Breitling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Breitling AG
Ilustracja
Breitling MG
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Grenchen
Data założenia 1884
Forma prawna Aktiengesellschaft
Prezes Georges Kern
Udziałowcy CVC Capital Partners
brak współrzędnych
Strona internetowa

Breitling AG (wym. [ˈbraɪtlɪŋ]) – szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją zegarków, założone w 1884 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Breitlinga od początku mocno związana jest z historią lotnictwa. Breitling od rozpoczęcia swojej działalności dostarczał (i dostarcza nadal) szeroką gamę czasomierzy dla pilotów i wiele urządzeń, które stanowiły elementy paneli sterujących w samolotach.

Historia Breitliga rozpoczyna się w roku 1884 kiedy to León Breitling założył w szwajcarskim miasteczku St. Imier manufakturę zajmującą się produkcją czasomierzy i precyzyjnych urządzeń mierniczych. W 1892 r. Breitling przenosi się do La Chaux-de-Fonds. 1914 r. wybucha I wojna światowa, ale dla manufaktury ta data ma inne znaczenie, w wieku 54 lat umiera założyciel firmy León Breitling. Firmę przejmuje syn Gaston, który przyczynia się do powstania zegarka naręcznego z chronografem, przeznaczonego dla pilotów.

W roku 1915 Breitling jest już poważnym dostawcą zegarów do kokpitów samolotowych. W 1923 r. Breitling tworzy pierwszy zegarek z funkcją chronografu, uruchamianą niezależnym przyciskiem.

W 1927 r. Gaston Breitling umiera, a firmę przejmuje jego syn Willy, który dopiero w 1932 r. zaczyna przejmować ster. W 1934 r. w zegarku Breitlinga pojawia się drugi przycisk uruchamiający funkcję chronografu, co pozwala na odmierzanie kilku krótkich odcinków czasu.

W 1936 r. Breitling zaczyna współpracę z Royal Air Force, a w 1940 r. pojawia się model Duograph z drugą wskazówką z funkcją fly-back. A w 1942 r. powstaje pierwszy Chronomat wyposażony w suwak logarytmiczny, pozwalający pilotom na dokonywanie wielu obliczeń parametrów lotu. W tym czasie Bretling zaczyna współpracować także z US Air Force.

W 1952 r. powstaje także Navitimer pozwalający na pomiar wielu parametrów lotu takich jak: prędkość wznoszenia, czas do zakończenia lotu, pokonany dystans itd. W krótkim czasie staje się on ulubionym czasomierzem pilotów na całym świecie. Dzięki temu Breitling zostaje jednym z największych dostawców urządzeń pomiarowych dla lotnictwa.

W maju 1962 r. Cosmonaute, czyli zegarek z jednej z serii Breitlinga, wyrusza w podróż w kosmos na ręce Scotta Carpentera.

W latach 1965–1969 Bretling opracowuje, wspólnie z Hamilton Buren i Heuer Leonidas, pierwszy mechanizm chronografu z automatycznym naciągiem, rewolucja w budowie zegarków mechanicznych. Efektem jest pierwszy model Chronomatic. Jednak lata siedemdziesiąte i ekspansja kwarcowych mechanizmów z Dalekiego Wschodu (tzw. rewolucja kwarcowa) mocno chwieją pozycją firmy Breitling. Wybawcą zostaje Ernest Schnieder, producent zegarków i pilot z zamiłowania, który w 1979 r. przejmuje firmę z rąk wnuka założyciela, Williego Breitlinga. Rozpoczyna się era kwarcowa w Breitlingu.

W 1984 r. firma obchodzi swoje stulecie, na tę rocznicę Breitling wydaje Chronomat, który staje się wiodącym, pod względem ilości sprzedanych sztuk, modelem. W 1985 powstają pierwsze modele z ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami. Breitling w tym czasie intenstywnie pracuje nad modelami przeznaczonymi dla marynarki wojennej. W końcu udaje mu się stworzyć dzieło o nazwie Deep Sea, z wodoszczelnością do 3300 stóp (ponad 1000 m). W 1987 r. powstaje model World, który wskazuje czas w czterech strefach czasowych.

1995 r. przynosi pierwszy model z serii Emergency, wyposażony w nadajnik z wysuwaną antenką nadający na falach 121,5 MHz, uruchamiany przez pilota w celu wezwania pomocy po zestrzeleniu lub przymusowym lądowaniu. Używany w wielu misjach NATO i USAF.

Navitimer – najpopularniejszy model zegarka marki Breitling

Breitling dziś[edytuj | edytuj kod]

Dziś Breitling jest jedną z najdroższych szwajcarskich firm produkujących zegarki. Breitling to pięć linii: Professional, Aeromarine, Windrider, Navitimer, a także linia ekskluzywna Breitling for Bentley. Roczna produkcja przekracza 150 tys. sztuk.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]