Brygada „Wostok”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brygada „Wostok”
Бригада «Восток»
Ilustracja
Bojownik Brygady „Wostok” w Doniecku
Historia
Państwo

 Doniecka Republika Ludowa
 Rosja

Sformowanie

9 maja 2014

Dowódcy
Pierwszy

Aleksandr Chodakowski

Działania zbrojne
wojna w Donbasie,
inwazja Rosji na Ukrainę
Organizacja
Rodzaj wojsk

początkowo piechota, później wojska zmechanizowane

Pierwsze ciężarówki kamaz batalionu „Wostok”

Brygada „Wostok” (ros. Бригада «Восток»), wcześniej batalion „Wostok” (ros. Батальон «Восток») – separatystyczne rosyjskie ugrupowanie zbrojne stworzone przez byłego dowódcę oddziału „A” (Alfa) Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Aleksandra Chodakowskiego. Oddział składa się m.in. z byłych członków tej jednostki[1], członków Berkutu, lokalnych mieszkańców, a także żołnierzy-ochotników z Rosji. Wedle źródeł ukraińskiej SBU jest natomiast częścią 1 Korpusu Armijnego Federacji Rosyjskiej[2]. Uważana przez Radę Unii Europejskiej za ugrupowanie nielegalne[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

9 maja 2014 w Doniecku pojawili się uzbrojeni ludzie, którzy podróżowali dwiema niebieskimi ciężarówkami marki KAMAZ z inskrypcjami batalion „Wostok”[4].

20 maja kolejna grupa bojowników przybyła do Doniecka m.in. autobusami i w BTR-ach[5]. 26 maja usiłowali oni zająć lotnisko w Doniecku, jednak ich dwie ciężarówki zostały zniszczone w rejonie mostu Putuiłowskiego[6]. Do 9 lipca wraz z batalionem „Opłot” kontrolowali Donieck, Śnieżne i Szachtarsk, a do 9 sierpnia Sawur-Mohyłę. 9 lipca Aleksandr Chodakowski wszedł w konflikt z Igorem Girkinem „Striełkowem”, w wyniku czego część batalionu przeszła pod dowództwo „Striełkowa”.

Brygada prowadziła walki z ukraińskimi siłami rządowymi we wschodniej Ukrainie, przez co zagrażała stabilności i bezpieczeństwu Ukrainy[3]. W związku z aktywną realizacją działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy członkowie ugrupowania zostali obłożeni sankcjami przez Unię Europejską, polegającymi na zakazie wjazdu na jej teren i zamrożeniu ich środków finansowych oraz zasobów gospodarczych[3].

Ugrupowanie uważane jest za jedno z najważniejszych we wschodniej Ukrainie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. В псевдокабмин сепаратистов вошли люди, близкие к “регионалам”, Украинская правда [dostęp 2019-10-26] (ros.).
  2. Структура гибридной армии "Новороссии" (ИНФОГРАФИКА) – Depo.ua, www.depo.ua [dostęp 2019-10-26] (ros.).
  3. a b c d Decyzja Rady 2014/499/WPZiB z dnia 25 lipca 2014 r. zmieniająca decyzję 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi (CELEX: 32014D0499).
  4. В сети появилось видео батальона Восток под флагами Беларуси в Донецке, news.bigmir.net [dostęp 2019-10-26] (ros.).
  5. Батальон Восток в Донецке напугал местных жителей (фото), news.bigmir.net [dostęp 2019-10-26] (ros.).
  6. В Донецке уничтожено два КАМАЗа, перевозивших террористов, news.liga.net, 27 maja 2014 [dostęp 2019-10-26] (ros.).