Browar Janów Lubelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Browar Janów Lubelski
Ilustracja
Browar Janów Lubelski
Państwo  Polska
Siedziba Janów Lubelski
Data założenia 1907
Data zamknięcia 2009
Właściciel Janowski Browar Udziałowy Sp. z o.o.
Marki Bieszczadzkie, Janów
Dane adresowe
Adres: ul. Bialska 73
23-300 Janów Lubelski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Browar Janów Lubelski
Browar Janów Lubelski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Browar Janów Lubelski
Browar Janów Lubelski
Ziemia50°42′41,7600″N 22°24′52,5600″E/50,711600 22,414600
Strona internetowa

Browar Janów Lubelski - browar w Janowie Lubelskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Browar powstał w 1909 roku z inicjatywy obywateli miasta Janowa Lubelskiego, którzy w 1907 roku powołali spółkę Janowski Browar Udziałowy. Zakład został zbudowany blisko źródła wody mineralnej, która stanowiła podstawę do produkcji piwa.

Spółka mieszczańska Janowski Browar Udziałowy istniała do 1939 roku. W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Niemców. Udało się jednak zachować wyposażenie browaru i od 1942 roku zakład wznowił produkcje piwa dzięki uporowi kilku współwłaścicieli przedwojennej firmy. Po II wojnie światowej przez kilka lat zakład unikał upaństwowienia. W 1951 roku został oddany pod zarząd Zakładów Przemysłu Terenowego w Lublinie.

W 1962 roku uległ ostatecznie nacjonalizacji i w 1975 roku został połączony z nowo budowanymi Zakładami Piwowarskimi w Leżajsku.

Po 1989 roku spadkobiercy spółki Janowski Browar Udziałowy rozpoczęli żmudną walkę o odzyskanie majątku. Udało im się to w 1997 roku. Zaniedbania i stan techniczny zakładu spowodowały jednak, że nie mogli oni wznowić produkcji piwa własnymi siłami. Z pomocą przyszła im powołana w tym czasie spółka Browar Janów Lubelski, która wydzierżawiła zakład od właścicieli, zajęła się jego uruchomieniem i odzyskaniem rynków sprzedaży.

Początkowo Browar Janów Lubelski produkował tylko piwo beczkowe o nazwie Janów. Od 2003 roku rozpoczął sprzedaż piwa butelkowanego marek Janów i Bieszczadzkie. Pierwotnie butelkowanie odbywało się poza browarem. Od 2008 zakład posiadał własną linię rozlewniczą, która pochodzi z Browaru Regina.

W 2009 roku browar zaprzestał produkcji piwa.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

  • Bieszczadzkie
  • Janów Jasne Pełne
  • Janów Mocne

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]