplarz tej owej karuzeli został zaprezentowany w Heide-Parku w 1989 roku podczas otwarcia sezonu w parku rozrywki. Mimo iż karuzela być może pojawiała się wcześniej, to trzeba przyznać iż pierworodna karuzela tego typu została otwarta w Heide-Parku. W kolejnych latach karuzela pojawiała się ale tylko w tych największych parkach rozrywki świata. Natomiast rok 2003 rok stał się prawdziwym żniwem jeśli chodzi o produkcję tej karuzeli. Istniało wtedy bardzo wiele firm, np. sławna firma Müller czy Schneider, którzy byli wtedy największymi wzorami w produkowaniu karuzel. Firmy te również jak co roku na terenie Niemiec organizują tzw. Kermisy. Wtedy też po raz pierwszy Break Dance pojawił się w przyjezdnym lunaparku. Na chwilę obecną Break Dance ma wiele "bliźniaków", który każdy został stworzony w innej firmie. Natomiast w Polsce karuzela jest raczej rzadko spotykana jeśli chodzi o przyjezdne i stacjonarne wesołe miasteczka.

Wypadki: W nocy z 19 na 20 sierpnia 2009 roku w przyjezdnym lunaparku "Wesoły Świat" w Pobierowie miał miejsce groźny wypadek, otóż oficjalnie wiadomo iż jedna z 16 gondol karuzeli tego właśnie rodzaju wygięła się na bok, powodem było puszczenie mechanicznych zabezpieczeń. Małżeństwo, które jechało karuzelą zostało lekko ranne. Pomoc pogotowia przewiozła ich do szpitala w Gryficach.

Rodzaje:

  • pospolity (opisany powyżej)
  • typu Crazy Dance (Działanie ma jak opisana powyżej tylko dodatkowo ramiona podtrzymujące gondole wychylają się "na wiechrz" a gondole lekko się przechylają.

Przykłady w Polsce

Przykłady za granicą