Bree Van De Kamp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bree Mason
Bree Van De Kamp
Bree Hodge
Bree Weston
Postać z Gotowe na wszystko
Ilustracja
Marcia Cross
Pierwsze wystąpienie 1.01 "Pilot"
3.23 "Getting Married Today"
(po przerwie związanej z porodem u aktorki)
Ostatnie wystąpienie 3.15 "The Little Things You Do Together"
(urlop macierzyński aktorki)
8.23 "Finishing The Hat"
Grany przez Marcia Cross
Carolyn Howard (dublerka w scenach od odc. 3.11 do 3.16)
Mackenzie Smith (10-letnia Bree; odcinek 8.17)
Liczba odcinków 174
Dane biograficzne
Rodzina Henry Mason (ojciec)
Pani Mason (matka – nie żyje)
Benjamin Tyson Van De Kamp (wnuk)
Fern Mason (siostra ojca)
Rex Van De Kamp (mąż – nie żyje; 1987 – koniec I poł. 2005)
Orson Hodge (były mąż; pocz. I poł. 2007 – I poł. 2015)
Trip Weston (mąż; od pocz. II poł. 2017)
Andrew Van De Kamp (syn z Rexem)
Danielle Van De Kamp (córka z Rexem)
Sam Allen (były pasierb od Rexa)
Eleanor Mason (macocha)
Phyllis Van De Kamp (była teściowa)
Pan Van De Kamp (były teść – nie żyje)
Byłe szwagrostwo Van De Kamp[1]
Gloria Hodge (była teściowa)
Edwin Hodge (były teść – nie żyje)
Leo Katz (były zięć)
Ciotka Orsona (nie żyje)[2][3]
Alexander Cominis (były zięć)
Austin McCann (niespowinowacony ojciec Benjamina)
Inne informacje
Wiek 10 (gdy jej matka zmarła)
25 (w momencie ślubu z Rexem)
26 (gdy urodziła Andrew)
27 (gdy urodziła Danielle)
32 (gdy wprowadziła się na uliczkę)
42[4] – 43 (sezon 1)
43 – 44 (sezon 2)
45 (sezon 3)
45 – 46 (sezon 4)
51 – 52 (sezon 5)
52 – 53 (sezon 6)
53 – 54 (sezon 7)
54 – 55 (sezon 8)
58 (w momencie objęcia urzędu radnej w Kentucky)
Zajęcie * Gospodyni domowa
 • Była współwłaścicielka firmy Katering pani Van De Kamp
 • Była autorka książek kucharskich
 • Radna legislatury w Kentucky

Bree Mason[5] Van De Kamp Hodge Weston – postać fikcyjna, główna bohaterka serialu Gotowe na wszystko. Grała ją Marcia Cross.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zobacz: Cytaty o Bree Van De Kamp

Przeszłosć[edytuj | edytuj kod]

Bree Mason[5] urodziła się w 1962 roku[4]. W roku 1972[6], jej biologiczna matka nauczyła ją pojęcia emocjonalnej maski, czyli ukrywania swoich uczuć przed bliskimi[7]. Krótko potem zginęła, w Wigilię Bożego Narodzenia, z powodu potrącenia przez samochód[8].

Ojciec Bree, Henry Mason, ożenił się z Eleanor[9].

Bree na pierwszym tygodniu studiów poznała swego przyszłego męża Rexa, na spotkaniu Młodych Republikanów. Po jednym z kolejnych zebrań, weszli do restauracji, gdzie rozmawiali aż do godziny drugiej nad ranem o imigrantach i dostępie do broni[10]. Bree była już wtedy zaręczona z Ty Grantem. Pomimo tego oraz sprzeciwu ojca, zgodziła się na ślub z Rexem[11], który odbył się w 1987 roku. Rok po ślubie, urodził się Andrew, a w 1989 przyszła na świat Danielle[12].

Pięć lat później Van De Kampowie sprowadzili się do Fairview. Tam też Bree i Rex poznali Mary Alice Young i Susan Mayer, która była akurat w jej domu gdy się witali. W roku 1998 do grona jej przyjaciół doszła też Lynette Scavo[13]. Trzy lata później, Bree z Rexem poznali swojego aptekarza George'a Williamsa[14]. W roku 2003 do Fairview sprowadziła się była modelka Gabrielle Solis, którą kwartet przyjął do swojego grona[13].

Eli Scruggs zachował notatki na przepisy Bree gdy ta chciała wydać książkę kucharską co Rex wyśmiał[15].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Kilka dni od śmierci Mary Alice Young, Rex Van De Kamp oświadczył Bree, po siedemnastu latach małżeństwa, że chce się rozwieść. Bree namówiła go na terapię małżeńską u doktora Alberta Goldfine'a. Sesja się udała dopóki Rex nie został przyłapany z kochanką, dotychczas szanowaną Maisy Gibbons. Plokta o tym szybko się rozniosła, głównie dzięki Tish Atheron.

