Brylantowa ręka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brylantowa ręka
Бриллиантовая рука
Gatunek komedia
film kryminalny
Data premiery 28 kwietnia 1969
Kraj produkcji  ZSRR
Język rosyjski
Czas trwania 94 min
Reżyseria Leonid Gajdaj
Scenariusz Moris Słobodskoj
Leonid Gajdaj
Jakow Kostiukowski
Główne role Andriej Mironow
Nina Grebieszkowa
Jurij Nikulin
Muzyka Aleksandr Zacepin
Zdjęcia Igor Czernych
Scenografia Feliks Jasiukiewicz
Kostiumy Konstantin Sawicki
Montaż Walentina Jankowskaja
Produkcja Mosfilm
Dystrybucja Mosfilm

Brylantowa ręka (tyt. oryg. Бриллиантовая рука) – radziecka komedia kryminalna z 1969 roku, w reżyserii Leonida Gajdaja.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Skromny ekonomista z instytutu projektowego GIPROryba - Siemion Siemionowicz Gorbunkow wyjeżdża statkiem na wycieczkę zagraniczną. W jednym z miast w jakimś kraju, przypominającym Turcję, ulega wypadkowi i doznaje zwichnięcia ręki. Gips, który posłuży do unieruchomienia ręki zostaje wypełniony biżuterią przez ludzi "Szefa", który zajmuje się przemytem kosztowności do Rosji. Gorbunkow informuje władze o zawartości gipsu i bierze udział jako przynęta w operacji milicyjnej celem przyłapania przemytników na gorącym uczynku, ale zanim dojdzie do ujęcia zbrodniarzy Gorbunkow sam będzie musiał się z nimi zmierzyć.

W filmie złamano pewne taboo radzieckiego kina: po raz pierwszy śmiano się z działalności organów MSW oraz po raz pierwszy na ekranie wykonano striptease (wyk. Swietłana Swietliczna).

Film został nakręcony na podstawie autentycznych kronik kryminalnych z prasy radzieckiej. Sceny "zagraniczne" do filmu kręcono w Baku, które zostało "ucharakteryzowane" na miasto tureckie. Film należał do największych sukcesów kasowych kina radzieckiego. W pierwszym roku wyświetlania obejrzało go 76,7 mln widzów.

W 1970 reżyser i odtwórca głównej roli zostali uhonorowani Nagrodą Państwową ZSRR.

W filmie po raz pierwszy zabrzmiały piosenki "Wyspa pecha" (wyk. Andriej Mironow), "Pieśń o zającach" (wyk. Jurij Nikulin) oraz "Pomóż mi" (wyk. Aida Wiediszczewa) które zdobyły dużą popularność.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]