Brydżrama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brydżrama (ang. vugraph) – zwyczajowe określenie miejsca oglądania rywalizacji brydżystów podczas rozgrywek meczowych (ale nie tylko - również innych form brydża). Z uwagi na małą ilość miejsca, jaka towarzyszy stolikowi brydżowemu, organizatorzy chcąc zapewnić dostęp do śledzenia rywalizacji brydżystów szerszej rzeszy kibiców organizują salkę z dużym ekranem, na którym wyświetlają się kolejne zagrania kart (w formie elektronicznej/obrazowej lub przekazując widok realny). Często - obok widoku symboli kart - na ekranie brydżramy można też śledzić przekazy z innych stołów, na których grane jest to samo rozdanie oraz - co również daje możliwość "poczucia" obecności przy stole – twarze i sylwetki zawodników.

Brydżrama, oprócz funkcji trybuny do kibicowania, spełnia również funkcję towarzyską. Zawodnicy innych drużyn – śledząc poczynania rywali – mogą porównywać swoje i ich umiejętności oraz wymieniać doświadczenia, poznawać się nawzajem itp. Również dziennikarze – nie mogąc bezpośrednio uczestniczyć w grze przy stoliku, właśnie z brydżramy śledzą poczynania brydżystów.

Dzięki wprowadzeniu elektronicznych maszyn rozdających karty oraz elektronicznego systemu identyfikacji kart proces przygotowania przekazu znacznie się usprawnił. W dobie Internetu powszechne stały się przekazy w czasie rzeczywistym które oglądać może każdy na świecie dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. Do takich przekazów wykorzystuje się głównie największy serwis brydżowy Bridge Base Online.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bridge Base Online

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]