Bree, w zemście, zaczęła się spotykać z George'em Williamsem. Zerwała z nim, ponieważ potwierdziły się zastrzeżenia męża, że George się w niej podkochuje. Van De Kamp wybaczyła Rexowi, mimo wszczętego już rozwodu, bo go kochała. Rex wykorzystał to i pokazał swojej żonie swoje pudło do seksu masochistycznego. Bree niechętnie, ale się zgodziła.

Natomiast George podtruwał Rexa, o czym Bree nie wiedziała. Gorzkim owocem tego procederu była śmierć Rexa. Na kilka minut przed śmiercią, dzięki Lee Craig'owi, mąż Bree napisał kartkę, która rzuciła podejrzenia na żonę jako trucicielkę.

Tymczasem Bree miała też problemy z synem Andrew, który oświadczył jej, że jest gejem. Mimo prób nawrócenia syna z pomocą pastora Sykes, on w spowiedzi z pastorem, zapowiedział, że zniszczy matkę.

Eli Scruggs zwrócił Bree przepisy, które wyrzuciła do kosza jeszcze za życia Rexa.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Do Bree przyjechała jej teściowa, Phyllis Van De Kamp. Zanim została wyrzucona, zdążyła rzucić wobec ubezpieczyciela (Daniel Roebuck) podejrzenie na synową o zamordowanie jej syna.

Bree wyrzuciła Phyllis, i zaczęła się spotykać ponownie z George'em. Wdowa zwróciła w końcu uwagę na jego mroczną osobowość i zerwała z nim zaręczyny. W międzyczasie detektyw Barton prowadził śledztwo w sprawie śmierci Rexa. Wykazało ono, że to George był sprawcą podtruwania Rexa, a na łożu śmierci przyznał się do tego, że truł Rexa.

Gdy syn Bree - Andrew dowiedział się o tym, rozpoczął wojnę z matką, której zarzewie tliło się już od roku. Oskarżył fałszywie matkę o pobicie, w obecności chłopaka Justina o molestowanie. Zatrudnił adwokata Samuela Bormanisa, próbował przeprowadzić się do dziadków a w końcu przespał się z chłopakiem matki, Peterem McMillanem. Bree wyrzuciła go z domu i oświadczyła mu, że wygrał z nią.

Z powodu problemów z synem, Bree wpadła w alkoholizm a po wyrzuceniu Andrew i ucieczce Danielle z Matthew, wpadła w depresję. Dobrowolnie zgłosiła się do lokalnego szpitala psychiatrycznego. Tam poznała Orsona Hodge.

Gdy Betty Applewhite powiedziała Bree, że Matthew zabił swą poprzednią dziewczynę, dokonała brawurowej ucieczki z placówki. Zastała młodych zakochanych w domu i próbowała ich rozdzielić. Danielle nie chciała jednak rozstać się z chłopakiem, jednak Bree nie ustąpiła. Matthew wycelował rewolwer w jej czoło, ale policyjny snajper zdążył go wcześniej zastrzelić.

W tym samym czasie Orson jadąc do Bree z różami, przejechał samochodem Mike'a Delfino. Orson pogratulował jej ucieczki z ośrodka i razem weszli do domu.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

6 miesięcy później...
Orson i Bree po kolejnej kolacji i wielu randkach, zaręczyli się. Ogłosili to całej ulicy, wszystkim znajomym i przyjaciołom. Na przyjęcie przyszła też Carolyn Bigsby, która oświadczyła, że Orson zabił swą pierwszą żonę, Almę Hodge. Bree jej nie uwierzyła i półtora roku po śmierci Rexa, wyszła za niego za mąż, mimo ostrzeżeń Susan.

Wkrótce potem do jej życia wkroczył ponownie syn Andrew, demoniczna nowa teściowa, Gloria oraz wspomnienia po martwej kochance Orsona z czasów małżeństwa z Almą, Monique Polier. Ponoć miał ją zabić Mike Delfino, wybudzony dopiero co ze śpiączki. W końcu pojawiła się też Alma Hodge. Matka Orsona i jego była żona zaczęły spiskować przeciwko małżeństwu Bree i Orsona.

Alma podstępnie zmusiła eks małżonka do seksu, by mieć z nim potomstwo a Gloria próbowała zabić Bree. Nieskutecznie, bo Andrew i Orson obronili Bree. Próba morderstwa zresztą obróciła się przeciwko niej. Wyszło też na jaw, że Gloria zabiła Monique oraz ojca Orsona, a teraz sama została całkowicie sparaliżowana. Jej sztuczki doprowadziły do śmierci Almy, gdyż ta spadła z dachu, gdy chciała ostrzec Danielle przed matką eks męża i zabiła się. Dowody, podsunięte przez Orsona, wskazały właśnie Almę jako morderczynię Monique.

Bree, zmęczona wydarzeniami, wyjechała do rodziców a później, na upragniony miesiąc miodowy z Orsonem. Krótko potem okazało się, że jej córka zaszła w ciążę z Austinem McCannem. Bree zabrała ją ze sobą i umieściła w lokalnym zakonie w Fairview.

