Briaczysław Iziasławicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Briaczysław Iziasławicz
kniaź połocki
Okres od 1003
do 1044
Poprzednik Iziasław Włodzimierzowicz
Następca Wsiesław Briaczysławicz
Dane biograficzne
Dynastia Rurykowicze
Data urodzenia po 990
Data śmierci 1044
Ojciec Iziasław Włodzimierzowicz
Matka nieznana
Żona nieznana
Dzieci Wsiesław Briaczysławicz

Briaczysław Iziasławicz (brus. (zm. 1044) – Брачыслаў Ізяславіч; ros.Брячислав Изяславич) – książę połocki, syn Iziasława Włodzimierzowicza, wnuk Włodzimierza Wielkiego i Rognedy.

Dane biograficzne[edytuj | edytuj kod]

Nieznana jest dokładna data urodzenia Briaczysława Iziasławowocza. Przypuszczalnie jest to 997 rok. Imię Briaczysława po raz pierwszy pojawia się w Powieści lat minionych w związku ze śmiercią jego ojca w 1001 roku[1]. Przypuszczalnie, w 1003 roku, po śmierci starszego brata, Wsiesława Iziasławicza, Briaczysław wstąpił na tron połocki.

Po śmierci Włodzimierza Wielkiego w 1015 roku na Rusi Kijowskiej wybuchły wojny dzielnicowe. Briaczysław był wówczas jednym z najsiliejszych kniaziów. W Sadze o Ejmundzie książę Warcisław-Briaczysław mylnie został nazwany synem Włodzimierza, który wespół z braćmi, prawdziwymi synami księcia kijowskiego, Świętopełkiem Przeklętym i Jarosławem Mądrym, podzielił spadek po zmarłym ojcu, obejmując we władanie Księstwo połockie[2].

Źródła o nim nie wspominają do roku 1021, kiedy niespodziewanie najechał Nowogród Wielki. W drodze powrotnej do Połocka, obładowany łupami, został pokonany przez wojska Jarosława Mądrego w pobliżu Pskowa. Zbiegł z pola bitwy, pozostawiając łupy Jarosławowi[3]. Pierwszy Latopis Sofijski dodaje, że w tymże roku Jarosław w ramach pokoju wydzielił Briaczysławowi we władanie dwa miasta – Uświat i Witebsk[4]. O wojnie między Briaczysławem i Jarosławem wspomina Saga o Eimundzie. Bohater tytułowy źródła brał aktywny udział w konflikcie między Połockiem a Kijowem. Odegrał w nim kluczową rolę, doprowadzając do zawarcia korzystnego dla Briaczysława pokoju. Ejmund uprowadził w niewolę żonę Jarosława - Ingegerdę, wymuszając na jej mężu zawarcie rozejmu[2]. Nie zważając na zawarty pokój, wojny między Briaczysławem i Jarosławem trwały do śmierci pierwszego w 1044 roku[5].

Badacze wiążą z imieniem Briaczysława założenie miasta Brasław, które początkowo mogło nazywać się Briaczysławl. Miasto było położone w północno-zachodniej części Księstwa Połockiego. Przypuszczalnie w Brasławiu została wzniesiona cerkiew Najświętszej Bogurodzicy, zwana również Bogurodzicą Starą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. В год 6509 (1001), w: Повесть временных лет, s. [1].
  2. a b c Карпов А. Ю., Брячислав Изяславич, w: Люди Древней Руси. IX-XIII вв., s. [2].
  3. В год 6529 (1021), w: Повесть временных лет, s. [3].
  4. А.Р. Андреев, Всеслав Вещий (1029–1101), w: Выдающиеся белорусские политические деятели средневековья, s. [4].
  5. В год 6552 (1044), w: Повесть временных лет, s. [5].


Poprzednik
Iziasław Włodzimierzowicz
Coat of Arms of Połack, Belarus.svg Książę Połocka
1003-1044
Coat of Arms of Połack, Belarus.svg Następca
Wsiesław Briaczysławicz