Breakbeat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Breakbeat
Pochodzenie

Electro, hip-hop, funk, jazz, post disco, turntablizm

Czas i miejsce powstania

wczesne lata 70. XX wieku Nowy Jork, połowa lat 90. Londyn, Brighton, Bristol

Instrumenty

syntezatory, automaty perkusyjne, samplery

Gatunki pokrewne

drum'n'bassjunglebig beat

Podgatunki
acid breaksbig beatbreakbeat hardcorebreakcore – broken beat – drill n basshardcore breaksnu skool breaks – progressive breaks
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
breakstep
Style regionalne
florida breaks

Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, w której mocno akcentowane są instrumenty perkusyjne, często przez sample, jak również bębny i wszelkiego rodzaju instrumenty tworzące rytmiczne uderzenia (tzw. beaty)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Charakterystycznym elementem gatunku jest przebieg rytmiczny. Dwudzielne metrum, przełamywane jest synkopami[1] (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych. Utwory breakbeat'owe mają wolniejsze tempo od utworów muzyki house, a szybsze tempo od utworów muzyki hip-hop[1].

Podgatunek często jest mylony z big beat, lecz jest on od niego bardziej psychodeliczny i uderzenia (beat) są w tej samej formie przez większość utworu. Zdarza się też, że jest mylony z drum and bass, ale jest to bardzo wielka różnica (DnB – szybsze tempo, mniej wyczuwalny beat, zwykle zamiast tego używany bass, uczucie "biegania" podczas słuchania takiego utworu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za pionierów tego gatunku uważany jest[według kogo?] angielski zespół muzyczny The Prodigy[2]. Tymczasem zalążki muzyki breakbeat widać już w latach 70. między innymi u DJ-a Kool Herca i na przykład Afrika Bambaataa. DJ-e w swoich miksach wykorzystywali najczęściej charakterystyczne breaki z utworów funkowych. Między innymi takich wykonawców jak Jamesa Browna czy The Winstons. Największy wpływ na rozwój tego gatunku miały funk, jazz[3] i hip-hop[4][5]. Doprowadziło to do powstania wielu podgatunków, z których najpopularniejsze są: Nuskool Breaks, Ragga Breaks, Electro Breaks, Hardcore Breaks oraz Progressive Breaks. Współczesny breakbeat często używa brzmienia muzyki dubstep[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Korina Lopez, Electronic dance music glossary, „USA Today”, 13 grudnia 2011 [dostęp 2013-09-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-09-25].
  2. The Prodigy :: Muzyka :: RMF FM [online], www.rmf.fm [dostęp 2016-03-11].
  3. Paweł Frieske: Breakbeat. [w:] Gatunki muzyki elektronicznej [on-line]. TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 2014-06-21]. (pol.).
  4. Ishkur's Guide to Electronic Music | New Home on Techno.org [online], www.techno.org, 18 listopada 2007 [dostęp 2015-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-18] (ang.).
  5. Radek Miszczak, Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop, Kurpisz S.A, 2005, s. 24, ISBN 83-89738-75-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]