Brendon Urie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brendon Urie
Ilustracja
Imię i nazwisko Brendon Boyd Urie
Pseudonim Bden, Brenny Bear, Beebo, Breadbin, Bread Urine, Bren
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1987
Las Vegas, Nevada
Instrumenty gitara, gitara basowa, pianino, perkusja, akordeon, organy, keyboard, wiolonczela
Typ głosu tenor
Gatunki pop-punk
Zawód wokalista, gitarzysta, pianista, autor piosenek
Aktywność od 2005
Wydawnictwo Fueled by Ramen, Decaydance Records
Zespoły
Panic! at the Disco
Strona internetowa

Brendon Boyd Urie (ur. 12 kwietnia 1987 w Las Vegas) – wokalista i muzyk rockowego zespołu Panic! at the Disco[1].

Życiorys[edytuj]

Brendon Boyd Urie dorastał w Summerlin na przedmieściach Las Vegas w stanie Nevada. Jest najmłodszym z piątki rodzeństwa. Wywodzi się z konserwatywnej mormońskiej rodziny, jednak odkąd skończył szkołę, nie praktykuje swojej wiary. Jego kolega z zespołu, Ryan Ross, powiedział, że Urie już nie jest "takim grzecznym mormonem jakiego kiedyś znaliśmy"[2]

W 2005 roku Brendon ukończył liceum Palo Verde w Las Vegas.

W jednym z wywiadów Brendon wspomniał, że jego rodzina jest hawajskiego pochodzenia[3]

We wrześniu 2011 potwierdzono informację, że Brendon zaręczył się z Sarah Orzechowski. 27 Kwietnia 2013 para pobrała się.

Panic! at the Disco[edytuj]

W liceum Urie poznał Brenta Wilsona. Wilson poprosił Brendona o tymczasowe zastąpienie gitarzysty w zespole (później nazwanym Panic! at the Disco), w którym grał na basie razem ze swoimi przyjaciółmi - Ryanem Rossem ówczesnym wokalistą i z perkusistą Spencerem Smithem. Z czasem Brendon zajął stałe miejsce w zespole- na początku jako gitarzysta, jednak po jakimś czasie koledzy z zespołu zachwyceni jego wokalnymi umiejętnościami postanowili, że to właśnie on zostanie wokalistą zespołu.

Urie tak dużo czasu poświęcał zespołowi, że ledwo udało mu się ukończyć liceum. Po skończeniu szkoły, jego rodzice zachęcali go do pójścia na studia, ale wbrew ich woli wybrał on rozwijanie swoich muzycznych zainteresowań w zespole. Z tego powodu rodzice kazali mu wyprowadzić się z domu. Urie musiał zarabiać na swoje utrzymanie a także na opłacanie czynszu za salę, w której odbywały się próby jego zespołu[4].

We wrześniu 2005 roku zespół Panic! at the Disco wydał swoją pierwszą płytę A Fever You Can't Sweat Out. Po ukazaniu się płyty rodzice Brendona zrozumieli, że muzyczna pasja ich syna nie jest tylko kaprysem i Urie uzyskał ich pełne wsparcie. Debiutancki album okazał się ogromnym sukcesem- osiągnął 13 miejsce na liście US Billboard 200 i sprzedał się w ilości ponad 2.2 milionów egzemplarzy w ciągu miesiąca wyłącznie w USA[potrzebny przypis].

25 marca 2008 r. ukazał się nowy album zespołu zatytułowany Pretty. Odd.. Urie jest autorem tekstów do dwóch piosenek na płycie: I Have Friends in Holy Spaces i Folkin' Around.

Przypisy

  1. Corey Apar: Panic! At the Disco Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-05-08].
  2. Panic In the Mosh Pit. Rolling Stone. [dostęp 2006-10-17].
  3. Famous Last Words: Brendon Urie. Kerrang!.
  4. Heather Adler: Panic! Attack. Dose, 2006-06-07. [dostęp 2006-08-27].