Bronisław Opałko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bronisław Opałko
Ilustracja
Genowefa Pigwa – baba z Napierstkowa, podczas występu na Buskich Dożynkach Gminnych w Zwierzyńcu, 31 sierpnia 2008 r.
Data i miejsce urodzenia 1952
Kielce
Zawód artysta kabaretowy, aktor, kompozytor, autor tekstów

Bronisław Józef[a] Opałko (ur. 1952 w Kielcach) – polski artysta kabaretowy, aktor, kompozytor i autor tekstów. Od lat 70. XX w. twórca i wykonawca postaci Genowefy Pigwy. Współpracował m.in. z Zespołem Adwokackim "Dyskrecja". Obecnie tworzy kabaret Pigwa-Show, w programie skecze są przeplatane piosenkami kabaretowymi. Występuje na festynach, koncertach, a także ze specjalnym programem na eventach i imprezach okolicznościowych.

Życiorys[edytuj]

W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach ukończył studia na kierunku wychowanie muzyczne. Podczas studiów występował w kabarecie "Pod postacią", potem założył "Orkiestrę do Użytku Wewnętrznego". W 1986 związał się na kilka lat z kabaretem radiowym Zespół Adwokacki Dyskrecja, dla którego w latach 1986-1989 nagrał wiele piosenek oraz wystąpił w pewnej liczbie skeczy. W 1987 założył własny kabaret "Pigwa Show". W tym ostatnim występowali także dziennikarze telewizyjnego "Teleexpressu": Zbigniew Krajewski, Wojciech Nowakowski i Wojciech Reszczyński. W 1993 wyprowadził się z Kielc do jednej z podkieleckich wsi, gdzie prowadzi studio nagraniowe. Od 2005 współtworzy audycję "Radio Pigwa", emitowaną w każdą niedzielę od godziny 16.05 on-line http://www.radio.kielce.pl/player/ w Radio Kielce[1].

W grudniu 2015 r. został skazany na rok i 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za uprawę pięciu krzaków marihuany[2].

Uwagi

  1. Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów B. Opałko.

Przypisy

  1. Bronek Opałko o audycji (pol.). piotrgan.pl. [dostęp 2015-05-22].
  2. Kabareciarz skazany za "5 krzaków konopi". Prokuratura apeluje, ale nie chce surowszej kary, TVN24.pl [dostęp 2016-01-30].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]