Brick Lane (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brick Lane
Gatunek dramatyczny
Rok produkcji 2007
Data premiery Stany Zjednoczone 31 sierpnia 2007
Polska 20 marca 2009
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski, bengalski
Czas trwania 102 minuty
Reżyseria Sarah Gavron
Scenariusz Laura Jones
na motywach powieści
Moniki Ali
Główne role Tannishtha Chatterjee
Satish Kaushik
Christopher Simpson
Naeema Begum
Muzyka Jocelyn Pook
Zdjęcia Robbie Ryan
Scenografia Simon Elliott
Montaż Melanie Oliver
Produkcja Alison Owen
Christopher Collins

Brick Lanebrytyjski dramat filmowy z 2007 roku w reżyserii Sary Gavron. Scenariusz do filmu został oparty na motywach powieści Moniki Ali. W rolach głównych aktorzy indyjscy: Tannishtha Chatterjee z Bengalu i Satish Kaushik. Akcja filmu rozgrywa się w Londynie, na tytułowej ulicy Brick Lane, w miejscu zamieszkania muzułmańskich emigrantów z Bangladeszu. Film opowiada historię kobiety, która jako nastolatka poślubiona starszemu mężczyźnie musiała opuścić wieś w Bangladeszu i przyjechać do Londynu. Do dziś nie może się odnaleźć w Anglii rozdarta między małżeństwem, macierzyństwem a wspomnieniami z dzieciństwa i więzią z siostrą pozostawioną w Bangladeszu. Jej los zmienia rozpoczęcie pracy zarobkowej i spotkanie z młodym radykalizującym się po zamachu na World Trade Center muzułmaninem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia rozpoczyna się na malowniczym polu ryżowym niedaleko bangladeskiej wsi, gdzie nastolatki Nazneen (Tannishtha Chatterjee) i jej młodsza siostra Hasina (Zafreen) przeżywają najpiękniejszy okres swojego życia. Akompaniuje im przy tym przepiękna muzyka Jocelyna Pooka i bardzo ironiczne słowa znanej wszystkim bengalskim dziewczynkom: Huśtaj się malutka na swej huśtaweczce/ Uczesz swe piękne włosy/ Pan młody niebawem przybędzie/ I zabierze cię stąd na zawsze.

Matka tych dziewczynek żyła w przekonaniu, że należy poddać się Bogu i cierpliwie czekać na Jego decyzję. Przekazała ona swoim córkom jeszcze inne prawdy życiowe, które już jako młode kobiety miały po latach zweryfikować i odrzucić: istotą życia kobiety nie musi być cierpienie. Bierne czekanie nie przynosi szczęścia, należy brać los we własne ręce, podejmować decyzje i nie czekać, co Bóg ześle. Sama jednak tego nie wytrzymuje.

Mija kilkanaście lat, Nazneen młodo wydana za starszego Bengalczyka Chanu (Satish Kaushik) mieszka teraz w Londynie. Widzimy ją przesiadującą całymi dniami w domu, wyglądającą przez okno, sprzątającą, gotującą i wychodzącą tylko, gdy trzeba zrobić zakupy. Mąż jej jest wykształconym człowiekiem i nigdy nie podniósł na nią ręki; zanudza ją natomiast nieustannymi przemyśleniami, opowieściami o swoich planach, które nigdy nie miały doczekać się realizacji. Nazneen przez lata nie ma pracy, a jej jedyny kontakt z światem zewnętrznym to herbata z sąsiadkami i listy pisane z siostrą. To w nich siostry opisują wszystkie swoje radości i cierpienia, nieustannie biegną przed siebie, kochają i znajdują swoje ukojenie.

Przez kilkanaście lat Nazneen prowadzi dom i wychowuje dzieci robiąc to, czego od niej oczekuje mąż i tradycja. W końcu nadchodzi dzień, który zaburza tą nudną rutynę dnia: w jej życiu pojawia się Karim (Christopher Simpson), młody chłopak, przejęty ideą zbawiania świata, chcący scementować islamską społeczność Brick Lane. Za sprawą Karima Nazneen staje się osobą świadomą swojej przynależności społecznej i urzeczywistnienia swoich marzeń, spełnia się jako krawcowa i zaczyna kochać. Dociera do niej, że ma wybór – i wybiera takie życie, jakie sama uznaje za najlepsze...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]