Brodatogama brodata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brodatogama brodata
Pogona barbata
Brodatogama brodata
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Podgromada diapsydy
Nadrząd lepidozaury
Rząd łuskonośne
Podrząd Iguania
Rodzina agamowate
Rodzaj Pogona
Gatunek brodatogama brodata
Zasięg występowania
Mapa występowania

Brodatogama brodata[1], agama brodata[1] (Pogona barbata) – gatunek gada z rodziny agamowatych (Agamidae).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje na terenie Australii.

Cechy morfologiczne[edytuj | edytuj kod]

Osiąga do 55cm długości,samica trochę mniejsza do 50cm z czego połowę stanowi ogon. Łuski niewielkie, szorstkie, na bokach tułowia i na grzbiecie znajdują się rzędy większych, ostrych łusek. Na bokach głowy i gardle łuski są szczególnie duże i mocno kolczaste, gdy podrażniony lub przestraszony samiec nadyma podgardle, tworzą one kolczasta grzywę mającą znaczenie odstraszające.

Ubarwienie zmienne, spokojna jaszczurka ma barwę żółtoszarą lub oliwkowobrązową, podrażniona staje się jaskrawożółta z pomarańczowymi kreskami, szyja u samca czarna.

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

Terrarium[edytuj | edytuj kod]

Agama brodata powinna przebywać w terrarium wielkości 120 x 80 x 80 cm (dla jednego osobnika). Środowisko w terrarium powinno jak najbardziej przypominać jej naturalne – temp. od 25-33 stopni, wilgotność różnorodna – od 40% do nawet 60%. Ważne jest by zwierzę miało cały czas dostęp do świeżej wody. Istotna jest też wentylacja wykonana z siatki wentylacyjnej, kratek bądź kółek wentylacyjnych lub blachy perforowanej, najlepiej z dwóch boków terrarium[potrzebny przypis].

Wyposażenie terrarium nie musi być bogate. W części przeznaczonej do wygrzewania się można wysypać piasek, włożyć kamień grzewczy bądź kabel i lampkę dzienną, która będzie dostarczać promieni UVA i UVB. W części wilgotnej można wyłożyć np.: chipsy kokosowe, które w łatwy sposób będą utrzymywać wilgotność i pojemnik z wodą. W tej części można zamontować lampkę nocną, która imitowałaby światło nocne. Aby utrzymać dobrą wilgotność przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno się spryskiwać podłoże ciepłą wodą. W terrarium można zainstalować także sztuczne roślinki i korzeń, zapewniające agamie schronienie[potrzebny przypis].

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się stawonogami, głównie owadami. Młodym agamom podaje się w niewielkich ilościach mączniki, raz w tygodniu można mieszać je z witaminami. Starsze agamy można żywić drewnojadami bądź świerszczami, a także pokrojonymi w drobną kostkę warzywami bądź owocami. Agamy brodate, które są za często karmione, częściej przechodzą wylinki[potrzebny przypis].

Oswajanie[edytuj | edytuj kod]

Młode agamy brodate są bojaźliwe. Im większa agama tym mniej jest strachliwa. Jest to zwierzę ciekawskie, lubi nasłuchiwać i przyglądać się. Z dorosłymi osobnikami można wychodzić na dwór w cieplejsze dni[potrzebny przypis].

Wylinka[edytuj | edytuj kod]

Wylinka zrzucana jest w wyniku wzrostu ciała – u młodych osobników występuje zwykle nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Im więcej agama jest będzie karmiona tym częściej zrzuca wylinkę. W okresie jej zrzucania gad staje się strachliwy i chowa się, potrzebuje wtedy większej wilgotności (pomaga mu przy zrzuceniu kawałków skóry). Agamy trzeba obserwować podczas wylinki, ponieważ zdarzają się przypadki martwicy palców czy końcówki ogona gdy wylinka źle schodzi. Nie można zrywać odstających fragmentów skóry, gdyż w ten sposób możemy uszkodzić skórę zwierzęcia[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 376. ISBN 83-01-14344-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Włodzimierz Juszczyk Mały słownik zoologiczny gady i płazy, wiedza Powszechna Warszawa 1986