Brzeziny-Kolonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brzeziny-Kolonia
Hałda kopalni rud żelaza "Szczekaczka"
Hałda kopalni rud żelaza "Szczekaczka"
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Poczesna
Wysokość ok. 280 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 499
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-263
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0142421
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Brzeziny-Kolonia
Brzeziny-Kolonia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brzeziny-Kolonia
Brzeziny-Kolonia
Ziemia 50°44′23″N 19°06′29″E/50,739722 19,108056

Brzeziny-Koloniakolonia w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Poczesna granicząca na północy z Częstochową. Przez wieś płynie rzeka Brzezinka.

W przeszłości miejscowość nazywano Brzeziny Wielkie Kolonia, ponieważ osada powstała w wyniku ekspansji wsi Brzeziny Wielkie.

Osada graniczy z Brzezinami Nowymi, Brzezinami Wielkimi oraz Brzezinami Małymi. Dwa ostatnie to osiedla znajdujące się obecnie w granicach częstochowskiej dzielnicy Błeszno. Po II wojnie światowej Brzeziny Wielkie, Brzeziny Małe oraz Brzeziny-Kolonia stanowiły gromady, jednostki pomocnicze gminy. W latach 1954-1961 osada podlegała pod gromadę Brzeziny Wielkie, a następnie do 1972 roku pod gromadę Wrzosowa.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim.

Kopalnia Rud Żelaza "Szczekaczka"[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się nieczynna kopalnia rudy żelaza "Szczekaczka", która nazwę wzięła od dawnej nazwy miejscowości. W grudniu 1980 roku na terenie kopalni udostępniono do zwiedzania muzeum rud żelaza im. Stanisława Staszica w Brzezinach Wielkich. Była to jedyna kopalnia tego typu w Polsce. Na teren kopalni przeniesiono eksponaty z częstochowskiego Muzeum Górnictwa. Większość z nich umieszczono w chodnikach kopalni. Zgromadzono tu ważniejsze i powszechnie stosowane w czynnych kopalniach narzędzia, urządzenia i maszyny, wózki górnicze z różnych okresów. W budynku na powierzchni umieszczono wystawę obrazującą historię górnictwa rud żelaza w Polsce. Muzeum zlikwidowano na przełomie lat 80. i 90., przenosząc wyposażenie do specjalnie do tego celu przygotowanych podziemnych korytarzy, znajdujących się w parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie. Mieści się w nich otwarte w 1989 roku Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. W 1981 roku powstał film Z dziejów górnictwa rud żelaza w reżyserii M. Szemalikowskiego ukazujący pracę górników w kopalni "Szczekaczka". Na podstawie tego filmu powstał krótkometrażowy dokument Koniec kopalni "Szczekaczka" zrealizowany przez TV Silesia. Większość scen dokumentu sfilmowano w korytarzach Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez miejscowość biegną dwie linie autobusowe; nr 14 i 25 przejeżdżające przez centrum Częstochowy

Mapa[edytuj | edytuj kod]

mapa brzezin