Bres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bres
mityczny król Irlandii
Okres od 1213 p.n.e.
do 1206 p.n.e.
Poprzednik Eochaid mac Eirc
Następca Nuada
Dane biograficzne
Ojciec Elatha
Żona Brigid

Bres lub Bres mac Ealathainmityczny król Irlandii w latach 1213-1206 p.n.e. Syn Elathy z ludu Fomorian.

W pierwszej bitwie na Mag Tured (Moytura) Nuada, król ludu Tuatha Dé Danann stracił rękę. Pomimo, że zwyciężył w niej Fir Bolgów, został złożony z tronu z powodu kalectwa uniemożliwiającego mu sprawowanie władzy. Jego miejsce zajął Bres, król Fomorian, który połączył oba ludy pod swą władzę. Brigid z ludu Dananian została wówczas jego żoną. Dananianie nie byli jednak zadowoleni z nowego króla. Bowiem gdy wracali z uczt organizowanych na dworze, „noże ich nie były zatłuszczone od mięsiwa, oddech ich piwem nie woniał”. Nie patronował jak należy ich poetom i grajkom. Dananianie postanowili wówczas doprawić Nuadzie srebrną dłoń. Bres z tego powodu został wygnany po siedmiu latach rządów. Nuada poprowadził swój lud do walki z Fomorianami, wydając im drugą bitwę na Mag Tured. Fomorianie zostali w niej pokonani. Bres został ochroniony przez Luga Długorękiego, gdyż obiecał nauczyć Dananian sztuki rolnictwa.

Został sportretowany, jako piękny z wyglądu, jednak szorstki i niegościnny. Wiersz dindsenchas chwali Bresa, jako „uprzejmego” i „szlachetnego” charakteru oraz nazywa go „kwiatem” ludu Tuatha Dé Danann. Opowiedział także o jego śmierci z ręki Luga Długorękiego. Ten postanowił wykonać trzysta drewnianych krów i napełnić je gorzkim, toksycznym czerwonym płynem, który „wydojono” do wiader. Zaoferowano wówczas Bresowi, by wypił to. Ten, będąc zobowiązany do gościnności, wypił bez drgnięcia powieki i zmarł.


Poprzednik
Eochaid mac Eirc
mityczny król Irlandii
1213-1206 p.n.e.
Następca
Nuada Airgethlaim

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzybowski S., Historia Irlandii, Ossolineum, wyd. III, Wrocław 2003, s. 15-16, ​ISBN 83-04-04677-6​.
  2. Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 1: Antiquity Worldwide, München 2000, s. 372, ​ISBN 3-598-21543-6​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]