Bron-Yr-Aur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bron-Yr-Aur

Bron-Yr-Aur – XVII-wieczny dom położony w hrabstwie Gwynedd w Walii. W języku walijskim nazwa domu oznacza złote wzgórze.

Bron-Yr-Aur zyskało sławę głównie dzięki powiązaniom z grupą Led Zeppelin. W latach dom wykorzystywany był przez rodzinę wokalisty - Roberta Planta, jako miejsce letniego wypoczynku. W 1970 Robert Plant wraz z gitarzystą Jimmym Page'em regenerowali tam siły po długiej i wyczerpującej trasie po Stanach Zjednoczonych. Brak bieżącej wody i elektryczności zainspirował ich do napisania oraz nagrania kilku piosenek, które zostały umieszczone na albumie Led Zeppelin III. Były to: "Friends", "Bron-Yr-Aur Stomp" oraz "That's the Way". Inne utwory Led Zeppelin, które powstały w Bron-Yr-Aur: "Over the Hills and Far Away", "The Crunge" (oba z albumu Houses of the Holy), "The Rover", "Bron-Yr-Aur" i "Down By The Seaside" z Physical Graffiti oraz "Poor Tom" z Cody. Utwory, które nigdy nie zostały umieszczone na oficjalnym albumie Led Zeppelin, to: "Another Way To Wales" i "I Wanna Be Her Man".

Robert Plant powrócił z Jimmym Page'em do Bron-Yr-Aur podczas nagrywania albumu Jimmy Page & Robert Plant: Unledded w 1994. Krajobrazy okolicy można obejrzeć w wersji DVD tego albumu.