Breakbeat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Breakbeat
Pochodzenie hip-hop, freestyle, miami bass, electro, funk, techno, turntablism
Czas i miejsce powstania wczesne lata 70. XX wieku Nowy Jork, połowa lat 90. Londyn, Brighton, Bristol
Instrumenty syntezatory, automaty perkusyjne, samplery
Gatunki pokrewne drum'n'bassjungle - big beat
Podgatunki
acid breaksbig beatbreakbeat hardcorebreakcore – broken beat – drill n basshardcore breaksnu skool breaks – progressive breaks
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
breakstep
Style regionalne
florida breaks

Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), której charakterystycznym elementem jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych.

Podgatunek często jest mylony z big beat, lecz jest on od niego bardziej psychodeliczny i uderzenia (beat) są w tej samej formie przez większość utworu. Zdarza się też że jest mylony z drum and bass, ale jest to bardzo wielka różnica (DnB - szybsze tempo, mniej wyczuwalny beat, zwykle zamiast tego używany bass, uczucie "biegania" podczas słuchania takiego utworu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Największy wpływ na rozwój tego gatunku miały amerykańskie odmiany imprezowego hip-hopu z Florydy (Miami Bass)[potrzebne źródło]. Doprowadziło to do powstania wielu podgatunków, z których najpopularniejsze są: Nuskool Breaks, Ragga Breaks, Electro Breaks, Hardcore Breaks oraz Progressive Breaks.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Frieske: Breakbeat . W: Gatunki muzyki elektronicznej [on-line]. TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 21-06-2014].