Broń Radom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Broń Radom
Robotniczy Klub Sportowy Broń Radom
Data założenia 21 marca 1926
Sekcje sportowe:

RKS Broń Radom – polski klub sportowy, wielosekcyjny, założony 21 marca 1926 i istniejący do 1996. Działały w nim takie sekcje jak: boks, łucznictwo, kolarstwo torowe i szosowe, piłka nożna, piłka siatkowa, strzelectwo, tenis, tenis stołowy.

Pięściarz radomskiego klubu, Kazimierz Paździor, w 1957 roku wywalczył w Pradze mistrzostwo Europy, a trzy lata później w Rzymie złoty medal igrzysk olimpijskich. Drużyna bokserska zaś awansowała i występowała w połowie lat 80. XX wieku w ekstraklasie. W latach 1993-1995 Broń-Euromireks była drużynowym mistrzem Polski w tenisie stołowym, a występował w niej m.in. Leszek Kucharski. Piłkarze dziewięciokrotnie uczestniczyli w rozgrywkach II ligi (zaplecze ekstraklasy).

Do klubu należało wiele obiektów sportowych: boisko piłkarskie, bieżnia, skocznia, rzutnia, tor kolarski, strzelnica, boisko do piłki siatkowej, basen pływacki o wymiarach 50 na 25 m.

W 1996 istniejące jeszcze sekcje rozpoczęły samodzielne funkcjonowanie: BTS Broń – boks, KTS Broń – tenis stołowy, KKS Broń – kolarstwo, RKP Broń – piłka nożna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z upowszechnianiem w Radomiu sportu fabrycznego zorganizowane zostało Koło Kulturalno-Oświatowe Państwowej Wytwórni Broni. W efekcie w 21 marca 1921 powstał Klub Kolarzy i Motocyklistów "Broń", który po dołączeniu się dalszych sekcji sportowych przekształcił się w Klub Sportowy "Broń" przy Państwowej Fabryce Broni. Jego pierwszym prezesem został J. Janiszewski. Broń, wspierany przez Wytwórnię Broni, stawła się jednym z najważniejszych klubów sportowych w Radomiu. Z upływem czasu powstały sekcje: strzelecka, łucznicza, tenisa ziemnego, bokserska i piłki siatkowej. W pierwszych latach działalności zarząd klubu przystąpił do budowy stadionu sportowego przy ul. Narutowicza. Na samym początku powstał tor kolarski, na którym już w 1930 rozegrane zostały zawody. W kolejnym etapie do użytku oddano: boisko piłkarskie, bieżnię, skocznię, rzutnię, strzelnicę, boiska do piłki siatkowej. Równolegle przystąpiono do budowy basenu pływackiego (o wymiarach 50x25 m)[1].

Najpoważniejszy rozwój klubu przypadł na lata powojenne, kiedy Broń stała się klubem patronackim Zakładów Metalowych "Łucznik". Wizytówką stały się sukcesy boksera Kazimierza Paździora, który w 1957 w Pradze zdobył mistrzostwo Europy, a w 1960 w Rzymie złoty medal igrzysk olimpijskich. Szczytowym osiągnięciem drużyny pięściarskiej był awans i występy w połowie lat 80. w ekstraklasie. Do krajowej elity Broń należała również w kolarstwie. Lucjan Józefowicz i Stefan Borucz stanowili część reprezentacji Polski, a cały zespół kolarski należał do ścisłej czołówki w kraju. Późniejszy zawodnik sekcji kolarskiej, Andrzej Michalak, reprezentował Polskę na olimpiadzie w Moskwie[1].

Ważnymi postaciami w historii radomskiego klubu byli również: Michał Sawicki - pierwszy polski mistrz świata, który tytuł zdobył w 1931 w łucznictwie, a także Lucjan Wyszyński, który razem z Sawickim zdobywali po II wojnie światowej mistrzostwo Polski w strzelectwie sportowym. Przez dłuższy czas utrzymywała się wysoka pozycja radomskiego tenisa ziemnego. Broń była w tej dziedzinie wicemistrzem Polski, a zawodnicy: Leszek Słomski, Danuta Szmidt-Calińska i Danuta Makulska byli zawodnikami reprezentacji Polski. W tenisie stołowym drużyna Broni występowała w I lidze, a Wiktor Naumowicz i Danuta Szmidt-Celińska należeli do kadry narodowej[1]. Przełomem okazał się rok 1993, gdy sponsorem został Mirosław Kłys, właściciel firmy Euromireks. Chcąc zrobić reklamę poprzez sport, sprowadził do Radomia najlepszych polskich tenisistów stołowym: Leszka Kucharskiego, Marcina Kusińskiego, Piotra Skierskiego, Grzegorza Adamiaka. Zaowocowało to zdobyciem tytułu drużynowego mistrza Polski oraz 9 medali indywidualnych mistrzostw w latach 1993-96. Odejście sponsora spowodowało upadek sekcji[2].

Największe zainteresowanie wśród kibiców wzbudzała zawsze sekcja piłki nożnej. W latach 50. Broń przez rok występowała w II lidze, a pod koniec lat 70. i na początku 80. była jedną z czołowych drużyn, występujących na zapleczu ekstraklasy[1].

W 1996 klub nie utrzymał swojej struktury ze względu na transformacje systemowe w Polsce. Istniejące jeszcze sekcje rozpoczęły samodzielne funkcjonowanie: BTS Broń - boks, KTS Broń- tenis stołowy, KKS Broń- kolarstwo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Historia Klubu (pol.). bronradom.pl. [dostęp 2008-12-31].
  2. Praca zbiorowa, 60 lat. Zakłady Metalowe "Łucznik" im. gen. Waltera w Radomiu, Radom 1985