Rok po wypadku Mike'a, przyjechała na ślub Gabrielle z Victorem Langiem. Miała na sobie sztuczny brzuch o którym nikt nie wiedział, imitujący ciążę. Zdecydowała się bowiem na adopcję dziecka córki, by chronić jej reputację.

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Miesiąc później...
Bree nadal udawała ciążę. Dochodziło przy tym do zabawnych wypadków. Tajemnicę, znowuż przez przypadek, odkryła jej była teściowa, Phyllis. Nie zdradziła tego sekretu, ale zabrała Danielle z zakonu. Jej knowania przeciw Bree spełzły na niczym, ponieważ Danielle, została przekonana, przez matkę, że przebywanie w ośrodku dla emerytów nie jest ciekawym zajęciem dla rozrywkowej nastolatki. Danielle wróciła na Wisteria Lane, ale musiała się ukrywać, by nikt nie widział jej ciąży. Córka Bree pojawiła się przebrana za matkę na imprezie u Boba i Lee z okazji Halloween. Na niej odeszły jej wody płodowe i po ewakuacji rodziny do kuchni swojego domu, Danielle urodziła zdrowego chłopczyka. Dziewczyna wyjechała nazajutrz na studia a wnuk został adoptowany przez Bree i dano mu imię Benjamin Tyson Hodge.

Po porodzie córki, Bree wyrzuciła wszystkie sztuczne brzuchy ale też miała krótki okres zastoju w życiu seksualnym z mężem. Kilka nierozważnych słów usłyszanych przez Andrew, doprowadziło do jego wyprowadzenia się. Bree chciała by wrócił, ale on powiedział "nie" i podziękował jej, że pomogła mu dojrzeć.

Wisteria Lane nawiedziło tornado. W jego trackie, Bree gościła Sylvię Greene, od której dowiedziała się prawdy o powodach przyjazdu Mayfair'ów na Wisteria Lane. Tak też stała się przyjaciółką Katherine, ale żywioł zniszczył dach jej domu.

Z tego powodu Bree i Orson przenieśli się do domu Delfino, dodatkowo Susan chciała spłacić dług wdzięczności, gdyż Bree półtora roku wcześniej przyjęła ją i Julie, gdy jej dom został spalony przez Edie. Orson zaczął tam lunatykować, i przez sen powiedział Julie, że przeprasza za przejechanie Mike'a. Wiadomość przeszła kolejno od niej, do ojczyma i jego żony. Tuż po tym jak Bree i Orson wrócili do swojego domu, wściekła Susan wykrzyczała prawdę Bree.

Sąsiadka wyrzuciła męża z domu. Ogłosiła separację i pozwoliła wrócić mężowi pod warunkiem, że zgłosi się na policję. Orson chciał bardzo wrócić do Bree. Pewnej nocy nawet do niej przyjechał, ale Edie Britt zabrała go do swojego domu na prośbę Bree. Jednak nie była zadowolona, że Orson przenocował u Edie.

Wkrótce wybuchła wojna między obiema paniami. Edie dowiedziała się przy tym, kto jest ojcem Benjamina z kartki napisanej przez Orsona w jego mieszkaniu. Edie zaszantażowała Bree zmuszając ją do wyznania prawdy przyjaciółkom. Gabrielle, Susan, Lynette i Bree poszły do Edie i ogłosiły, że będą ją ignorować oraz rozpowszechnią brutalną prawdę o postępkach Edie. Zmusiło to do wyjazdu Edie z Wisteria Lane.

Tymczasem Andrew mieszkał z Bree i Orsonem, gdy jeszcze byli razem. Jej uwagi na temat błędów wychowawczych jakie wcześniej popełniła, rozzłościły go do tego stopnia, że wyprowadził się z domu. Bree nakłaniała go do powrotu, ale on wytrwał przy swoim postanowieniu. Gdy go odwiedziła w jego mieszkaniu, powiedział jej, że dawno jej przebaczył, ponieważ dzięki temu stał się dorosły i dojrzały.

Miesiąc po ślubie Gabi i Victora, na Wisteria Lane przyjechała też Katherine Mayfair. Obie panie ze sobą rywalizowały, od czasu tornada, wizyty Sylvii i odejścia jej męża, Adama oraz Balu Fundatorów, na którym Bree spowodowała zatrucie pokarmowe u Katherine.

Przez bliskie kontakty, Bree poznała prawdziwy i mroczniejszy sekret Katherine. Były mąż sąsiadki, Wayne, pojawił się w mieście i wciągnął Bree do ich osobistej rozgrywki. Gdy Kath go zastrzeliła, to dzięki Bree jej przyjaciółki zeznały, że była to obrona konieczna, przez co Katherine uniknęła więzienia.

Pięcioletni przeskok[edytuj | edytuj kod]

Rodziny Katherine i Bree się rozpadły. Pierwsza z nich rozwiodła się z Adamem a córka Dylan zaręczyła się z Bradleyem w Paryżu, po czym zamieszkała w stanie Maryland.

