Brendan Perry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brendan Perry
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1959
Londyn
Instrumenty gitara, gitara basowa, keyboard, lira korbowa, perkusja, instrumenty perkusyjne, buzuki
Zawód muzyk, kompozytor, wokalista
Powiązania Dead Can Dance, The Scavengers, The Marching Girls
Strona internetowa

Brendan Perry (ur. 30 czerwca 1959 roku w Londynie[1]) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista. Perry znany jest z wieloletnich występów w grupie muzycznej Dead Can Dance[2].

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Brendan Perry urodził się w 1959 w Londynie, w dzielnicy Whitechapel. Również w Londynie uczęszczał do szkoły, aż do momentu, gdy jego rodzina wyemigrowała do Auckland w Nowej Zelandii. Perry nie pobierał profesjonalnego muzycznego wykształcenia, naukę gry na gitarze rozpoczął w szkole katolickiej, do której uczęszczał. Kilkakrotnie zmieniał zajęcie zanim w 1977 dołączył do grupy The Scavengers. Początkowo grał tam na gitarze basowej, jednak później przejął obowiązki wokalisty, kiedy ten opuścił grupę. Grupa wykonywała kilka swoich kompozycji, a także covery utworów The Stooges, czy New York Dolls. W 1979 zespół przeniósł się do Melbourne i zmienił nazwę na The Marching Girls. W 1980 Perry opuścił zespół by rozpocząć karierę solową, jednak już w 1981, wraz z Simonem Monroe, Paulem Eriksonem i Lisą Gerrard, założył Dead Can Dance.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

The Scavengers i The Marching Girls[edytuj | edytuj kod]

Pomimo tego, że Brendan Perry jest obecnie znany przede wszystkim z pracy w zespole Dead Can Dance, jego pierwsze muzyczne dokonania cechował całkowicie odmienny styl. W 1977, występując pod pseudonimem Ronnie Recent, był członkiem nowozelandzkiej grupy punk-rockowej The Scavengers. Rozpoczynał jako basista, by po zmianie składu w 1978 zostać wokalistą grupy. W 1979 grupa przeniosła się do Melbourne i zmieniła nazwę na The Marching Girls. Nagrania tych dwóch grup z udziałem Brendana Perry’ego zebrane zostały na albumie AK79, można je także znaleźć na kompilacji singli nagranych przez The Scavengers - jednej z najważniejszych grup punk-rockowych w Nowej Zelandii. Ich najbardziej znanym utworem była piosenka „Mysterex”, której Perry był współautorem. Także grupa The Marching Girls zapisała się w historii muzyki tego państwa, a największym ich sukcesem był utwór „True Love”.

Dead Can Dance[edytuj | edytuj kod]

Grupa Dead Can Dance powstała w 1981 w Melbourne jako kwartet. Pierwotnie w jej skład oprócz Perry’ego wchodzili perkusista Simon Monroe, basista Paul Erikson i Lisa Gerrard, która dołączyła do grupy jako ostatnia. W 1982 grupa przeniosła się do Londynu, jednak Simon Monroe pozostał w Australii. Zamiast niego na pierwszych nagraniach zespołu pojawia się perkusista Peter Ulrich. Również Paul Erikson wkrótce powrócił do Australii, a grupa zaczęła funkcjonować jako duet. Począwszy od wydanego w 1984 albumu „Dead Can Dance” grupa nagrała 8 albumów dla wytwórni 4AD.

Kariera solowa[edytuj | edytuj kod]

W 1999 wytwórnia 4AD wydała solowy album Perry’ego „Eye of the Hunter”, który zawiera jego kompozycje, a także utwór Tima Buckleya „I Must Have Been Blind”.

Około 2001 Perry napisał muzykę do filmu Grahama Wooda, który pracował wcześniej z Dead Can Dance: zaprojektował okładki albumu Wake i kompilacji 1981-1998.

W 2008 Perry ogłosił odejście z wytwórni 4AD. W 2010 ukazał się jego album „Ark”, który został wydany przez Cooking Vinyl Records.

Brendan Perry pojawia się również w nagraniach innych artystów, w tym na kilku płytach Hectora Zazou.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brendan Perry - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-22].
  2. Brendan Perry | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  3. Brendan Perry - Brendan Perry - muzyka.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]