Bronisława Wierusz-Kowalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bronisława Wierusz-Kowalska
Data i miejsce śmierci

27 marca 1920
Warszawa

Narodowość

polska

Język

polski

Dziedzina sztuki

literatura

Grób Bronisławy Wierusz-Kowalskiej na cmentarzu Powązkowskim

Bronisława Wierusz-Kowalska, z domu Krajewska[1], podpisywała się też jako Bronisława Kowalska, Br. Wierusz, B. R. Wierusz, Br. Wierusz-Kowalska, Wierusz-Kowalska Br.[2] (ur. w XIX w., zm. 27 marca 1920[1] w Warszawie) – polska pisarka i tłumaczka literatury francuskiej, skierowanej dla dzieci i młodzieży.

Autorka powieści i opowiadań przygodowych i historycznych (m.in. Na morzu: przygody młodego żeglarza, Nad Bałtykiem: kartki z podróży, Podarunek Janowej i inne powiastki, Skarb Maorysów: powieść z życia osadników w Nowej Zelandji), przekładów i streszczeń z literatury francuskiej ukazujących się w tygodniku dla dzieci i młodzieży Przyjaciel Dzieci i Tygodniku Mód i Powieści.

Przetłumaczyła trzy powieści Juliusza Verne’a: Przygody Szymona Harta (przekład ukazał się w 1896 w odcinkach w tygodniku Przyjaciel Dzieci), Nadzwyczajne przygody pana Antifera (1894–1895) i W puszczach Afryki (I wyd. w odcinkach w tygodniku Przyjaciel Dzieci w 1901, I wyd. ks. w 1907)[3][4].

Tłumaczyła także prace Paula Bourgeta, Christiana Reida, Élie Bertheta i Jeanne Mairet.

Pochowana została w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 71-4-4)[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dane z serwisu Nekrologi Warszawskie
  2. Bronisława Kowalska - strona autorki w serwisie www.biblionetka.pl
  3. Dane z internetowego katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie
  4. Internetowa bibliografia polskich wydań utworów Juliusza Verne’a. [dostęp 2014-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-16)].
  5. Cmentarz Stare Powązki: EDMUND WIERUSZ-KOWALSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-05-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]