Mąż drugiej, Orson, poszedł do więzienia na trzy lata, dlatego Bree, w przeddzień zabrania go przez policję, przerwała abstynencję alkoholową. Piła kieliszek wina od czasu do czasu. Po tym jak Danielle, będąc już mężatką, odebrała matce 2 − letniego już Benjamina, nie miała teraz powodu, by ograniczyć się do jednego.

Dopiero Katherine, która wprowadziła się do Bree by wspomóc jej leczenie, stała się jej siłą napędową. Razem założyły także firmę kateringową, na potrzeby której przebudowano garaż Bree. Natomiast odwiedziny u Edie Britt, która nadal mieszkała poza Fairview, dały jej odwagę do złożenia pierwszej wizyty Orsonowi w więzieniu.

Sezon 5[edytuj | edytuj kod]

Bree wydała książkę kucharską i umieściła w niej niektóre przepisy Katherine, których później nie potrafiła wykonać, gdy doszło do telewizyjnej relacji z jej kuchni. Jej małżeństwo z Orsonem przetrwało więzienie, ale otrzymała gorzką lekcję, że musi też przebywać z mężem i jemu także gotować kolację, gdy nie wymieniła go w audycji radiowej, promującej książkę.

Po wizycie swego wnuka Benjamina i zięcia Leo z córką Danielle, Bree zaprezentowała sąsiadkom pierwszą wersję swej książki. Odkryła też, że Orson jest bezrobotny bo nikt nie chce zatrudnić byłego więźnia.

Zaproponował jej, że będzie wspólnikiem, ale sama musiała uwzględnić stanowisko Katherine. Bree zawiodła też Lynette, gdy zatrudniła Stu Durbera do pomocy w kampanii reklamowej książki. Dopiero po 70. urodzinach Karen McCluskey sytuacja między Orsonem, Bree a Katherine się unormowała.

Bree w takim układzie, mogła umówić Katherine z Peterem Hickey, ale wkrótce tego pożałowała. Katherine zaczęła się spotykać z byłym mężem Susan, Mike Delfino o czym Bree i Orson z Andrew dowiedzieli się na podstawie kamer w zewnętrznej kuchni.

Do Bree przyszła dziennikarka Sandra Birch (Rachael Harris), przed którą Bree usiłowała roztoczyć obraz idealnej rodziny. Sandra dowiedziała się o więziennej przeszłości Orsona, orientacji seksualnej Andrew i alkoholizmie Bree. W klubie "biały koń", Bree przyznała się Sandrze do swoich upadków i ofiarowaniu nadziei innym kobietom, że zawsze jest szansa, że coś im się uda. Birch przystała na pracę w tym kierunku.

Po spaleniu klubu, Orson zaczął przez krótki czas chrapać. Był to skutek złamania nosa w trakcie ewakuacji z miejsca pożaru. Tak Bree poznała chłopaka swego syna, doktora Alexandra Cominisa. Zaprosiła go do swojego życia, co wiązało się też z krótką wizytą jego matki, Meliny. Pod jej wpływem, Bree kupiła synowi i Alexowi dom przy 4350 Wisteria Lane.

Po pogrzebie Eliego Scruggsa, Bree kupiła nowego Lexusa LS. Zainwestowała też pieniądze w pizzerię Scavo, lecz zaczęła się tam rządzić. Lynette pokłóciła się z Bree i przez przypadek zarysowała jej nowe auto po czym zwróciła pieniądze Bree. W zamian za to, perfekcjonistka zorganizowała Lynette i Tomowi spotkanie z Bruce'em, swoim wydawcą. Okazało się klęską, ale Tom w swoim domu, zgodził się zamknąć własną, ale podupadającą już pizzerię.

Orson natomiast wpadł w kleptomanię po tym jak odkrył, że zarabia mniej niż Andrew. Choroba męża zebrała żniwo na całym Wisteria Lane. Bree udała się nawet do terapeuty, doktora Bernsteina (Ken Lerner). Tam Orson powiedział mu, że robi to dlatego, iż lubi jak Bree się denerwuje, gdyż nie może go kontrolować. Wyznał to też jej i starał się przekonać ją, że wszystko się skończy, gdy sprzeda firmę.

Bree przeszła krótką rozmowę z Andrew, przez co nie zrobiła tego o co prosił ją mąż. W odwecie, Orson okradł Rose Kemper, ale staruszka poradziła sobie z nim. Nie mniej sam spowodował wypadek Edie Britt.

Bree udała się z prochami Edie do jej syna, Traversa, ale ten ustalił z nimi by same zdecydowały o prochach. Podzieliły się nimi i pochowały Edie w swoich ogródkach.

Stosunki między Bree a Orsonem popsuły się tak dalece, że Bree wynajęła Karla Mayera jako swojego adwokata rozwodowego. Gdy Orson dowiedział się o tym, że oboje schowali rzeczy z ich domu oraz upozorowali włamanie, zgłosił kradzież do towarzystwa ubezpieczeniowego i zaszantażował Bree o wyłudzenie odszkodowania. W akcie zemsty, Karl nawiązał romans z Bree.

