Broken Sword (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Broken Sword)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Broken Sword
Broken Sword 2012on logo.png
Producenci Revolution Software[1]
Wydawcy Virgin Interactive
Dystrybutorzy Cenega Poland, LEM, CD Projekt
Projektant Charles Cecil
Pierwsza gra serii Broken Sword: The Shadow of the Templars (1996)
Ostatnia gra serii Broken Sword: The Serpent's Curse (2013)
Platformy sprzętowe Microsoft Windows, macOS, Linux, iOS, Android
Gatunek gra przygodowa[2]

Broken Sword – seria komputerowych gier przygodowych, stworzona przez Revolution Software. Głównymi bohaterami są George Stobbart i Nicole Collard, którzy odkrywają szereg zagadek i historii, aby ocalić świat przed niebezpieczeństwem. Pierwsze dwie części serii są grami typu „wskaż i kliknij”. W trzeciej części gracz może wybrać, czy grać za pomocą myszy, czy klawiatury. Grafika w dwóch pierwszych częściach jest dwuwymiarowa, zaś w trzeciej w 3D.

Broken Sword: The Shadow of the Templars[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza część gry została zrealizowana w 1996 roku. George Stobbart, turysta z USA nieomal traci życie gdy kawiarnia w której właśnie odpoczywa zostaje wysadzona w powietrze przez klauna. George rusza śladem tajemniczego zamachowca i wkrótce poznaje francuską dziennikarkę Nicole Collard z którą kontynuuje śledztwo. Zaprowadzi ono bohaterów gry do wielkiej tajemnicy templariuszy.

Zarówno Nicole jak i George mają bardzo silne osobowości i przenikliwe spostrzeżenia na temat otaczającego ich świata. Gra nawiązuje do najlepszych tradycji gier przygodowych z początku lat dziewięćdziesiątych.

Cechą charakterystyczną gry było zastosowanie "klasycznego" dwuwymiarowego "rysowanego" modelu świata w momencie gdy reszta gier wchodziła w świat 3D.

Do gry nigdy nie powstało oficjalne spolszczenie, jednak (tak jak do wielu innych pozycji) do Broken Sword stworzone jest nieoficjalne tłumaczenie dialogów.

Broken Sword II: The Smoking Mirror[edytuj | edytuj kod]

Druga część gry ukazała się w 1997 roku. Bohaterowie zostają wplątani w następną tajemniczą eskapadę. Tym razem gra związana jest ze złowieszczym cieniem nadchodzącego zaćmienia i przemytem narkotyków, które okazują się być drogą do demonicznych mocy starożytnej cywilizacji Majów.

Broken Sword: The Sleeping Dragon (Broken Sword 3)[edytuj | edytuj kod]

Po kilkuletniej przerwie bohaterowie George Stobbart i Nicole Collard znów powracają, w 2003 roku. Trzecia część jest całkowicie stworzona w trójwymiarze. Zakon templariuszy wraca, aby znów zawładnąć nad światem. Tym razem bohaterowie muszą rozwiązać zagadkę śpiącego smoka. Akcje gry dzieje się w różnych miastach, takich jak: Glastonbury, Paryż, Praga oraz Kongo. Gra została wydana na platformy Xbox, PS2 oraz PC.

Broken Sword: The Angel of Death (Broken Sword 4)[edytuj | edytuj kod]

Czwarta części serii miała europejską premierę 15 września 2006 roku, zaś w Polsce została wydana 26 stycznia 2007. Tym razem główny bohater, George Stobbart, zakochuje się w pięknej blondynce Annie Marii, która zostaje porwana. George próbując ją odnaleźć jest wciągnięty w kolejną intrygę, związaną z pradawnym manuskryptem. Akcja rozpoczyna się w Nowym Jorku, ale gracz odwiedzi również takie miejsca jak: Stambuł, Watykan, czy Phoenix. Gra została wydana w polskiej wersji językowej.

Polska wersja[edytuj | edytuj kod]

Tłumaczenie: Michał Bochenek, Barbara Giecold-Bochenek

Broken Sword 2.5: The Return of the Templars[edytuj | edytuj kod]

Broken Sword 2.5 został wydany 28 września 2008 i jest nieoficjalną darmową grą stworzoną przez MindFactory, grupy składającej się z fanów oryginalnej serii. W tej odsłonie zostaje wyjaśniona historia pomiędzy Broken Sword II: The Smoking Mirror a Broken Sword: The Sleeping Dragon. Gra pierwotnie posiada niemiecki dubbing, a wersja angielska głosów została wydana 18 października 2010 (z wyjątkiem George'a). Prace nad grą rozpoczęły się w 2000 roku.

Broken Sword: The Serpent's Curse[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ubisoft – Broken Sword (ang.). [dostęp 2010-05-14].
  2. Przygodoskop – encyklopedia gier przygodowych (pol.). [dostęp 2010-05-14].