Brygada Nahal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
933 Brygada Nahal
Historia
Państwo  Izrael
Nazwa wyróżniająca Nahal
Organizacja
Numer 933
Rodzaj sił zbrojnych wojska lądowe
Rodzaj wojsk piechota
Podległość 162 Dywizja Pancerna

933 Brygada Nahal (hebr. חטיבת הנח"ל, Chetivat Nahal) – elitarny związek taktyczny piechoty Sił Obronnych Izraela. Jest dowodzona przez Centralne Dowództwo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Nahal

Program Nahal[edytuj | edytuj kod]

Historia brygady sięga początków istnienia państwa Izrael. W 1948 grupa gar'in żydowskich osadników (pionierów) napisała list do premiera Dawida Ben Guriona prosząc, by mogli odbyć służbę wojskową jako grupa, bez dzielenia na różne jednostki wojskowe. W odpowiedzi premier uruchomił program wojskowy Nahal (hebr. נח"ל, pol. Strumień), który był połączeniem służby wojskowej z pracą rolniczą.

Członkowie programu Nahal służyli razem w różnych jednostkach wojskowych, z których najsłynniejszą był batalion spadochroniarzy Nahal Mutznakh (rezerwowy) z Brygady Spadochronowej. Odegrał on kluczową rolę podczas bitwy o Jerozolimę w 1967 podczas wojny sześciodniowej. Wiele innych oddziałów Nahal zasłynęło ze swoich działań na półwyspie Synaj, Zachodniego Brzegu (Judea i Samaria) i w Strefy Gazy.

Brygada Nahal[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Nahal wracają z misji w Libanie

Podczas wojny libańskiej w 1982 pojawiło się zwiększone zapotrzebowanie na formacje piechoty w izraelskiej armii. Postanowiono wówczas utworzyć Brygadę Nahal. Jej podstawą stał batalion programu Nahal - 50 Batalion Spadochroniarzy (Basalt) - który przeniesiono z Brygady Spadochronowej. Dołączono do niego dwa bataliony patrolowe Nahalu, których żołnierze przeszli uzupełniające szkolenie bojowe piechoty stając się elitarnymi jednostkami piechoty. Brygada wzięła udział w ciężkich walkach w Bejrucie i w „strefie bezpieczeństwa” w południowym Libanie, ponosząc dotkliwe straty.

Wraz z wybuchem w 1987 Intifady, Brygada Nahal rozpoczęła wypełnianie zadań bojowych w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Służba ta trwała przez wiele miesięcy i miała specyficzny charakter działań antyterrorystycznych. Podczas intifady Al-Aksa brygada zabezpieczała osiedla żydowskie w Samarii i Judei. W 2002 wzięła udział w Bitwie o Dżanin.

W 2006 brygadę wykorzystano w II wojnie libańskiej. Wzięła ona udział w najcięższych walkach z Hezbollahem na wschodnim odcinku działań w Libanie.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Brygada Nahal wchodzi w skład 162 Dywizji Pancernej (HaPlada) i podlega Centralnemu Dowództwu Sił Obronnych Izraela[1].

Oddziały taktyczne:

 • 50 Batalion Spadochroniarzy Baselet
 • 931 Batalion (Shaham)
 • 932 Batalion (Granite)

Oddziały wsparcia:

 • 934 Batalion Zwiadu (Topaz)
  • Kompania Rakiet Przeciwpancernych (Gazit)
  • Zmechanizowana Kompania Inżynieryjna (Sapphire)
  • 374 Kompania Zwiadu (Flint)
  • Kompania Snajperska
 • Batalion Łączności (Agate)

50 Batalion korzysta z bazy wojskowej Salem w Dolinie Jezreel.

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Nahal są uzbrojeni w karabiny automatyczne z rodziny karabinów M16, w większości karabiny M16A2 (kaliber broni 5,56 mm). Popularna jest także skrócona wersja karabinu szturmowego CAR-15 (5,56 mm), karabin szturmowy M4 i M4A1 (5,56 mm). W przyszłości planowane jest uzbrojenie żołnierzy w karabiny szturmowe Tavor (5,56 mm). Wszystkie powyżej wymienione karabiny posiadają możliwość podczepienia różnorodnych akcesoriów, takich jak np. celownik optyczny, celownik noktowizyjny, latarka taktyczna lub granatnik podwieszany M203 (40 mm). Dodatkowo żołnierze są uzbrojeni w różnorodne granaty ręczne (odłamkowe, dymne, ogłuszające i inne).

Podstawowymi karabinami maszynowymi są: Negev (5,56 mm) i FN MAG (7,62 mm). Z ciężkiego uzbrojenia używane są: ciężkie karabiny maszynowe Browning M2 (12,7 mm) i granatniki Mk 19 (40 mm).

Uzbrojeniem strzelców wyborowych są: karabin M24 SWS (7,62 mm) i karabin Barrett M82 (12,7 mm).

Do walki z pojazdami opancerzonymi żołnierze są uzbrojeni w granatniki przeciwpancerne RPG-7 (40 mm) i M72 (66 mm).

Brygada wykorzystuje transportery opancerzone M113 oraz uniwersalne pojazdy terenowe Humvee i różne odmiany patrolowych samochodów terenowych.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 2010 żołnierze 50 Batalionu zasłynęli tworząc nagranie wideo samych siebie tańczących we flash mob na ulicach Hebronu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Brygada Piechoty Nahal (hebr.). W: Yehida [on-line]. [dostęp 2011-04-01].
 2. Dancing soldiers of hebron (hebr.). W: You Tube [on-line]. [dostęp 2011-04-01].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]