Przejdź do zawartości

Brompton Bicycle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brompton Bicycle Ltd.
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Greenford

Data założenia

3 czerwca 1976[1]

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Limited company)

Dyrektor

William David Butler-Adams

Zatrudnienie

315

brak współrzędnych
Strona internetowa

Brompton Bicyclebrytyjska firma produkująca składane, miejskie rowery. Przedsiębiorstwo zostało założone 3 czerwca 1976[1] w Londynie przez Andrew Ritchiego.

Rower Brompton

Historia Brompton Bicycle[edytuj | edytuj kod]

Założycielem firmy Brompton Bicycle Ltd jest Andrew Ritchie, który prototypy swoich rowerów zaprojektował w mieszkaniu w South Kensington w Londynie w 1976. W 1981 Ritchie rozpoczął produkcję na niewielką skalę w formie manufaktury. Siedem lat później powstała pierwsza fabryka rowerów Brompton w Brentford w Londynie[2]. Obecnie firma zatrudnia około 240 pracowników i prowadzi dystrybucję w 45 krajach, utrzymując produkcję na poziomie 45 tysięcy egzemplarzy rocznie. Brompton Bicycle Ltd jest największą rzemieślniczą wytwórnią rowerów w Wielkiej Brytanii[3].

Brompton Bicycle Ltd utrzymuje również 9 salonów sztandarowych Brompton Junction połączonych z warsztatami zlokalizowanych w Londynie, Amsterdamie, Hamburgu, Mediolanie, Kobe, Pekinie, Chengdu, Szanghaju i Bangkoku[4]. Na terenie Londynu, Manchesteru i Birmingham znajduje się także 13 miejskich stacji samoobsługowych wypożyczalni rowerów Brompton Bike Hire[5].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • Nagroda Cyclex w kategorii Najlepszego produktu (1987)
 • Nagroda Queen’s Awards for Enterprise za osiągnięcia w handlu międzynarodowym (1995)
 • Wyróżnienie Sunday Times BDO Profit Track 100 (2014)[6]

Rowery Brompton[edytuj | edytuj kod]

Rowery marki Brompton cechuje możliwość składania, przenoszenia i przewożenia w charakterze bagażu podręcznego oraz łatwego przechowywania zarówno w warunkach miejskich, jak i biurowych[7].

Złożony rower Brompton

Cechy budowy[edytuj | edytuj kod]

Rowery marki Brompton charakteryzują się możliwością samodzielnego doboru elementów składających się na finalny produkt, a dobieranych indywidualnie na potrzeby ich przyszłych użytkowników. Dobrane części łączone są ręcznie przez spawaczy i mechaników.

Rowery wyposażone są w koła o średnicy 16" oraz w tylny trójkąt ramy, który skraca rower i zarazem utrzymuje łańcuch w tym samym położeniu. Finalnie złożony rower osiąga wymiary 565 × 545 × 250 mm i waży od 9 do 12,5 kg w zależności od konfiguracji[8].

Składanie roweru[edytuj | edytuj kod]

Składanie roweru Brompton

Elementy umożliwiające składanie roweru to:

 • małe wygięcie w głównej rurze ramy, które umożliwia złożenie się tylnego trójkąta ramy wraz z kołem i schowanie go pod ramę;
 • ramię napinacza łańcucha dające szeroki wachlarz ruchu tylnego koła podczas składania;
 • małe kółko na tylnym błotniku + kółka w elemencie tylnego trójkąta tamy umożliwiające jazdę oraz przemieszczanie złożonego roweru;
 • blokada w centralnej części roweru, która umożliwia zawinięcie się przedniego koła i umieszczenie go tuż obok złożonego tylnego koła przy jednoczesnym pozostawieniu go w ustawieniu w kierunku jazdy;
 • składana kierownica, spinająca złożoną konstrukcję roweru sztyca wsuwana w ramę oraz składany pedał po lewej stronie roweru.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b BROMPTON BICYCLE LIMITED. Free business summary taken from official companies house information. Free alerts. Registered as 01261512 [online], companycheck.co.uk [dostęp 2019-06-28] (ang.).
 2. Brompton History [online], www.brompton.com [dostęp 2015-12-31].
 3. About Us [online], www.brompton.com [dostęp 2015-12-31].
 4. Find a Store [online], www.brompton.com [dostęp 2015-12-31].
 5. Brompton’s folding bikes are available for hire – with new locations [online], The Independent [dostęp 2015-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-29] (ang.).
 6. Awards [online], www.brompton.com [dostęp 2015-12-31].
 7. How it Works [online], www.brompton.com [dostęp 2015-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-01].
 8. Brompton - Easy Rider [online], The Manufacturer [dostęp 2015-12-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]