Przejdź do zawartości

Bronisława Rychter-Janowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bronisława Rychter-Janowska
Ilustracja
Stanisław Janowski, Portret siostry artysty, akwarela, ok. 1895
Imię i nazwisko

Bronisława Anna Waleria Rychter-Janowska

Data i miejsce urodzenia

13 lipca 1868
Kraków

Data i miejsce śmierci

29 września 1953
Kraków

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Bronisława Anna Waleria Rychter-Janowska h. Ślepowron (ur. 13 lipca 1868 w Krakowie, zm. 29 września 1953 tamże) – polska malarka oraz publicystka.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze lata życia spędziła w Starym Sączu u boku matki, nauczycielki w jednej ze starosądeckich szkół. Tam rozpoczęła naukę na pensji u ss. Klarysek, którą kontynuowała w seminarium nauczycielskim w Krakowie. Pierwszym nauczycielem rysunku i malarstwa był jej starszy brat Stanisław Janowski, student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1896, po kilku latach pracy w wiejskiej szkole w Siołkowej k. Grybowa, dzięki uzyskanemu stypendium i wsparciu brata, wyjechała do Monachium, gdzie studiowała malarstwo w prywatnych szkołach Antona Ažbe i Simona Hollósy[1]. Pobierała również lekcje u mistrza portretu Franza von Lenbacha. W późniejszym okresie, już jako mężatka, kontynuowała studia we Florencji i Rzymie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej wyróżnia subtelność i nastrojowość, mistrzowska gra świateł i cieni. Ulubionym tematem jej prac był polski dwór i jego wnętrza, kościółki i wiejskie chaty oraz pejzaże. Tytuły obrazów mówią same za siebie: Dworek babuni, Wnętrze salonu, Chata w śniegu, Powrót z kościoła. Również dała się poznać jako portrecistka, w czym niewątpliwą zasługę miały lekcje u „księcia malarzy” von Lenbacha. Wykorzystywała wszystkie techniki malarskie – olej, pastele, akwarele, znane są jej rysunki węglem, tworzyła również makaty i aplikacje. Współpracowała z kabaretem Zielony Balonik w Jamie Michalikowej w Krakowie oraz kabaretami lwowskimi, dla których tworzyła projekty kukiełek. Swoje prace wystawiała w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Pradze, Wiedniu, Rzymie, Wenecji i Florencji.

Bronisława Rychter-Janowska, Przed dworem, olej, ok. 1920–1930

W latach 1906–1915 wróciła do matki do Starego Sącza, jednak często wyjeżdżała „w poszukiwaniu piękna”, podróżując po niemal całej Europie i północnej Afryce, dokumentując wrażenia w szkicowniku i na płótnach (Fontanna w Alhambrze, Monte Palegrino, Ogrody w Tivoli, Koloseum, Ruiny greckie, Kartagina). Szczególnie ukochała Włochy: w Rzymie, Neapolu i na Sycylii spędziła prawie trzy lata. Odbyła również podróż do Turcji, przy czym podróż ta miała z jednej strony cel artystyczny, z drugiej była próbą nawiązania rodzinnych kontaktów z dalszymi krewnymi, potomkami Konstantego Borzęckiego[2].

W 1909 otworzyła w Starym Sączu szkołę malarską, jednak szybko zrezygnowała z jej prowadzenia ze względu na nieprzychylność drobnomieszczańskiej społeczności[3].

Mniej znaną stroną twórczości Rychter-Janowskiej jest publicystyka i literatura. Drukowała m.in. w „Gazecie Lwowskiej”, Reformie i innych wydawnictwach krakowskich, lwowskich i wiedeńskich. Była autorką kilku dramatów i obszernych pamiętników, obejmujących całe jej długie i bogate życie artystyczne.

