Brian Mulligan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brian R. Mulligan
Kraj działania Nowa Zelandia
Uczelnia/Instytut/Instytucja

Brian R. Mulligannowozelandzki fizjoterapeuta.

W 1954 otrzymał dyplom fizjoterapeuty. W 1968, wraz z R.A. McKenzie i J. Cameronem współzałożył Nowozelandzkie Stowarzyszenie Terapeutów Manualnych, obecne Nowozelandzkie Stowarzyszenie Fizjoterapeutów Manualnych. W 1974 zdobył kolejny dyplom, tym razem z zakresu terapii manualnej. W 1996 otrzymał honorowe członkostwo w Nowozelandzkim Towarzystwie Fizjoterapeutów, w uznaniu jego zasług w rozwój fizjoterapii. Od 1988 został dożywotnim członkiem Nowozelandzkiego Stowarzyszenia Fizjoterapeutów Manualnych, a w 1998 otrzymał dożywotnie członkostwo w Nowozelandzkiej Szkole Fizjoterapii[1][2].

Oprócz prywatnej praktyki w Wellington, od 1970 naucza terapii manualnej w Nowej Zelandii, a od 1972 również poza granicami tego kraju. W 1995 założył międzynarodową organizację akredytującą nauczycieli terapii manualnej: The Mulligan Concept Teachers Association (Stowarzyszenie Nauczycieli Koncepcji Mulligana)[1][2].

Jest autorem tzw. metody Mulligana (koncepcji diagnostyczno-terapeutycznej mobilizacji stawowej połączonej z ruchem) i licznych artykułów branżowych. Publikował m.in. w New Zealand Journal of Physiotherapy, jak również w czasopismach poza Nową Zelandią. Odwiedził m.in. Wielką Brytanię, Holandię i Polskę (Kraków, Wieliczka[3])[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]