Bronisław Tusk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bronisław „Buni” Tusk (ur. 23 maja 1935 w Gdańsku, zm. 28 marca 2000) – polski rzeźbiarz, ceramik i malarz, legenda gdańskiej bohemy. Syn Józefa Tuska, stryj Donalda Tuska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem (1961), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom 1965).

Najbardziej znane są jego statuetki „Pióro”, „Wiatr od morza”, „Pegaz”, „Don Kichot”. Prace Buniego wystawiane były w Berlinie, Lund, Leningradzie. Nagrodzony na ogólnopolskiej wystawie w BWA w Sopocie za siedem rzeźb z cyklu muzycznego. Otrzymał także (zespołowo) nagrodę na Biennale Sztuki w Wenecji i Berlinie za drzeworyty odbijane na tkaninie. Kilkaset jego prac znajduje się w zbiorach polskich, w wiele także w kolekcjach zagranicznych, m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy w Pałacu Cesarskim w Pekinie[1].

Bronisław Tusk jest autorem tablicy pamiątkowej poświęconej gdańskiemu grafikowi Ryszardowi Stryjcowi, umieszczonej na fasadzie kamienicy, w której mieszkał, przy Targu Rybnym w Gdańsku.

Gdańska pracownia Bronisława Tuska, od 1979 mieszcząca przy ul. Kaletniczej, była miejscem spotkań literatów. W 2005 na froncie kamienicy została umieszczona tablica pamiątkowa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bronisław Grzegorz "Buni" Tusk. pisarze.pl. [dostęp 16 lutego 2015].