W 1917 osiadła na stałe w Krakowie, a jej mieszkanie stało się jednym z najbardziej znanych salonów artystycznych miasta. Tworzyła do ostatnich chwil życia. Swój dorobek sama artystka oszacowała na kilkanaście tysięcy prac. Obrazy Rychter-Janowskiej znajdują się w wielu muzeach polskich i zagranicznych, m.in. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i Muzeum Watykańskim oraz zbiorach prywatnych. Ze względu na ich również niezaprzeczalną secesyjną dekoratywność cieszą się do dziś dużym powodzeniem na aukcjach antykwarycznych. Spuścizna rękopiśmienna artystki znajduje się w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Rodzicami Bronisławy[4] byli Władysław Janowski (1837–1895), uczestnik powstania styczniowego, urzędnik prywatny oraz Malwina z Borzęckich h. Półkozic (1842–1926)[5]. Brat Bronisławy – Stanisław Janowski (1866–1942) – również artysta malarz, był drugim mężem Gabrieli Zapolskiej. 26 października 1900 we Lwowie zawarła związek małżeński z Tadeuszem Rychterem[6], artystą malarzem, pochodzącym ze znanej lwowskiej rodziny profesorskiej. Małżeństwo było bezdzietne i zakończone po kilku latach separacją. Miała adoptowaną córkę: Matyldę Janowską (1904–1988).

Artystkę pochowano w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera VI-wsch-po praw. Lillingów)[7].

Grób Bronisławy Rychter-Janowskiej i Stanisława Janowskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jej "kolegami przy sztalugach" w szkole Ažbego byli m.in. Wassily Kandinsky i Alexej von Jawlensky.
 2. Konstanty Borzęcki (Mustafa Dżelaleddina Pasza) (1826–1876), powstaniec wielkopolski, emigrant, generał wojsk osmańskich, prekursor ideologii nowoczesnego narodu tureckiego, był bratem stryjecznym matki artystki.
 3. Sprawa stała się kanwą jednego z kabaretów w Jamie Michalikowej, wyśmiewającego głupotę i fałszywą moralność.
 4. Metryka urodzenia w kościele św. Józefa w Krakowie na Podgórzu.
 5. Malwina z Borzęckich Janowska (1842–1926), córka Antoniego i Hortensji z Jaxa-Rożnów (siostry Bolesława Augusta Hilarego Jaxa-Rożna), nauczycielka w Starym Sączu, później dyrektorka Szkoły im. Czackiego na Wolnicy w żydowskiej dzielnicy Krakowa. Pisywała drobne powieści, drukując je pod pseudonimem „Zośka z Wojnarowy” w lwowskim dwutygodniku ludowym „Wieniec i Pszczółka”. Pod własnym nazwiskiem pisała wierszem odezwy do Teofila Lenartowicza, wzywające go do powrotu do kraju, które nigdy nie pozostawały bez odpowiedzi.
 6. Małżeństwo z Rychterem nastąpiło wkrótce po odrzuceniu przez Bronisławę oświadczyn Ludwika Solskiego, już wówczas znanego aktora scen polskich. Ich bliska przyjaźń pozostała jednak do końca życia.
 7. Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 2021-09-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Bazielich, Wiktor, Z pamiętnika Bronisławy Rychter-Janowskiej, [w:] Ze skarbca kultury, Ossolineum, Wrocław, z. 1 (9), s. 120–130, 1956.
 • Bieniasz, Józef, Bronisława Rychter-Janowska (wspomnienie pośmiertne), [w:] Dziennik Polski, nr 279 (3054), 22–23.09.1953, Dodatek „Od A do Z”, nr 48, s.2.
 • Gass, Izabela, Bronisława Rychter-Janowska, [w:] Rocznik Sądecki, Nowy Sącz, t. XXXIII, s. 468–473, 2005, ISSN 0080-3561.
 • Linowska, Stefania (red.), Listy Gabrieli Zapolskiej, PIW, Warszawa, t. I i II, 1970.
 • Nekrologi Malwiny Janowskiej [w:] Głos Narodu, Czas (Kraków), Wiek Nowy (Lwów), 1926.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]