Nematus pavidus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Brzęczak)
Nematus pavidus
Serville, 1823
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Gąsienice
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Rodzina

pilarzowate

Rodzaj

Nematus

Gatunek

Nematus pavidus

Nematus pavidus, brzęczakgatunek błonkówki z rodziny pilarzowatych.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Gatunek szeroko rozpowszechniony w Europie. Notowany w Austrii, na Białorusi, w Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Polsce, Rumunii, na Słowacji, w Szwajcarii, na Węgrzech, Ukrainie, w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech[1].

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Gąsienice osiągają do 20 mm długości. Ubarwienie ciała w większości zielone, z pierwszym tułowiowym, oraz ostatnimi trzema odwłokowymi segmentami ubarwionymi pomarańczowo. Wzdłuż grzbietu biegną trzy czarne paski, zaś po bokach biegną dwa rzędy czarnych brodawek, w tym dolny tuż nad odnóżami. Głowa czarna, świecąca[2].

Imago osiągają 6 - 7 mm długości. Ubarwienie głowy i grzbietu czarne. Brzuch żółtopomarańczowy – u samców zwykle z czarnymi, poprzecznymi paskami. Nogi w większość żółtawe, czułki czarne. Skrzydła przezroczyste z czarniawymi żyłkami i brązowoczarną pterostygmą[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek pospolity, licznie występujący, związany z roślinami z rodzaju brzoza, spotykany również na olszach i topolach[2].

W ciągu roku występują dwie generacje. Imago pierwszego pokolenia spotyka się od kwietnia do czerwca, zaś drugiej w sierpniu i wrześniu. Jaja składane są w gęstych grupach na spodniej stronie liści. Każda samica składa zarówno zapłodnione jak i niezapłodnione jaja. Z tych pierwszych wylęgają się samice, zaś z drugich - w wyniku partenogenezy – samce.

Żer

Gąsienice, spotykane w okresie od maja do października, żerują na brzegu liścia, z tylną częścią ciała uniesioną do góry. Larwy są bardzo żarłoczne, i żerują gromadnie, na tym samym liściu bądź gałęzi. Po ich żerowaniu z liści pozostają tylko żyły. Przepoczwarzenie następuje w ziemi w twardym, brązowym kokonie[2].

Znaczenie dla człowieka[edytuj | edytuj kod]

Groźny szkodnik na plantacjach wierzby oraz w zieleni ozdobnej. Intensywne żerowanie gąsienic może zmniejszać żywotność roślin oraz obniżać atrakcyjność ich wyglądu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nematus pavidus. [w:] Fauna Europaea [on-line]. Museum fur Naturkunde Berlin. [dostęp 2020-09-27].
  2. a b c d e David F. Alford: Pests of Ornamental Trees, Shrubs and Flowers: A Colour Handbook. Helsinki: Taylor & Francis Group, LLC, 2012. ISBN 978-1-84076-628-8. [dostęp 2020-09-27]. (ang.).