Brzozolasek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brzozolasek
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Jabłoń

Morfometria
Powierzchnia

160 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,6 km
1 km

Głębokość
• maksymalna


17,2 m

Położenie na mapie gminy Pisz
Mapa konturowa gminy Pisz, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Brzozolasek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Brzozolasek”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Brzozolasek”
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa konturowa powiatu piskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Brzozolasek”
Ziemia53°36′58″N 21°44′18″E/53,616111 21,738333

Brzozolasekjezioro o powierzchni 160 ha, dno pokryte częściowo warstwą mułu. Niewielkie (2,6 km długości, do kilometra szerokości) jezioro o nieregularnych kształtach ze wszystkich stron otacza Puszcza Piska, jest oddalone o 4 km od Pisza, znajduje się blisko granicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora wpada strumyk z jeziora Wiartel, zaś drugi wypływa do jeziora Pogubie Wielkie. Nad jeziorem leży miejscowość letniskowa Jabłoń. Na północy akwen tworzy wąską, zarastającą odnogę. Po wschodniej stronie leży rozległa, płytka zatoka o zabagnionych brzegach. Największe głębokości, powyżej 10 m (z maksymalną 17,2 m) występują na osi zbiornika, jest jeziorem w którym w zimie występuje przyducha, jezioro należy do bardzo dobrej klasy czystości, jest jeziorem rynnowym (wydłużone z północnego wschodu na południe).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przewodnik Pascala Mazury