Buczacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buczacz
Бучач
Ilustracja
Widok na Buczacz ze ściany zamku
Herb
Herb
Państwo  Ukraina
Obwód tarnopolski
Burmistrz Josyf Moscipan
Populacja (2012)
• liczba ludności

12 547
Kod pocztowy 48400-48405
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Buczacz
Buczacz
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Buczacz
Buczacz
Ziemia49°03′N 25°24′E/49,050000 25,400000
Strona internetowa
Portal Portal Ukraina
Galeria: zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Ruiny zamku w Buczaczu
Buczacz Schemat zamku
Galeria: ratusz, zabytki, mapy
Buczacz.Ratusz
Ratusz zaprojektowany przez B. Meretyna w XVIII w.
Buczacz.Apteka
Buczacz.Dom
Buczacz.Sokół
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Nepomuk
Buczacz.Nepomuk
Widok z zamku
Buczacz na mapie F. von Міegа, XVIII w.
Położenie na mapie woj. tarnopolskiego w Polsce w 1939 r.
Townhall square, Buchach, before 1939.png
Galeria: bazylianie, kościół NMP...
Buczacz.Bazylianie
Buczacz.Bazylianie
Kościół i klasztor bazylianów w stylu baroku wileńskiego
Buczacz.Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz.Kościół NMP
Buczacz.Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Ołtarz kościoła w Buczaczu
Buczacz.Cerkiew

Buczacz (ukr. Бучач) – miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, nad rzeką Strypą, siedziba rejonu buczackiego. W 2012 liczyło 12 547 mieszkańców[1]. Ośrodek przemysłu metalowego, spożywczego i paszowego. Leży w pobliżu drogi krajowej N18. Przez miasto przebiega droga terytorialna T2001.

Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1379[potrzebny przypis] roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim[2].

Położenie[edytuj]

Buczacz - miasto nad rzeką Strypą - jest położony:

 • ze wzgłędu administracyjnego - w Ukrainie Zachodniej, w południowej części obwodu tarnopolskiego.
 • ze wzgłędu geograficznego - na terenie Opola, zachodniej części Wyżyny Podolskiej, cały obszar miasta częściowo chroniony od wiatrów północnych Wyżyną Brzeżańsko-Tarnopolską. Centrum miasta znajduje się w dolinie w kształcie kaniona.

Klimat i przyroda[edytuj]

 • W Buczaczu i okolicach w dużym stopniu zaznacza się klimat kontynentalny. Miasto położone jest na granicy dwóch klimatycznych części obwodu tarnopolskiego – centralnej (przeciętne roczne opady atmosferyczne wynoszą 600-650 mm) i południowej (przeciętna temperatura w styczniu wynosi −4,5-5 °C, w lipcu +19 °C).
 • Złota lipa

Historia[edytuj]

Średniowiecze[edytuj]

Buczacz istniał już w XII w. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z roku 1260 i dotyczy Gabriela Buczackiego – starosty kamienieckiego[3]. Od połowy XIV wieku wraz z Rusią Czerwoną przynależał do Polski. Protoplasta Buczackich herbu Abdank Michał Awdaniec z Buczacza (zm. po 7 listopada 1394[4]), wszedł w posiadanie Buczacza w drugiej połowie XIV w. Po uzyskaniu nadania, w roku 1373 ufundował[5], a 28 lipca 1379 r.[6] ponowił akt pierwotnej fundacji kościoła parafialnego oraz wybudował zamek[7]. W 1393 r. uzyskał zgodę króla Władysława II Jagiełły na lokację miasta na prawie magdeburskim. Była to pierwsza lokacja tego typu na Ziemi Halickiej. [8] W 1401 r. katolicka parafia buczacka została powiększoną dotacją Michała i Teodoryka Buczackich dziedziców na Buczaczu. Od nazwy miasta gałąź rodu Awdańców przybrała nazwę Buczackich. Syn Awdańca Michał Mużyło Buczackiwojewoda podolski w 1427 r. uzyskał od Władysława II Jagiełły potwierdzenie tego nadania i przeniesienie swego rodowego Buczacza wraz z innymi posiadłościami (wsi Soroki i Żyznomierz w dystrykcie halickim oraz Olchowiec nad rzeką Koropcem w dystrykcie koropieckim) z prawa lennego na prawo polskie[9].

