Bruce Henderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bruce Henderson (ur. w 1915 w Nashville w stanie Tennessee, zm. 20 lipca 1992 tamże) – amerykański teoretyk zarządzania, założyciel Boston Consulting Group.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był z wykształcenia inżynierem[1]. Pracował w General Electric, a następnie w firmie doradczej Arthur D. Little[1]. Po odejściu z tej firmy w 1963 roku założył spółkę Boston Consulting Group (BCG)[1].

Wraz ze współpracownikami z BCG stworzył: macierz wzrostu/udziału w rynku (zwaną macierzą BCG), pierwszą metodę analizy portfelowej, krzywą doświadczenia. Opracował też koncepcję segmentacji działalności.

Krytykował praktyki amerykańskich przedsiębiorców, zwłaszcza obsesyjne jego zdaniem skupianie się na rentowności inwestycji. Bardzo wcześnie dostrzegł znaczenie kultury organizacyjnej dla prowadzenia działalności gospodarczej, a także zagrożenie dla przedsiębiorczości w Stanach Zjednoczonych ze strony gospodarki japońskiej.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tom Hindle: Guide to Management Ideas. London: Profile Books, 2003, s. 112. ISBN 1-86197-423-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Richard Koch: Słownik zarządzania i finansów. Narzędzia, terminy, techniki od A do Z. Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1997.