Sezon 6[edytuj | edytuj kod]

2 miesiące później...
Bree kontynuowała romans z Karlem, mimo formalnego małżeństwa z Orsonem. Dowiedziała się o tym Susan i mimo tego im pobłogosławiła. Angie Bolen pomogła nawet Bree zatuszować to przed Orsonem.

Angie została też zatrudniona w firmie Bree, na miejsce Katherine, która miała załamanie nerwowe z powodu porzucenia przez Mike'a. Mimo tego i wyrzutów sumienia, Bree kontynuowała romans. W końcu oświadczyła Orsonowi o rozwodzie i zaprezentowała mu zdjęcia z nim i Lamarem Banjaminem. Orson orzekł, że jego szantaż sprzed kilku miesięcy był zwykłym oszustwem i powiedział, że się dobrowolnie wyprowadzi.

Zanim to nastąpiło, Karl wyznał Orsonowi o tym, że on jest kochankiem Bree. Panowie zaczęli się bić i Bree próbowała to przerwać. Wybrali jednak fatalny moment, ponieważ w domek Świętego Mikołaja, gdzie przebywali, uderzyło skrzydło awionetki.

Bree wyszła z tego z zadrapaniem, Orson został sparaliżowany od pasa w dół a Karl zmarł w szpitalu. Bree ruszyło sumienie i zaprosiła Orsona do swojego domu. Roztoczyła nad nim opiekę, mimo wzajemnych animozji. Wkrótce potem sprawy zaczęły się pogarszać. Jej mąż nie mówił "proszę", co denerwowało Bree i chciał nawet popełnić samobójstwo. Dzięki Robin Gallagher, znalazła sposób na ponowne zbliżenie się do męża.

Niedługo potem zatrudniła do swego kateringu młodego mężczyznę, Sama Allena. Odkryła, że jest synem jej męża Rexa i do tego kłamał na temat swej matki, Lillian (Linda Purl). Po wspólnej, rodzinnej kolacji zaszantażował byłą macochę. Miał na tyle mocne argumenty, że Bree oddała mu swą firmę, którą budowała przez ostatnie 6 − 7 lat.

Po wszystkim, w rozmowie z Orsonem, potwierdziła, że nie wysłała by Andrew do więzienia. Orson przypomniał jej o swoim pobycie w tym miejscu. W jego oczach, nie zdała testu z moralności, za jaką ją podziwiał w jego przypadku. Dlatego też wyprowadził się. Gdy Andrew dowiedział się o wszystkim, Bree wyznała mu, że była hipokrytką i sam zgodził się by matka wyznała sąsiadom prawdę. Tuż po pożegnaniu Susan, Bree podeszła do Gabi i poszły razem do jej domu.

Sezon 7[edytuj | edytuj kod]

Trwające osiem i pół roku małżeństwo z Orsonem formalnie zakończyło się. Mężczyzna zabrał ostatnie rzeczy z domu dotychczasowej żony. Doradził jej by się czymś zajęła. Odwróciło by to ją od powrotu do alkoholizmu. Chwilę potem Bree zaczęła zdzierać tapetę ze ścian. Zatrudniła przy tym Keitha Watsona, młodego dekoratora wnętrz.

Gdy, w momencie podpisania rozwodu, dowiedziała się, że Orson już chodzi z inną dziewczyną, Judy (Michelle Duffy), zaczęła wiązać swe nadzieje z Keithem. Wkrótce ona i dekorator stali się parą. Pomimo kilku kłopotów, związanych z jego matką Mary Wagner (Nancy Travis) a zwłaszcza ojcem Richardem, oboje zamieszkali ze sobą.

Wbrew chwilowemu powrotu Orsona, związek trwał dopóki w ich życiu nie pojawiła się eks-dziewczyna Keitha, Amber James. Wiele lat temu zaszła w ciążę z dekoratorem i dlatego go opuściła. Bree postanowiła, po niemałych oporach, powiedzieć mu o tym fakcie i oboje uznali, że jego związek z synem będzie ważniejszy, niż ten z Bree.

Watson udał się na Florydę a Bree, znów jako singielka, za radą pastora Sykes'a, zorganizowała badania wśród mieszkańców uliczki by znaleźć dawcę nerki dla Susan. Wyniki dały jednoznaczny rezultat, że zarówno ona jak i Beth Young, mogły być dawczyniami. Bree chciała oddać swą nerkę, ale Beth ją ubiegła, ponieważ oddała odpowiedni formularz i zastrzeliła się w szpitalu.

Krótko potem Bree pomogła własnemu synowi, który wpadł w alkoholizm i przez to opuścił go jego stały partner-mąż, dr Alex Cominis. Bree podsunęła mu program "12 kroków pozostania w trzeźwości", ale jednym z nich było przeproszenie skrzywdzonych ludzi.

Na liście Andrew, pierwszym był Carlos, któremu się przyznał, mimo oporu Bree, do potrącenia jego matki, Juanity Solis. Carlos mu wybaczył, bo był dzieckiem, ale skupił swój gniew na Bree, która była dorosła i kryła kryminalistę. Wiedziała więc co robi. Gabi wybrała Bree i z nią zamieszkała.