Buczacz w XIV – XVII w. stanowił ważną twierdzę nadgraniczną, powstrzymującą ataki Tatarów, Turków, Mołdawian, Kozaków. Napady Tatarów w XV w., a zwłaszcza Stefana III w 1498 r., znacznie zniszczyły miasto. W 1515 r. Buczacz ponownie został lokowany na prawie magdeburskim. Miasto było m.in. zasiedlone przez liczną społeczność żydowską. W roku 1580 odbudowano zamek, który dwukrotnie bezskutecznie atakowali Tatarzy, w 1665 i 1667 r. W 1672 r. mimo starań Urszuli z Daniłowiczów Potockiej – żony wojewody bracławskiego Jana Potockiego - został zdobyty przez Turków i stał się czasową siedzibą Mahometa IV[10]. Wówczas także samo miasto zostało zdobyte, złupione i spalone. 18 października 1672 r., po upadku Kamieńca Podolskiego i przegranej wojnie, król Michał Korybut Wiśniowiecki podpisał w Buczaczu haniebny traktat pokojowy z Turcją (tzw. traktat w Buczaczu), zrzekając się na części Ukrainy i Podola oraz zobowiązując się do płacenia rocznego haraczu. Na skutek traktatu, do 1683 r. połowa miasta (jeden brzeg rzeki) znajdowała się na terytorium tureckim. W 1687 r. w czasie wojny polsko-tureckiej na terenie Buczacza koncentrowały się wojska Jana III Sobieskiego. Na początku XVII w. miasto należało do wojewody ruskiego Stanisława Golskiego, po jego śmierci do brata, Jana Golskiego, kasztelana kamienieckiego, po śmierci Jana natomiast do wdowy po nim Zofii z Zamiechowa Golskiej[11], następnie zaś do Stefana Potockiego.

Żona wojewody bracławskiego Stefana Potockiego, Maria Mohylanka rozbudowała i wzmocniła zamek. Po napadzie Turków w 1676 r. ponownie odbudował go Jan Potocki (zm. 1675/1676), syn Stefana. W XVIII w. Buczacz był rezydencją Mikołaja Bazyliego Potockiego – starosty kaniowskiego, wojewodzica bełskiego. Fundował on późnobarokowy kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP, rokokowy ratusz, oba według projektu Bernarda Meretyna i rzeźbiarza Jana Jerzego Pinsla, cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego bazylianów z 1770 r., fundowaną pierwotnie w 1712 r. przez Stefana Aleksandra i Joannę z Sieniawskich Potockich (1770, a także odremontował zamek, zniszczony przez Turków w 1676 r.

Zabór austriacki (Habsburgowie, Austro-Węgry)[edytuj]

W 1772 r. w wyniku I rozbioru Polski staje się częścią Austrii.

W 1893 r. powstaje Gimnazjum Państwowe Męskie[12]. Od 1897 r. działa oddział Towarzystwa Ludoznawczego założony przez polskiego profesora Ludwika Młynka[13].W 1904 r. powstaje Seminarium Nauczycielskie Żeńskie[14].

I wojna światowa[edytuj]

Na początku pierwszej wojny światowej rosyjskie wojsko i pożar[15] zniszczyły Buczacz w dwóch trzecich[16]. Część zabytkowego centrum miasta prawie całkowicie została zniszczona podczas ostrzału przed Ofensywą Brusiłowa w czerwcu 1916 roku, którego wojska zajęły miasto[17]. Wojska austro-węgierskie wyparły Rosjan z Buczacza w 1917 r.

Zachodnioukraińska Republika Ludowa[edytuj]

Po zakończeniu I wojny światowej, od listopada 1918 r. do 4 czerwca 1919 Buczacz znajdował się w Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej. 2 czerwca 1919 r. w klasztore Bazylianów odbyło się spotkanie władz ZUNR, w którym wzięli udział prawie wszyscy przywódcy ZUNR (prezydent Jewhen Petruszewycz, sekretarze stanu, generałowie Mychajło Omelianowicz-Pawlenko i Ołeksandr Hrekow, pułkownik Wiktor Kurmanowycz i inni dowódcy Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA).

4 czerwca 1919 miasto zostało wyzwolone przez 4 dyw. piechoty[18]. Pod сzas ofensywy czortkowskiej miasto znalazło się ponownie w Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej do końca czerwca 1919.

II Rzeczpospolita[edytuj]

Od lipca 1919 r. Buczacz należał do Polski. Na krótko, od 10 sierpnia do 15 września zdobyła go Armia Czerwona. Jego przynależność do Polski potwierdzono w 1923 r. W II Rzeczypospolitej miasto powiatowe w województwie tarnopolskim.

Na początku lat 20. XX w. Żydzi stanowili 60% mieszkańców miasta, Polacy – 25%, a Ukraińcy – 15%[19].

