Brzeziny-Kolonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy kolonii Brzeziny-Kolonia w województwie śląskim w powiecie częstochowskim, w gminie Poczesna. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Artykuł 50°44′23″N 19°6′29″E
- błąd 39 m
WD 50°44'N, 19°6'E
- błąd 2317 m
Odległość 960 m
Brzeziny-Kolonia
kolonia
Ilustracja
Hałda kopalni rud żelaza „Szczekaczka”
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Poczesna
Wysokość ok. 280 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 499
Strefa numeracyjna 34
Kod pocztowy 42-263
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0142421
Położenie na mapie gminy Poczesna
Mapa lokalizacyjna gminy Poczesna
Brzeziny-Kolonia
Brzeziny-Kolonia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brzeziny-Kolonia
Brzeziny-Kolonia
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Brzeziny-Kolonia
Brzeziny-Kolonia
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu częstochowskiego
Brzeziny-Kolonia
Brzeziny-Kolonia
Ziemia50°44′23″N 19°06′29″E/50,739722 19,108056

Brzeziny-Koloniakolonia w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Poczesna granicząca na północy z Częstochową. Przez wieś płynie rzeka Brzezinka.

W przeszłości miejscowość nazywano Brzeziny Wielkie Kolonia, ponieważ osada powstała w wyniku ekspansji wsi Brzeziny Wielkie. Osada graniczy z Brzezinami Nowymi, Brzezinami Wielkimi oraz Brzezinami Małymi. Dwa ostatnie to osiedla znajdujące się obecnie w granicach częstochowskiej dzielnicy Błeszno.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyniku II rozbioru Polski wieś znalazła się w granicach Prus, w prowincji Prusy Południowe. Leżała w powiecie częstochowskim, w departamencie łęczyckim, następnie piotrkowskim, a od 1798 roku w departamencie kaliskim. W latach 1807–1815 leżała w Księstwie Warszawskim, w powiecie częstochowskim, w departamencie kaliskim. Po Kongresie Wiedeńskim leżała w Królestwie Polskim, w powiecie częstochowskim, w obwodzie wieluńskim, w województwie kaliskim, od 1837 roku w guberni kaliskiej. Od 1867 roku wchodziła w skład gminy Huta Stara w powiecie częstochowskim w guberni piotrkowskiej.

W wyniku odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej. Leżała w gminie Huta Stara (od 1931 gminie Wrzosowa) w powiecie częstochowskim województwa kieleckiego. Po wybuchu II wojny światowej została włączona do III Rzeszy. Znajdowała się w powiecie Blachownia w rejencji opolskiej w prowincji Śląsk (od stycznia 1941 roku w nowej prowincji Górny Śląsk).

Po wojnie należała do gminy Wrzosowa w powiecie częstochowskim w województwie kieleckim (od 1950 w katowickim).

Brzeziny Wielkie, Brzeziny Małe oraz Brzeziny-Kolonia stanowiły gromady, jednostki pomocnicze gminy. W latach 1954–1961 osada podlegała pod gromadę Brzeziny Wielkie, a następnie do 1972 roku pod gromadę Wrzosowa. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim.

Kopalnia Rud Żelaza „Szczekaczka”[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się nieczynna kopalnia rudy żelaza „Szczekaczka”, która nazwę wzięła od dawnej nazwy miejscowości. W grudniu 1980 roku na terenie kopalni udostępniono do zwiedzania muzeum rud żelaza im. Stanisława Staszica w Brzezinach Wielkich. Była to jedyna kopalnia tego typu w Polsce. Na teren kopalni przeniesiono eksponaty z częstochowskiego Muzeum Górnictwa. Większość z nich umieszczono w chodnikach kopalni. Zgromadzono tu ważniejsze i powszechnie stosowane w czynnych kopalniach narzędzia, urządzenia i maszyny, wózki górnicze z różnych okresów. W budynku na powierzchni umieszczono wystawę obrazującą historię górnictwa rud żelaza w Polsce. Muzeum zlikwidowano w 1984[1], przenosząc wyposażenie do specjalnie do tego celu przygotowanych podziemnych korytarzy, znajdujących się w parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie. Mieści się w nich otwarte w 1989 roku Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie[2]. W 1981 roku powstał film Z dziejów górnictwa rud żelaza w reżyserii M. Szemalikowskiego ukazujący pracę górników w kopalni „Szczekaczka”. Na podstawie tego filmu powstał krótkometrażowy dokument Koniec kopalni „Szczekaczka” zrealizowany przez TVSilesia. Większość scen dokumentu sfilmowano w korytarzach Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez miejscowość biegną trzy linie autobusowe; nr 14, 20 i 25 przejeżdżające przez centrum Częstochowy

Mapa[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyborcza.pl, czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2016-05-13].
  2. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza | Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – Muzeum Częstochowskie, kopalnia.muzeumczestochowa.pl [dostęp 2016-05-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]