Breakout (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Breakout
Producent Atari
Wydawca Atari
Projektant Nolan Bushnell

Steve Bristow
Steve Wozniak

Data wydania 13 maja 1976[1]
Gatunek komputerowa gra zręcznościowa
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa(2 graczy na przemian)
Wymagania sprzętowe
Platforma Arcade, Atari 2600, Atari 5200, Atari Jaguar, Playstation, Telefony komórkowe, PC
Nośniki kartridż

Breakoutkomputerowa gra zręcznościowa wyprodukowana i wydana przez firmę Atari 13 maja 1976 roku[1] na automaty do gier. W późniejszych latach gra doczekała się portów na konsole domowe, stworzono także ulepszone edycje takie jak Super Breakout i Breakout 2000.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Breakout rozpoczyna się z ośmioma rzędami "cegiełek" w czterech różnych kolorach - od dołu: żółte, zielone, pomarańczowe i czerwone. Gracz kontrolujący paletkę poruszającą się poziomo po dole ekranu przy pomocy piłki musi zniszczyć jak najwięcej cegiełek, jeśli gracz nie zdoła utrzymać piłki na ekranie to traci on jedno życie. Gra składa się z dwóch rund, po ich przejściu piłka porusza się w nieskończoność na pustym ekranie dopóki gracz nie straci żyć, lub nie rozpocznie nowej gry. Paletka zmniejsza się o połowę gdy piłka uderzy w górną ścianę ponad cegiełkami.

Późniejsze wersje[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna automatowa wersja gry została oficjalnie przeniesiona na konsole domowe Atari 2600, Atari 5200 i Video Pinball.

Super Breakout[edytuj | edytuj kod]

Sukces gry zaowocował powstaniem gry Super Breakout w 1978 roku[2]. Gra pod względem oprawy audiowizualnej jak i pod względem mechaniki jest bardzo podobna do oryginału, gra posiada trzy nowe, bardziej zaawansowane tryby gry: "Double", "Cavity" i "Progressive". Gra bazuje na chipie MOS 6502, tytuł ten może być emulowany przez emulator MAME. Super Breakout znajduje się także na wielu różnych kompilacjach stworzonych przez Atari, jak i przez kompilacjach innych firm.

Breakout 2000[edytuj | edytuj kod]

Na konsolę Atari Jaguar powstała gra pod tytułem Breakout 2000. Mechanika rozgrywki pozostawała taka sama jak w oryginale z tym, że cała akcja gry rozgrywała się na trójwymiarowej planszy. Gra posiada system power-upów, podobny do tego z gry Arkanoid.

Breakout na PC i PlayStation[edytuj | edytuj kod]

Na PC i PlayStation powstała gra pod tytułem Breakout, była to dostosowana do ówczesnych standardów wersja oryginału z automatów do gry: posiada grafikę 3D, zaawansowaną fizykę piłki, a także wiele różnorodnych poziomów ze zmiennym środowiskiem otoczenia.

Breakout Boost[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku[3] firma Atari wydała na telefony komórkowe grę Breakout Boost. Gra posiadała system ulepszeń a także różne rodzaje cegiełek (np. wybuchające).

Klony Breakouta[edytuj | edytuj kod]

Od pojawienia się oryginalnego Breakouta powstało wiele gier, które korzystają z podobnej mechaniki rozgrywki, te gry znane są jako klony Breakouta. Do tego rodzaju gier należą między innymi:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]