Buckingham Palace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac Buckingham
Obiekt zabytkowy nr rej. 1239087
Fasada pałacu Buckingham
Fasada pałacu Buckingham
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Typ budynku pałac
Ukończenie budowy 1703
Pierwszy właściciel książę Buckingham i Normanby
Położenie na mapie City of Westminster
Mapa lokalizacyjna City of Westminster
Pałac Buckingham
Pałac Buckingham
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Pałac Buckingham
Pałac Buckingham
Ziemia 51°30′03″N 0°08′31″W/51,500833 -0,141944
Strona internetowa

Buckingham (ang. Buckingham Palace) – oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów.

Największy na świecie pałac królewski pełniący stale swą pierwotną funkcję oraz jedna z pereł architektury późnego baroku. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.

Pałac został zbudowany w 1705 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który przekształcono w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano, w 1837 ogłoszono go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów.

Współcześnie pałac Buckingham, prócz tego że jest londyńską siedzibą królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej, jest także miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii – tutaj Londyńczycy składali kwiaty po śmierci księżnej Walii Diany.

Sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, gdy monarcha rezyduje w pałacu, a gdy wyjeżdża, sztandar jest zdejmowany. Po śmierci Diany Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj, odstępstwo od dotychczasowego protokołu: gdy opuściła pałac, by udać się na pogrzeb Diany, sztandar królewski zdjęto (zgodnie z protokołem), a na jego miejsce (to nowość) podniesiono flagę brytyjską, Union Jack, i spuszczono do połowy masztu. Od tej pory po zgonie członka rodziny królewskiej na pałacu podnosi się Union Jack i spuszcza do połowy masztu.

Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień).

Od pożaru w zamku królewskim w Windsor w 1992 część pałacu Buckingham udostępniona jest odpłatnie zwiedzającym. W sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej, można zwiedzić apartamenty Buckingham. Bilet kosztuje ok. 20 funtów.