Bruce Fraser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bruce Austin Fraser
Ilustracja
Bruce Fraser na pokładzie HMS Duke of York
Admiral of the Fleet Admiral of the Fleet
Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1888
Acton,
Wielka Brytania

Data i miejsce śmierci

12 lutego 1981
Londyn,
Wielka Brytania

Przebieg służby
Lata służby

19041951

Siły zbrojne

Royal Navy Royal Navy

Stanowiska

głównodowodzący Home Fleet, dowódca Brytyjskiej Floty Pacyfiku

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
II wojna światowa,
wojna na Pacyfiku:

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego do 1935 (wojskowy) Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (wojskowy) Gwiazda 1914–15 (Wielka Brytania) Medal Wojenny Brytyjski Medal Zwycięstwa (międzyaliancki) Gwiazda za Wojnę 1939–1945 (Wielka Brytania) Atlantic Star Gwiazda Pacyfiku War Medal 1939-1945 Order Dannebroga (Dania) Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Order Oranje-Nassau (Holandia) Krzyż Wielki Orderu Św. Olafa (Norwegia) Navy Distinguished Service Medal (USA) Order Suworowa I klasy (ZSRR)
Adm. Bruce Fraser podpisuje kapitulację Japonii w imieniu Wielkiej Brytanii na pancerniku "Missouri"

Bruce Austin Fraser (ur. 5 lutego 1888 w Acton w hrab. Middlesex, zm. 12 lutego 1981 w Londynie) – brytyjski oficer Królewskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej, Admiral of the Fleet (1948).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początek kariery[edytuj | edytuj kod]

Bruce Fraser wstąpił do Royal Navy jako kadet 15 stycznia 1904. Szybko dał się poznać jako młody, pełen potencjału żołnierz. 15 marca 1907 awansował na porucznika marynarki, a równo rok później na kapitana marynarki. Swoją służbę w tych rangach spędził w większej części we flotach operujących na kanale La Manche i Morzu Śródziemnym.

Do Home Fleet powrócił w sierpniu 1910 służąc na HMS "Boadicea" aż do końca lipca następnego roku. 31 sierpnia 1911 wstąpił do HMS "Excellent" (szkoły artyleryjskiej Royal Navy na Whale Island w zatoce Portsmouth), gdzie rozpoczął kształcenie w specjalności kapitana artylerii.

W czasie I wojny światowej uczestniczył w walkach o Dardanele. W 1920 był więziony przez bolszewików w Baku[1].

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Bruce Fraser był głównodowodzącym Home Fleet w późniejszym etapie wojny morskiej w Europie, podczas którego Royal Navy zatopiła niemiecki pancernik "Scharnhorst" w czasie potyczki w pobliżu Przylądka Północnego w grudniu 1943. Miało to miejsce w chwili, gdy siły Frasera eskortowały konwój do Murmańska w ZSRR.

Po służbie w Home Fleet, latem 1944, objął dowództwo nad Brytyjską Flotą Pacyfiku. W odróżnieniu od Home Fleet dowodzenie siłami na Pacyfiku sprawował na odległość – z wybrzeża Australii. Fraser wziął udział w bitwie o Okinawę i ostatecznej operacji na Wyspach Japońskich.

Bruce Fraser był brytyjskim sygnatariuszem kapitulacji Japonii 2 września 1945.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie, w 1946 został nadany mu tytuł szlachecki, a 22 października 1948 został mianowany na stopień Admiral of the Fleet.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Żerko, Biograficzny leksykon II wojny światowej, Poznań 2013, s. 133.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]