Krótko przed tym jak Gabrielle wróciła do domu, do swego męża, Bree związała się detektywem Chuckiem Vance. Tu po tym jak upewniła się, że jednak jest heteroseksualny, zorganizowała przyjęcie na cześć powrotu Susan z mężem i synem, na Wisteria Lane. Zabawa zakończyła się dość niespodziewanie. Bree, Susan, Lynette, Gabi i Carlos ukryli zwłoki Alejandra w skrzyni Solis'ów, co spoiło na nowo przyjaźń kobiet. Carlos wybaczył Bree za to, że nie wydała go policji.

Sezon 8[edytuj | edytuj kod]

Bree pomogła przenieść i zakopać zwłoki Alejandra wraz z innymi dziewczynami. Wymusiła też na nich by złożyły przysięgę, że nikomu o tym nie powiedzą.

Miesiąc później Bree nadal sypiała z Chuckiem, który zaczął coś podejrzewać, ponieważ jej przyjaciółki dziwnie się zachowywały w jego obecności. Zdołała też pozbyć się samochodu ojczyma Gabi, przez zupełny przypadek, ponieważ został on ukradziony na jej oczach. Krótko potem Bree otrzymała krótką przesyłkę, taką jak Mary Alice Young, jej przyjaciółka zza żywopłotu, 12 lat wcześniej.

Wiem, co zrobiłaś.

Robi mi się od tego niedobrze.

Zamierzam powiedzieć.

Przerażona ale zdecydowana wykryć kto to wysłał, dzięki wizycie u Paula Younga, dowiedziała się wkrótce, że o napisie na oryginalnej kartce wiedział jej chłopak Chuck z racji wykonywanego zawodu. Treścią listu podzieliła się natomiast z Gabrielle. Sąsiadka doradzała jej, by zerwała z Chuckiem, ale nie było to teraz łatwe. Obie przystały więc na to, że poszperają w jego rzeczach. Gdy odkryły, że on chciał się jej oświadczyć, Bree zerwała z nim. Stwierdził, że popełniła ogromny błąd i nie będzie jej chronić, w przeciwieństwie do osób na którym mu zależy.

Po krótkiej wizycie swej córki z wnukiem, Danielle i Benjamina, od których odszedł Leo, Bree starając się oddalić wyrzuty sumienia, zaczęła pomagać Benowi Faulknerowi w kuchni dla ubogich.

Miejsce to szybko zmieniło się w renomowany lokal. Bree oprzytomniała dopiero wtedy gdy pastor Sykes ją upomniał. Wygłosiła przemowę na temat tego miejsca, które powinno służyć tym, którym się mniej powiodło. Ben był pod wrażeniem tych słów. Poprosił ją by przekonała ratusz na pozwolenie budowy domu dla ubogich. Osiągnęła sukces, ale z przerażeniem odkryła, że budynek powstanie w miejscu, gdzie pogrzebały Alejandro.

W Halloween ona, Gabi i Lynette pojechały przenieść ciało, ale zastały pusty grób. Pracownicy Bena odnaleźli zwłoki za pomocą badań gruntu. Ben szybko zgodził się na rozpaczliwą prośbę Bree by zachować wszystko w tajemnicy pod wpływem zachowania Chucka. Detektyw zaczął powoli składać całość elementy rozsypanki sugerujące, że Alejandro został zabity przez nie.

Zachowanie faktu listu z szantażem przed dziewczynami, doprowadziło do jednostronnego zerwania przez nie przyjaźni z Bree. Rudowłosa sąsiadka w konsekwencji po raz wtóry zerwała z abstynencji i wróciła do picia alkoholu. Chuck w międzyczasie zaczął dręczyć sąsiadki Bree by zadać byłej dziewczynie, dotychczas twardej jak skała, jak najdotkliwszy cios.

Zawiodło to Bree do motelowego pokoju do którego przywiozła rewolwer i chardonnay. Widziała nawet ducha Mary Alice, który na jej pytanie czy jest szczęśliwa, odparła, że nie jest nieszczęśliwa. Bree napisała list pożegnalny i już miała przyłożyć rewolwer do głowy, gdy uratowała ją Renee Perry.

Sąsiadka sądziła, że Bree i Ben mają romans za jej plecami. Z zazdrości pojechała za Bree a tej samej nocy Chuck zginął, potrącony przez samochód. Tym samym uratowała rudowłosą perfekcjonistkę. Renee wprowadziła się do domu wdowy po Rexie na kilka dni i wyjawiła przy okazji, że jej włąsna matka też popełniła samobójstwo. Dlatego nie dopuściła by do śmierci najlepszej przyjaciółki. Wieść o śmierci byłego chłopaka przyniosła ulgę Bree, ale za nią pojawił się drugi anonimowy list z napisem

Nie dziękuj

Głębsza znajomość z Renee zaowocowała wciągnięciem Bree w nocne życie miasta, seksualne przygody z mężczyznami na jedną noc aż do, pomimo upomnień pastora Sykes, do ogłoszenia miastu, że jest się nową miejską jawnogrzesznicą. Z tej czarnej dziury swojego życia wyciągnął ją dopiero Orson Hodge, były mąż Bree.

