Bronisławka (powiat kostopolski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bronisławka - nieistniejąca wieś do 1945 w gminie Ludwipol, powiecie kostopolskim województwa wołyńskiego).

W jej granicach mieściły się: Kolonia Bronisławka i Uroczysko Brak, oddalone od siebie ok. 1 kilometra po obydwu stronach rzeki Wydrynki.

Pomimo że miejscowość dzisiaj nie istnieje, lokalizuje ją np. satelitarny system Google Maps, a na rosyjskich mapach sztabowych zaznaczana jest jako "Uroczysko Bronisławka".

Na polach tej wsi znaleziono i wydobyto 18-tonowy głaz narzutowy z granitu, z którego wykonano później płytę nagrobną grobowca na cmentarzu na Rossie w Wilnie, gdzie złożone jest serce i prochy matki Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego[1]. Płyta została obrobiona i oszlifowana przez Bolesława Sypniewskiego w warszawskim Zakładzie Kamieniarskim Sypniewskich przy ulicy Powązkowskiej (zakład ten mieści się w tym miejscu do dnia dzisiejszego), tam też został wykuty słynny napis na płycie: "Matka i serce syna"[2]. Okoliczności tych operacji opisane zostały po raz pierwszy w artykule W. Wiernica Dzieje granitowego głazu w Gazecie Polskiej (12 V 1937). Na pamiątkę tych wydarzeń przed II wojną światową, na terenie wsi usypany został kopiec zwany "Kopcem Piłsudskiego".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W hołdzie pamięci Wielkiego Marszałka. „W Służbie Penitencjarnej”. Nr 10, s. 5, 12 maja 1938. 
  2. W. Wiernic, Dzieje granitowego głazu, "Gazeta Polska", 12 V 1937

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czesław Piotrowski, "Zasłucze - Zniszczone i zapomniane osiedla polskie oraz kościoły w powiecie kostopolskim na Wołyniu ...", Warszawa 2000
  • Grzegorz Rąkowski, "Wołyń. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej", Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2005.
  • Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko, "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945", Warszawa 2000.
  • Ryszard Kłosiński, "Wołyńska golgota oczami dziecka" - Wrocław 2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]