Buckingham Palace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Buckingham
Buckingham Palace
Obiekt zabytkowy nr rej. 1239087
Ilustracja
Fasada pałacu Buckingham i pomnik królowej Wiktorii
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Typ budynku pałac
Ukończenie budowy 1703
Pierwszy właściciel książę Buckingham i Normanby
Położenie na mapie City of Westminster
Mapa lokalizacyjna City of Westminster
Pałac Buckingham
Pałac Buckingham
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Pałac Buckingham
Pałac Buckingham
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Pałac Buckingham
Pałac Buckingham
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Pałac Buckingham
Pałac Buckingham
Ziemia51°30′03″N 0°08′31″W/51,500833 -0,141944
Strona internetowa

Buckingham (ang. Buckingham Palace) – oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów.

Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej. Jedna z pereł architektury późnego baroku.

Pałac został zbudowany w 1703 roku jako rezydencja miejska dla księcia Buckingham, Johna Sheffielda. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który został przekształcony w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano. W pałacu jest sześćset komnat, w tym dziewiętnaście reprezentacyjnych, ponad siedemdziesiąt łazienek i prawie dwieście sypialni. Przed siedzibą obecnej królowej znajduje się pomnik wcześniejszej monarchinii – Wiktorii. Rzeźbę z białego marmuru stworzył Thomas Brock w 1931 roku.

Pałac Buckingham jest także miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii – to przed nim składano kwiaty po śmierci księżnej Diany.

Istotnym elementem pałacu jest sztandar królewski. Kiedy monarcha rezyduje w Buckingham sztandar wisi na pełnej wysokości, gdy wyjeżdża – chorągiew jest zdejmowana. Po śmierci Diany Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj. Kiedy opuściła pałac, by udać się na pogrzeb Diany, sztandar królewski zdjęto (zgodnie z protokołem), a na jego miejsce (to nowość) podniesiono flagę brytyjską, Union Jack, i opuszczono ją do połowy masztu. Od tej pory po zgonie członka rodziny królewskiej na pałacu podnosi się Union Jack i opuszcza do połowy masztu.

Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień).

Po pożarze w zamku królewskim w Windsorze w 1992 część pałacu Buckingham udostępniana jest do zwiedzania w sierpniu i wrześniu. Podczas wakacyjnej nieobecności królowej w stolicy można odpłatnie zobaczyć niektóre reprezentacyjne apartamenty. Bilet wstępu kosztuje ok. 20 funtów.