Miał on jednak ukryty motyw. Chciał oddzielić Bree od jej przyjaciółek i przenieść się z nią do Maine. Natomiast Bree przez przypadek odkryła, że to on stał za anonimowymi listami i szantażem. Wyrzuciła go ostatecznie ze swojego życia i pogodziła się z przyjaciółkami.

Karen, u której rak wrócił, prosiła Bree by pomogła jej popełnić samobójstwo. Bree ociągała się z tym, pomimo obietnicy, że to zrobi. W końcu przekonała starszą sąsiadkę by tego nie robiła, bo jej śmierć przysłoni wszystko to kim była na uliczce. Była żona Orsona została poproszona na komisariat w trakcie przygotowań do wyjazdu na pogrzeb Mike'a. W jego trakcie przypomniała sobie to czego nauczyła ją jej matka. Detektyw (Jose Zuniga) odpytywał ją o zabójstwo Ramona Sanchez, ale ta skłamała, że o niczym nie wie. Zostawiła jednak nieświadomie swoje odciski palców na kubku, które policjanci wykorzystali.

Po krótkiej wizycie syna z byłą narzeczoną Mary Beth, Bree pozwoliła Andrew zamieszkać u siebie. Sama została natomiast oskarżona o zabójstwo Ramona Sanchez, znanego jej jako Alejandro. Dowody przeciwko niej podłożył przyjaciel Chucka, detektyw Murphy. Proces jaki się wkrótce rozpoczął, zaprowadził Bree do biura adwokata Tripa Westona, zarekomendowanego przez Boba Huntera. Kobieta nie podała mu jednak pełnej wersji wydarzeń. Po rozpoczęciu oficjalnego procesu, podjęła się opieki nad umierającą już na raka Karen McCluskey. Staruszka, w zamian za to, przyznała się do zabójstwa mężczyzny, krótko przed tym jak Bree powiedziała całą prawdę swemu obrońcy. Karen wyjawiła przy tym kim był Alejandro i co zrobił Gabi. Wobec takiego obrotu spraw obie kobiety zostały oczyszczone z zarzutów, w tym Karen z racji swej choroby. Po zwycięstwie w procesie, Bree i Trip na krótko ze sobą zerwali, ale wrócili do siebie pod wpływem Karen.

