Breath of Fire (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Breath of Fire
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Gatunek jRPG
Tryby gry jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Super Nintendo Entertainment System, Game Boy, Game Boy Advance, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, PC

Breath of Fire (jap. ブレスオブファイア Buresu obu Faia?) to japońska seria gier zaprojektowanych przez Tokuro Fujiwara'e i wydana przez firmę Capcom. Oryginalnie wydana na konsolę Super NES w 1993 jako jedna z pierwszych gier Capcom'u typu konsolowa gra fabularna. Seria składa się z pięciu luźno powiązanych gier noszących wspólny tytuł Breath of Fire.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Cała seria Breath of Fire należy do gatunku gier RPG oraz jego podgatunku, jRPG. Aby ukończyć grę, należy wykonać szereg wynikających z fabuły, jasno określonych przez autorów celów, polegających najczęściej na pokonaniu konkretnego przeciwnika.

Walki we wszystkich grach spod znaku Breath of Fire odbywają się w typowym dla gier jRPG systemie: podczas podróży gracz jest atakowany w różnych odstępach czasu przez losowo wybrane stworzenia (ten element nie występuje w części piątej, Breath of Fire: Dragon Quarter - potwory oraz miejsca ich rozmieszczenia są z góry ustalone). Walka prowadzona jest w systemie turowym, pozwalającym na wydanie każdej postaci obecnej w drużynie gracza jednej komendy : ataku fizycznego, ataku czarem, obrony, użycia przedmiotu lub ucieczki. Poszczególne części gry dostarczają także możliwości wykorzystania specjalnych umiejętności każdej z postaci lub nauki użytego przez wroga ataku.

Breath of Fire posiada szereg funkcji nie występujących w żadnych innych grach i będących znakiem rozpoznawczym serii. Są to przede wszystkim: Wioska Wróżek (w oryginale Fairy Village), łowienie ryb, nauka ataków od wrogów i System Mistrzów (w oryginale Master System).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła wszystkich gier koncentruje się wokół młodego wojownika z niezwykłą mocą imieniem Ryu. Chłopiec przemierzając kolejne światy poznaje i zdobywa nowych towarzyszy, dowiaduje się o swoim pochodzeniu oraz ważnej misji, jaką mu powierzono. Najczęściej jest to obrona świata przed złym bóstwem, któremu tylko Ryu może się przeciwstawić.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Choć w każdej części gry do głównego bohatera dołącza szereg bardzo różnych postaci, istnieją dwaj sztandarowi bohaterowie, pojawiający się we wszystkich odsłonach Breath of Fire.

Ryu[edytuj | edytuj kod]

Ryu (リュウ, Ryū) – główny bohater gry. Słowo "Ryu" (竜, ryū) po japońsku oznacza smoka. Młody (około 15 do 20 lat) wojownik posługujący się mieczem, jeden z ostatnich potomków potężnego Klanu Smoka, posiadający możliwość przemiany w to stworzenie, co jest niezwykle użyteczne podczas walki. Wyjątkiem jest Breath of Fire: Dragon Quarter, gdzie moc transformacji pochodzi z zewnętrznych źródeł. O istnieniu Klanu Smoka nic nie wiadomo. Jest wysoki i dobrze zbudowany. Posiada niebieskie oczy i włosy, przy czym w części piątej są one o wiele ciemniejsze. Ryu w grach od I do IV nie wypowiada żadnego słowa - milczenie głównego bohatera jest częstą praktyką wśród gier jRPG. Jego specjalną umiejętnością jest wędkarstwo.

Nina[edytuj | edytuj kod]

Nina (ニーナ, Nīna) – jedyna kobieca postać pojawiająca się we wszystkich grach. Jest to blondwłosa, niebieskooka dziewczyna, obdarzona opierzonymi skrzydłami umożliwiającymi jej lot. W Breath of Fire: Dragon Quarter ukazana jest jako mała dziewczynka, bardzo różna od swoich poprzednich wcieleń. Jest niema, a skrzydła nie wyrosły jej w naturalny sposób. Specjalizuje się w magii. W częściach od I do IV jest księżniczką Wyndii - królestwa skrzydlatych ludzi. W części pierwszej między nią a Ryu rodzi się uczucie, pewne wątki w części drugiej pozwalają również wywnioskować, iż pobrali się po zakończeniu gry.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]