Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych porażająca owoce wiśni

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych, moniliozachoroba grzybowa drzew pestkowych, głównie wiśni wywoływana przez Monilinia laxa[1].

Objawy[edytuj]

Najostrzejszy przebieg moniliozy obserwuje się na wiśniach[2]. Objawy tej choroby występują na kwiatach, owocach i pędach. Porażone kwiaty zamierają, a następnie brunatnieją, co powoduje że choroba przenosi się z kwiatów na pędy i może również sięgać do starszych gałęzi. Na porażonych pędach występują wtedy sztywne, martwe, brunatne liście, a z pędów wycieka guma. Zaatakowane organy pokrywają się licznymi popielatobrunatnymi, pylącymi sporodochiami. Do wtórnego porażenia owoców dochodzi w okresie dojrzewania, czemu sprzyjają długotrwałe i intensywne opady. Szczególnie łatwo porażeniu ulegają popękane owoce czereśni[2]. Na owocach powstają gnilne plamy, na których występują również sporodochia[1].

Etiologia[edytuj]

W Polsce grzyb Monilinia laxa występuje tylko w stadium konidialnym. Powstające w okresie wegetacyjnym zarodniki konidialne różnią się od zarodników tworzących się na sporodochiach zimowych. Zarodniki są jednokomórkowe, cytrynokształtne[1].

Cykl rozwojowy[edytuj]

Na porażonych pędach i gałęziach zimują brodawkowate sporodochia. Pod koniec zimy i wiosną tworzą się zarodniki konidialne, które zakażają kwiaty poprzez pręciki i znamiona słupków. Następnie z porażonych kwiatów grzybnia przerasta do gałęzi i pędów. Owoce są zakażane poprzez uszkodzenia np. pęknięcie skórki. Ich podatność na zakażenie jest coraz większa w miarę dojrzewania. Choroba ta bardzo szybko się rozwija i w ciągu kilku dni może spowodować zniszczenie znacznej części plonu[1].

Zwalczanie[edytuj]

Zwalczanie brunatnej zgnilizny polega na wycinaniu chorych pędów oraz usuwaniu porażonych owoców i mumii. Przy dużym nasileniu choroby oraz w czasie przewlekłych opadów podczas kwitnienia wiśni i czereśni zaleca się wykonanie dwóch zabiegów chemicznych fungicydami — na początku i w pełni tej fazy fenologicznej[2][1]. Śliwy opryskuje się 3-, 4-krotnie — w fazie białego pąka, w pełni kwitnienia i przed zbiorem. Do ochrony moreli i brzoskwini przed kwitnieniem zaleca fungicydy zawierające tiofanat metylowy[2].

Przypisy

  1. a b c d e Zbigniew Borecki: Nauka o chorobach roślin. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987. ISBN 83-09-00983-6.
  2. a b c d Barbara Marjańska-Cichoń, Anna Sapieha-Waszkiewicz: Brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Hasło Ogrodnicze. [dostęp 2011-06-15].