Bree została sama na Wisteria Lane, bez najbliższych jej przyjaciółek. Susan Delfino sprzedała swój dom tuż po ślubie Renee i Bena, kobiecie o imieniu Jennifer. Zamieszkała z synem i wnuczką u Julie. Scavo wyprowadzili się cztery tygodnie później a rok po nich, Solisowie przenieśli się do słonecznej Kalifornii. W pewnym momencie, w trakcie trzech lat od momentu jak się poznali, Trip i Bree pobrali się. Po upłynięciu tego czasu, przenieśli się do Louisville gdzie Bree, pod wpływem trzeciego męża, zaangażowała się w lokalną politykę. Wybrano ją do legislatury stanu Kentucky.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Posiada klucze do każdego domu przy Wisteria Lane[16][17].
 • Jej ulubionym daniem jest grillowana langusta[18].
 • Była wzorowana na matce twórcy serialu, Marcie Cherry[19][20].
 • Marcia Cross początkowo starała się o rolę Mary Alice Young. Przyznano jej jednak rolę Bree, gdy jury na castingu zobaczyło jej charakterystyczny, typowy dla damy, chód[21].
 • Bree została ostrzeżona trzy razy przed angażowaniem się w związek z pewnymi mężczyznami:
  • Leila Mitzman (była dziewczyna George'a) ostrzegła ją przed aptekarzem,
  • Carolyn przed Orsonem na jej przyjęciu zaręczynowym
  • oraz Susan przed związaniem się z Karlem Mayer.
 • Dana Delany która ostatecznie została skaptowana do serialu jako Katherine Mayfair, miała początkowo grać Bree[22]. Dana odrzuciła rolę ponieważ w roku 2001 grała podobną postać pedantki w serialu "Pasadena".
 • Każdy związek Bree stawał w obliczu zagrożenia:
  • W pierwszym sezonie Rex chciał się rozwieść z Bree, ale pogodził się z nią na jakiś czas przed śmiercią,
  • W drugim, jej związki z aptekarzem George'em Williamsem i terapeutą Peterem McMillanem skończyły się katastrofą.
  • W trzecim, jej drugie małżeństwo z Orsonem Hodge stanęło pod znakiem zapytania. Orson był podejrzewany o zamordowanie swej pierwszej żony i byłej kochanki. Para przetrwała ten kryzys.
  • W czwartym, Julie dowiedziała się od lunatykującego Orsona, że dentysta przejechał Mike'a dwa lata wcześniej. Wiadomość przeszła od niej do Mike'a, następnie Susan i w końcu do Bree z Orsonem. Kobieta ponownie wyrzuciła męża z domu i pozwoliła mu wrócić pod warunkiem, że odda się w ręce policji.
  • W piątym sezonie, 5 lat później, para nadal była razem, ale tym razem Orson zażądał rozwodu od Bree. Chodziło mu o jego rolę w firmie kateringowej żony. Małżeństwo pogodziło się, ale kilka miesięcy później to Bree zażądała od niego rozwodu w związku z jego kłamstwami i kleptomanią.
  • W szóstym, Bree nawiązała romans z Karlem Mayer, jej adwokatem rozwodowym, mającym ją uwolnić od Orsona. Romans został definitywnie przerwany przez uderzenie awionetki w ślepy zaułek Wisteria Lane a Orson stał się niepełnosprawny.
  • W siódmym, Orson odszedł z życia Bree i oboje zakończyli formalnie swe małżeństwo. Kobieta skupiła się na budowlańcu, 17 lat młodszym od niej mężczyźnie o imieniu Keith Watson. Po jego wyjeździe na Florydę, spotkała Chucka Vance,
  • w ósmym sezonie, zerwała z wyżej wymienionym detektywem na kilka sekund przed tym jak miał się jej oświadczyć. Kilka tygodni później zginął on pod kołami samochodu niezidentyfikowanego kierowcy.
  • pod koniec tej samej serii Bree zerwała z Tripem Westonem ponieważ błędnie sądziła, że wykorzystał ją by wyjawiła mu całą historię Alejandra. Dopiero interwencja Karen zbliżyła ich do siebie.
 • Imiona państwa Van De Kamp pochodzą z innych seriali autorstwa Marka Cherry, "The 5 Mrs. Buchananas" (Bree)[23] i 'The Crew" (Rex)[potrzebny przypis].
 • Susan Walters[potrzebny przypis], Sharon Lawrence[potrzebny przypis] (później zagrała Maisy Gibbons), Laura Leighton[potrzebny przypis], Roma Downey[potrzebny przypis] i Jeri Ryan[potrzebny przypis] ubiegały się o rolę Bree.
 • Kolor włosów Bree nie jest naturalnym rudym.
 • Bree jeździła kilkoma samochodami:
 • Zarówno Bree, jak i Orson byli niesłusznie podejrzewani o to, że zabili poprzednich współmałżonków.
 • Postać trzykrotnie zatuszowała przestępstwo:
 • Marcia Cross jako jedyna z aktorek była w ciąży podczas serialu.
 • III sezon obfituje w wiele scen, w których brzuch Bree jest zasłonięty przez krzesła, bohaterów, kamerę bądź jest ona pokazana od strony pleców albo ubrana jest w obszerny płaszcz. Grająca ją Marcia była wtedy w ciąży. Dlatego też nie występowała od 16 do 22 odcinka trzeciego sezonu.
 • Bree nie potrafi jeździć samochodem z ręczną skrzynią biegów[27].
 • Każdemu nowemu mieszkańcowi Wisteria Lane wręczała kosz muffinów i ciasteczek na powitanie. Zawsze też uprzedzała, by zwrócić kosz w które były zapakowane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sezon 2 odcinek 2: Phyllis powiedziała, że Rex był jej pierworodnym, najstarszym synem.
 2. Sezon 4 odcinek 14: wspomniana przez Bree.
 3. Sezon 8 odcinek 14: wspomniana jej śmierć przez Orsona.
 4. a b Sezon 1 odcinek 2: szafka Mike'a, gdzie było wypisane, że Bree miała wówczas 42 lata. 2004 – 42 = 1962
 5. a b Sezon 1 odcinek 2: Bree zacytowała Rexa "Jeśli wyjdziesz za mnie Bree Mason...". W zależności od kanału telewizyjnego, mogło to nie być uchwycone w tłumaczeniu lektora.
 6. Sezon 8 odcinek 11; aktor Rick Peters
 7. Sezon 8 odcinek 17
 8. Sezon 1 odcinek 5
 9. Sezon 2 odcinek 19
 10. Sezon 1 odcinek 13
 11. Sezon 1 odcinek 2
 12. Sezon 1 odcinek 2: Bree podała wiek swych dzieci przy doktorze Goldfine'u a był rok 2004.
 13. a b Sezon 2 odcinek 24: retrospekcje.
 14. Sezon 2 odcinek 23
 15. Sezon 5 odcinek 13
 16. Sezon 2 odcinek 14
 17. Sezon 3 odcinek 10
 18. Sezon 6 odcinek 5
 19. Mother of Desperate Housewives creator featured in season two extras | HamptonRoads.com | PilotOnline.com
 20. Ask Desperate Housewives Part 6!!, YouTube, 16 marca 2009
 21. On "Desperate", The Die is Cast, New York Daily News, 22 listopada 2004 a odzyskany 31 grudnia 2009 roku
 22. I could have been Bree or Carrie Bradshaw -but I've no regrets, dailymail.co.uk, 25 sierpnia 2011
 23. Ask Desperate Housewives Part 3, YouTube, 21 lutego 2009
 24. Sezon 1 odcinek 8
 25. Sezon 4 odcinek 17
 26. Sezon 7 odcinek 23
 27. Sezon 8 odcinek 1