Brygada Nachal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brygada Nachal
חט’בת הנח’’ל
Ilustracja
Oznaka brygady
Historia
Państwo

 Izrael

Nazwa wyróżniająca

Nachal

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

piechota

Podległość

162 Dywizja Pancerna

Brygada Nachal również jako 933 Brygada (hebr. ‏חטיבת הנח"ל‎, Chatiwat Nachal) – związek taktyczny piechoty Sił Obronnych Izraela. Od 2018 Brygada podlega Dowództwu Centralnemu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Nachal

Program Nachal[edytuj | edytuj kod]

Historia brygady sięga początków istnienia państwa Izrael. W 1948 grupa gar’in żydowskich osadników (pionierów) napisała list do premiera Dawida Ben Guriona prosząc, by mogli odbyć służbę wojskową jako grupa, bez dzielenia na różne jednostki wojskowe. W odpowiedzi premier uruchomił program wojskowy Nachal (hebr. ‏ נח"ל‎, pol. Strumień), który był połączeniem służby wojskowej z pracą rolniczą.

Członkowie programu Nachal służyli razem w różnych jednostkach wojskowych, z których najsłynniejszą był batalion spadochroniarzy Nachal Mucnach (rezerwowy) z Brygady Spadochronowej. Odegrał on kluczową rolę podczas bitwy o Jerozolimę w 1967 podczas wojny sześciodniowej. Wiele innych oddziałów Nachal zasłynęło ze swoich działań na półwyspie Synaj, Zachodniego Brzegu (Judea i Samaria) i w Strefy Gazy.

Brygada Nachal[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Nachal wracają z misji w Libanie

Podczas wojny libańskiej w 1982 pojawiło się zwiększone zapotrzebowanie na formacje piechoty w izraelskiej armii. Postanowiono wówczas utworzyć Brygadę Nachal. Jej podstawą stał batalion programu Nachal – 50 Batalion Spadochroniarzy (Basalt) – który przeniesiono z Brygady Spadochronowej. Dołączono do niego dwa bataliony patrolowe Nachalu, których żołnierze przeszli uzupełniające szkolenie bojowe piechoty stając się elitarnymi jednostkami piechoty. Brygada wzięła udział w ciężkich walkach w Bejrucie i w „strefie bezpieczeństwa” w południowym Libanie, ponosząc dotkliwe straty.

Wraz z wybuchem w 1987 Intifady, Brygada Nachal rozpoczęła wypełnianie zadań bojowych w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Służba ta trwała przez wiele miesięcy i miała specyficzny charakter działań antyterrorystycznych. Podczas intifady Al-Aksa brygada zabezpieczała osiedla żydowskie w Samarii i Judei. W 2002 wzięła udział w Bitwie o Dżanin.

W 2006 brygadę wykorzystano w II wojnie libańskiej. Wzięła ona udział w najcięższych walkach z Hezbollahem na wschodnim odcinku działań w Libanie.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Brygada Nachal wchodzi w skład 162 Dywizji Pancernej (HaPlada) i od 2018 roku podlega Dowództwu Południowemu Sił Obronnych Izraela[1].

Oddziały taktyczne:

 • 50 batalion spadochroniarzy Baselet
 • 931 batalion (Shaham)
 • 932 batalion (Granite)

Oddziały wsparcia:

 • 934 batalion rozpoznawczy (Topaz)
  • kompania przeciwpancerna (Gazit)
  • zmechanizowana kompania inżynieryjna (Sapphire)
  • 374 kompania rozpoznawcza (Flint)
  • kompania strzelców wyborowych
 • batalion łączności (Agate)

50 batalion korzysta z bazy wojskowej Salem w Dolinie Jezreel.

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Nachal są uzbrojeni w karabiny automatyczne z rodziny karabinów M16, w większości karabiny M16A2. Popularna jest także skrócona wersja karabinu szturmowego CAR-15, karabin szturmowy M4 i M4A1. W przyszłości planowane jest uzbrojenie żołnierzy w karabiny szturmowe Tavor. Wszystkie powyżej wymienione karabiny posiadają możliwość podczepienia różnorodnych akcesoriów, takich jak np. celownik optyczny, celownik noktowizyjny, latarka taktyczna lub granatnik podwieszany M203. Dodatkowo żołnierze są uzbrojeni w różnorodne granaty ręczne (odłamkowe, dymne, ogłuszające i inne).

Podstawowymi karabinami maszynowymi są: Negev i FN MAG. Z ciężkiego uzbrojenia używane są: ciężkie karabiny maszynowe Browning M2 i granatniki Mk 19.

Uzbrojeniem strzelców wyborowych są: karabin M24 SWS i karabin Barrett M82 (12,7 mm).

Do walki z pojazdami opancerzonymi żołnierze są uzbrojeni w granatniki przeciwpancerne RPG-7 i M72.

Brygada wykorzystuje transportery opancerzone M113 oraz uniwersalne pojazdy terenowe Humvee i różne odmiany patrolowych samochodów terenowych.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 2010 żołnierze 50 batalionu zasłynęli tworząc nagranie wideo samych siebie tańczących we flash mob na ulicach Hebronu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. אוגדה 162 עוברת לפיקוד הדרום, „Muzeum Jad la-Szirjon”, 5 marca 2018 [dostęp 2020-05-22].
 2. Dancing soldiers of Hebron. [w:] You Tube [on-line]. [dostęp 2011-04-01]. (hebr.).