Bring the Boys Back Home

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bring the Boys Back Home
Utwór zespołu Pink Floyd
z albumu The Wall
Wydany 1979
Gatunek Art rock
Rock progresywny
Długość 1:21
Twórca Roger Waters
Producent Bob Ezrin
David Gilmour
Roger Waters
Wydawnictwo Columbia Records/Capitol

Bring the Boys Back Home – utwór muzyczny brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Pochodzi z wydanej w 1979 roku rockowej opery/albumu koncepcyjnego The Wall. Pojawia się także na stronie B singla When the Tigers Broke Free[1]. Piosenka opowiada o tym, jak młody bohater płyty, Pink, wychodzi powitać wracających z wojny żołnierzy tylko po to, by odkryć, że jego ojca nie ma wśród nich. Ludzie wokół niego są szczęśliwi i witają swoich najbliższych. Pod koniec utworu orkiestra cichnie ustępując miejsca głosom z przeszłości, obudzonym wspomnieniom wydarzeń, które doprowadziły Pinka do psychicznej izolacji: nauczycielowi z "The Happiest Days of Our Lives", telefonistce z "Young Lust" i groupie z "One of My Turns". W końcówkę utworu wpleciono chór śpiewający partie pochodzące z pierwszej połowy "Is There Anybody Out There?". W ostatnich sekundach słychać jeszcze głos menedżera wołającego "Time to go!" (ang. "Czas już iść [na koncert]!"), a także szaleńczy śmiech bohatera. Potem następuje chwila ciszy sugerująca, że Pink stracił świadomość.

Jak twierdzi Roger Waters utwór ten najpełniej przedstawia główny, przewodni problem poruszany przez płytę – jedność. W tym momencie Pink zaczyna już zdawać sobie sprawę, że tylko zjednoczenie może ocalić świat – a już z pewnością jego samego. Mimo że odkrywa remedium na swoje problemy, nie jest w stanie zastosować go w praktyce i ulega swemu pogarszającemu się stanowi psychicznemu siedząc w hotelowym pokoju i pogrążając się coraz głębiej we własnym świecie. Jest to przyczyną pojawienia się w "Comfortably Numb" postaci Doktora.

Wersja filmowa różni się od oryginalnej długością (jest dłuższa niż na płycie, jednak nadal krótsza niż na singlu) oraz wokalami – na płycie wykonuje je Waters, natomiast na filmie duży chór.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

  • Roger Waters – wokale
  • Joe Porcaro – werble
  • Grupa Blue Ocean – werble
  • Opera Nowojorska – chór
  • Orkiestra Nowojorska – smyczki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]