Breakbeat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Breakbeat
Pochodzenie hip-hop, jazz, funk, muzyka filmowa, techno
Czas i miejsce powstania wczesne lata 70. XX wieku Nowy Jork, połowa lat 90. Londyn, Brighton, Bristol
Instrumenty syntezatory, automaty perkusyjne, samplery
Gatunki pokrewne drum'n'bassjungle - big beat
Podgatunki
acid breaksbig beatbreakbeat hardcorebreakcore – broken beat – drill n basshardcore breaksnu skool breaks – progressive breaks
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
breakstep
Style regionalne
florida breaks

Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Charakterystycznym elementem gatunku jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie[1] (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych. Utwory breakbeat'owe mają wolniejsze tempo od utworów muzyki house, a szybsze tempo od utworów muzyki hip-hop[1] .

Podgatunek często jest mylony z big beat, lecz jest on od niego bardziej psychodeliczny i uderzenia (beat) są w tej samej formie przez większość utworu. Zdarza się też że jest mylony z drum and bass, ale jest to bardzo wielka różnica (DnB - szybsze tempo, mniej wyczuwalny beat, zwykle zamiast tego używany bass, uczucie "biegania" podczas słuchania takiego utworu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Największy wpływ na rozwój tego gatunku miały funk, jazz[2] i hip-hop[3]. Doprowadziło to do powstania wielu podgatunków, z których najpopularniejsze są: Nuskool Breaks, Ragga Breaks, Electro Breaks, Hardcore Breaks oraz Progressive Breaks. Współczesny breakbeat często używa brzmienia muzyki dubstep[1] .

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c d KorinaK. Lopez KorinaK., Electronic dance music glossary, „USA Today”, 13 grudnia 2011 [dostęp 2013-09-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-09-25].
  2. Paweł Frieske: Breakbeat. W: Gatunki muzyki elektronicznej [on-line]. TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 21-06-2014].
  3. Ishkur's Guide to Electronic Music | New Home on Techno.org, www.techno.org, 18 listopada 2007 [dostęp 2015-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-18] (ang.).