Przejdź do zawartości

Bres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bres
mityczny król Irlandii
Okres

od 1213 p.n.e.
do 1206 p.n.e.

Poprzednik

Eochaid mac Eirc

Następca

Nuada

Dane biograficzne
Ojciec

Elatha

Żona

Brigid

Bres lub Bres mac Ealathainmityczny król Irlandii w latach 1213-1206 p.n.e. Syn Elathy z ludu Fomorian.

W pierwszej bitwie na Mag Tured (Moytura) Nuada, król ludu Tuatha Dé Danann stracił rękę. Pomimo że zwyciężył w niej Fir Bolgów, został złożony z tronu z powodu kalectwa uniemożliwiającego mu sprawowanie władzy. Jego miejsce zajął Bres, król Fomorian, który połączył oba ludy pod swą władzę. Brigid z ludu Dananian została wówczas jego żoną. Dananianie nie byli jednak zadowoleni z nowego króla. Bowiem gdy wracali z uczt organizowanych na dworze, „noże ich nie były zatłuszczone od mięsiwa, oddech ich piwem nie woniał”. Nie patronował jak należy ich poetom i grajkom. Dananianie postanowili wówczas doprawić Nuadzie srebrną dłoń. Bres z tego powodu został wygnany po siedmiu latach rządów. Nuada poprowadził swój lud do walki z Fomorianami, wydając im drugą bitwę na Mag Tured. Fomorianie zostali w niej pokonani. Bres został ochroniony przez Luga Długorękiego, gdyż obiecał nauczyć Dananian sztuki rolnictwa.

Został sportretowany, jako piękny z wyglądu, jednak szorstki i niegościnny. Wiersz dindsenchas chwali Bresa, jako „uprzejmego” i „szlachetnego” charakteru oraz nazywa go „kwiatem” ludu Tuatha Dé Danann. Opowiedział także o jego śmierci z ręki Luga Długorękiego. Ten postanowił wykonać trzysta drewnianych krów i napełnić je gorzkim, toksycznym czerwonym płynem, który „wydojono” do wiader. Zaoferowano wówczas Bresowi, by wypił to. Ten, będąc zobowiązany do gościnności, wypił bez drgnięcia powieki i zmarł.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Grzybowski S., Historia Irlandii, Ossolineum, wyd. III, Wrocław 2003, s. 15-16, ISBN 83-04-04677-6.
  • Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 1: Antiquity Worldwide, München 2000, s. 372, ISBN 3-598-21543-6.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]