Brygada Kryzys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brygada Kryzys
Ilustracja
Robert Brylewski (zm. 2018) – współzałożyciel, kompozytor i gitarzysta Brygady Kryzys
Pochodzenie Flag of Warsaw.svg Warszawa
 Polska
Gatunek punk rock
nowa fala
reggae
Aktywność 19811982
19911994
20032018
Wydawnictwo muzyczne Fresh Records UK
Tonpress
Izabelin Studio
Kamiling Co
Gold Rock Studio
Polskie Radio
Powiązania Kryzys
Tilt
Izrael
Skład
Tomek Lipiński
Filip Gałązka
Tomasz Kvajah Szymborski
Aleksander Korecki
Włodzimierz Kiniorski
Byli członkowie
Robert Brylewski
Jarosław Ptasiński
Tomasz Świtalski
Sławek Słociński
Janusz Rołt
Ireneusz Wereński
Vivian Quarcoo
Piotr Żyżelewicz
Grzegorz Rytka
Sergiusz Lisecki
Strona internetowa

Brygada Kryzys – polski zespół muzyczny, założony w 1981 roku. Wykonuje muzykę rockową z pogranicza punka i nowej fali.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1981–1982[edytuj | edytuj kod]

Zespół został utworzony w lipcu 1981 w Warszawie przez: gitarzystę/wokalistę Roberta Brylewskiego (ex-Kryzys) oraz wokalistę i gitarzystę Tomasza Lipińskiego (ex-Tilt)[1]. Skład uzupełniali: basista Ireneusz Wereński (ex-Kryzys), perkusista Sławek Słociński, saksofonista Tomasz Świtalski (ex-Kryzys) oraz grający na instrumentach perkusyjnych Jarosław Ptasiński[2].

Pierwszy większy publiczny występ zespołu miał mieć miejsce w sierpniu 1981 r. na I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w gdańskiej Hali Olivia, lecz nie doszło do niego w wyniku konfliktu z organizatorami. Muzycy ostatecznie pokazali się szerszej publiczności jesienią tego samego roku w warszawskim klubie „Riviera-Remont” występując razem z toruńskim zespołem Republika. Koncert Brygady Kryzys został zarejestrowany i wydany (bez zgody członków zespołu) na początku 1982 w formie LP pt. Brygada Kryzys w Wielkiej Brytanii przez wytwórnię Fresh Records UK[2]. W tym czasie zespół zagrał trasę koncertową po Polsce u boku brytyjskiej grupy TV 21. W listopadzie muzycy udali się do Jugosławii na koncerty (dwa występy w Belgradzie)[2]. Dostali również od wytwórni Jugoton propozycję nagrania płyty – planów jednak nie zrealizowano z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który uniemożliwił muzykom ponowny wyjazd do Jugosławii. Stan wojenny przekreślił także plany koncertów na następny rok w Holandii[2]. W tym okresie muzycy dostali propozycję występów od Rock Estrady (organizatora dużych koncertów) – jednak podstawowym warunkiem współpracy miała być skrócona nazwa zespołu z Brygada Kryzys na Brygada K.[2], na co Lipiński z Brylewskim nie przystali. Odmowa pójścia na kompromis uniemożliwiła im granie dalszych koncertów.

Na początku 1982 członkowie Brygady Kryzys zostali wybrani do przetestowania możliwości nowo otwartego studia Tonpressu na warszawskim Wawrzyszewie. W tym czasie Słocińskiego na perkusji zastąpił Janusz Rołt. Podczas sesji testowych (luty/marzec) pod okiem realizatora Józefa B. Nowakowskiego (Kuby Nowakowskiego) nagrano kilkanaście utworów[2]. Dziewięć z nich ukazało się na albumie Brygada Kryzys (zwanym również od koloru okładki „Czarną Brygadą”)[1].

We wrześniu Brygada Kryzys zagrała swoje ostatnie koncerty. Brylewski i Lipiński rozwiązali zespół z powodu braków dalszych perspektyw działalności[2].

Po zakończeniu działalności Brygady Kryzys Lipiński, Brylewski, Ptasiński razem z Pawłem „Kelnerem” Rozwadowskim utworzyli zespół Aurora (niemająca nic wspólnego z późniejszym zespołem rzeszowskim o tej samej nazwie), który wkrótce po odejściu Lipińskiego (reaktywował Tilt) przekształcił się w zespół Izrael[2].

1991–1994[edytuj | edytuj kod]

W 1991 doszło do reaktywacji zespołu w składzie: Brylewski, Lipiński, Wereński, perkusista Piotr „Stopa” Żyżelewicz, wokalistka Vivian Quarcoo oraz saksofoniści Włodzimierz Kiniorski i Aleksander Korecki. Latem wzięli udział w festiwalu jarocińskim, natomiast jesienią w katowickich „Odjazdach”. W tym okresie muzycy rozpoczęli sesję nagraniową na kolejny album Cosmopolis, który ukazał się w 1992. Kilka utworów z tej płyty stanowiły kompozycje, które ze względów cenzuralnych nie mogły zostać opublikowane we wcześniejszych latach działalności zespołu (np. „To co czujesz”, „Wojna”, „Too Much”). Od końca 1992 aktywność zespołu zaczęła maleć. 13 grudnia (rocznica wprowadzenia stanu wojennego) w latach 1992–1994 (w warszawskim klubie „Remont”) zespół grał koncerty pt. „Stanik” – jeden z nich (z 13 grudnia 1993) został nagrany i wydany w 1996 na kasecie Live in Remont '93. Po „Staniku '94” zespół zawiesił działalność[1].

2003–2018[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 2003 Brygada Kryzys po raz kolejny została reaktywowana. Brylewskiemu i Lipińskiemu tym razem towarzyszyli zupełnie nowi muzycy: Tomasz Kvajah Szymborski (gitara basowa), Filip Gałązka (perkusja) i Sergiusz Lisecki (saksofon). Zespół zagrał koncerty (głównie klubowe) na terenie całej Polski, a także w londyńskim klubie „Garage” (grudzień). W 2003 roku zespół planował wydać singel oraz album studyjny (zatytułowany Eurocrisis), jednak z niewiadomych przyczyn zarówno singel, jak i album nie ukazały się[3]. W tym samym roku zespół pojawił się w talk-show „Kuba Wojewódzki[3].

W 2005 doszło do kolejnej zmiany personalnej w zespole – na miejsce Liseckiego powrócili Korecki[2] i Kiniorski.

21 listopada 2012 roku, w 30. rocznicę wydania albumu Brygada Kryzys, zespół zagrał koncert w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, który został na żywo wyemitowany na antenie Programu III Polskiego Radia[4]. Materiał z tego wydarzenia muzycznego został wydany na płycie Koncerty w Trójce vol. 4 – Brygada Kryzys XXX Live[4].

Robert Brylewski zmarł 3 czerwca 2018 roku (por. Robert Brylewski#Śmierć).

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia polskiego rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 78–79. ISBN 83-7129-570-7.
  2. a b c d e f g h i Brygada Kryzys – Historia (pol.). www.brygada-kryzys.art.pl. [dostęp 2010-02-22].
  3. a b [page=3 Brygada Kryzys legendarny zespół na czacie] (pol.). czat.wp.pl, 2003-06-10. [dostęp 2016-02-22].
  4. a b Zobacz „debiut” Brygady Kryzys w Trójce!. Trójka / Polskie Radio S.A., listopad 2012. [dostęp 8 maja 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]