Brzegowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brzegowiec
Calidris virgata[1]
(J. F. Gmelin, 1789)
Ilustracja
Brzegowiec wysiadujący jaja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

siewkowe

Podrząd

bekasowce

Parvordo

Scolopacida

Nadrodzina

Scolopacoidea

Rodzina

bekasowate

Podrodzina

biegusy

Plemię

Calidrini

Rodzaj

Calidris

Gatunek

brzegowiec

Synonimy
  • Tringa virgata J. F. Gmelin, 1789[2]
  • Aphriza virgata (J. F. Gmelin, 1789)[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     zimowiska

Brzegowiec[4] (Calidris virgata) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny bekasowatych (Scolopacidae). Nie wyróżnia się podgatunków[2][5].

Ptak sfotografowany w Kalifornii
Wygląd
W szacie godowej czarne kreski i plamki na wierzchu ciała; barkówki kasztanowatoczarne; na białym spodzie ciała widać czarne plamki i kreski; brzuch biały; dziób krótki tak jak u siewek, ciemny, żółty u nasady żuchwy. Nogi i stopy żółte, tęczówka ciemnobrązowa[6]. W szacie zimowej oraz młodocianej głowa, plecy, pierś brązowoszare; wzdłuż boków widoczne ciemne plamki, brzuch biały. W locie widać białe paski na skrzydłach i biały ogon.
Rozmiary
Długość ciała 23–26 cm; masa ciała 133–251 g; rozpiętość skrzydeł 55 cm[2].
Zasięg, środowisko
Gniazda zakłada w górskiej tundrze północno-zachodniej części Ameryki Północnej (Alaska i zachodni Jukon). Zimuje na amerykańskich wybrzeżach Pacyfiku, od południowo-wschodniej Alaski na południe aż po Cieśninę Magellana[2][6].
Rozród
Gnieździ się na ziemi, w naturalnym zagłębieniu skalistej powierzchni otoczonym niską roślinnością. Gniazdo wyłożone jest kawałkami martwych liści, porostów i mchów. Składanie jaj ma miejsce od połowy maja do początku czerwca. W zniesieniu zwykle 4 płowożółte jaja z ciemnym plamkowaniem. Oboje rodzice zajmują się inkubacją przez 22–24 dni. Pisklęta są pokryte puchem i opuszczają gniazdo zaraz po wykluciu; opiekują się nimi oboje rodzice, ale młode są w stanie same zdobywać pożywienie. Stają się w pełni opierzone prawdopodobnie miesiąc po wykluciu[6].
Pożywienie
Latem w tundrze ptak ten żywi się głównie owadami, pająkami i ślimakami, a czasami nasionami. Na wybrzeżu jego dieta obejmuje małże, ślimaki, worecznice i skorupiaki[6].
Status
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje brzegowca za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. BirdLife International uznaje trend liczebności populacji za spadkowy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Aphriza virgata, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] [dostęp 2014-03-01] (ang.).
  2. a b c d Van Gils, J., Wiersma, P. & Kirwan, G.M.: Surfbird (Calidris virgata). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. Lynx Edicions, Barcelona, 2020. [dostęp 2020-01-30].
  3. a b Calidris virgata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Arenariinae Stejneger, 1885 (1840) - biegusy (Wersja: 2020-01-12). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-01-30].
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v11.2). [dostęp 2021-08-24]. (ang.).
  6. a b c d N. Bouglouan: Surfbird. [w:] oiseaux-birds.com [on-line]. [dostęp 2021-08-24]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrew Gosler: Atlas ptaków świata. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2000. ISBN 83-7073-059-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]