Bronisław Możejko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grób Bronisława Możejki na cmentarzu Powązkowskim

Bronisław Możejko (ur. 17 lutego 1884 w Bołondziszkach, zm. 20 maja 1914 w Warszawie) – polski zoolog zajmujący się anatomią porównawczą kręgoustych i ryb.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bołondziszkach na Litwie, w rodzinie ziemiańskiej. Wcześnie osierocony przez rodziców, wychowywany był przez krewnych w Tambowie. Po ukończeniu gimnazjum w Petersburgu studiował na Uniwersytecie w Petersburgu. Specjalizował się w zoologii u Władimira Szimkiewicza. Od września 1909 do sierpnia 1910 był kustoszem muzeum przyrodniczego w Symferopolu, gdzie pracował naukowo pod kierunkiem Zygmunta Mokrzeckiego. Pracował potem w pracowni zootomicznej Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego Pawła Mitrofanowa i w szkole realnej w Grodzisku. Odbywał staże w stacji zoologicznej w Neapolu i w zakładzie anatomii porównawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego u Henryka Hoyera. Żonaty z Jadwigą z Lechowskich (1890–1970), dzieci nie mieli. Interesował się językoznawstwem, opanował jakoby 12 języków. Pozostawił w rękopisie artykuł O gwarach polskich w powiecie trockim. Był współautorem podręcznika gramatyki włoskiej w języku rosyjskim. Zmarł na gruźlicę, pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 168-5-3)[1].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Możejko był autorem ponad 30 prac naukowych w językach polskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim. Głównym obszarem jego zainteresowań naukowych była anatomia porównawcza układu naczyniowego u niższych strunowców (lancetnika, minogów i ryb) oraz narządów zmysłów minogów. Przedwczesna śmierć uniemożliwiła mu publikację podręcznika techniki histologicznej i słownika terminologii teratologicznej; materiały te pozostają w Archiwum Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Lista prac[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: BRONISŁAW DUNIN-MOŻEYKO, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2020-01-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]