Okupacja sowiecka[edytuj]

Podczas II wojny światowej, 18 września 1939 r. został zajęty przez ZSRR i przyłączony do Ukraińskiej SRR. We wrześniu 1939 r. rozpoczęły się represje władz radzieckich i NKWD wobec, w szczególności, polskich i ukraińskich liderów społecznych, nauczycieli. W kwietniu 1940 r. zostali rozstrzelani m.in.: Polak-nauczyciel Wincenty Urbański, Ukraińcy Ostap Sijak i adwokat, d-r Mychajło Hryniw.

Okupacja niemiecka[edytuj]

Od lipca 1941 r. okupowany przez Niemców. Pod okupacją niemiecką w Polsce pozbawiony praw miejskich; → gmina Buczacz.

W połowie 1942 r. Niemcy utworzyli w Buczaczu getto dla ludności żydowskiej, po czym przystąpili do stopniowej jej eksterminacji. W dwóch deportacjach – 5 października i 27 listopada 1942 r. do obozu śmierci w Bełżcu wywieziono łącznie 3100 Żydów. 2 lutego 1943 r. Niemcy siłami SD z Czortkowa, żandarmerii z Buczacza i Ukraińskiej Policji Pomocniczej, przeprowadzili największą akcję likwidacyjną w getcie. Żydów wyganiano z domów i zapędzono w okolice góry Fedora, gdzie znajdowało się miejsce egzekucji. Zabito od 1,3 do 2,4 tysiąca Żydów. Podobne akcje przeprowadzano jeszcze kilkakrotnie. Łącznie ocenia się, że w Buczaczu i okolicach w 14 mogiłach pochowanych jest 9,2-10,2 tys. Żydów, ofiar Holokaustu[20].

USRR[edytuj]

W lipcu 1944 r. zajęty przez Armię Czerwoną, a następnie włączony do Ukraińskiej SRR. W latach 1945-1946 ekspatriowano z terenów dawnego powiatu buczackiego 31 355 Polaków i 239 Żydów[21][22][23].

Po wypędzeniu ludności polskiej w 1945 r. komunistyczne władze ukraińskie zamknęły kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i umieściły w nim magazyn artykułów żelaznych, a następnie zboża. Z kościelnej krypty wyrzucono kości Potockich (obecnie pochowane są na miejscowym cmentarzu).

Począwszy od 1970 r. trwała przebudowa centralnej części miasta, podczas której zburzono pomnik Lenina[potrzebny przypis].

W 1991 r. fara kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została zwrócona katolikom. Duże zasługi w ratowaniu świątyni i jej odrestaurowaniu położył polski duchowny związany z Tarnopolszczyzną – ks. Ludwik Rutyna.

Ukraina[edytuj]

Od 24 sierpnia 1991 r. miasto znajduje się na terenie niepodległej Ukrainy. 24 sierpnia 1991 lwowski biskup pomocniczy Marcjan Trofimiak ponownie poświęcił[24] miejscowy kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Buczaczu oraz odprawiono w nim pierwszą Mszę Świętą.

W mieście znajduje się wybudowany w 2007 roku z inicjatywy mieszkańców pomnik Stepana Bandery[25].

Od roku 2012 działa ART-dwór (ukr. АРТ-двір, reżyser Wiktor Hrebeniowśkyj).

Zabytki[edytuj]

Muzea[edytuj]

Fasada Rejonowego Muzeum Krajoznawczego w Buczaczu, 2013

Edukacja[edytuj]

Obecnie w mieście jest gimnazjum im. W. Hnatiuka, Liceum Buczackie, kilka szkół, Instytut Zarządzania i Audytu, agrocollege, szkoła zawodowa PTU Nr 26.

Gospodarka[edytuj]

Zakład leśniczy, obróbka metali, przetwórstwo spożywcze, fabryka serów, Galicia Distillery (produkcja – koniak TM Buczacz), cukrownia (jest zamknięta od sezonu 2013), fabryka konserw (jest zamknięta), destylarnia (jest zamknięta).

Transport drogowy i kolejowy[edytuj]

Religia[edytuj]

Sport[edytuj]

Stary stadion "Kołos" w Buczaczu, maj 2016

Zbudowany przez władzę radziecką zadaszony 25m sportowy basen pływacki obecnie znajduje się w stanie ruiny. W mieście znajduje się dwa stadiony, jeden z nich - w stanie ruiny.

Urodzeni w Buczaczu[edytuj]

Ludzie związani z Buczaczem[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Buczaczem.

Ojciec prokuratora generalnego dra Zbigniewa Ćwiąkalskiego przez jakiś czas mieszkał w Buczaczu.[40]

Obywatele Honorowi miasta Buczacza[edytuj]

Pobliskie miejscowości[edytuj]

Przypisy

 1. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2013 року. Київ: Державний комітет статистики України, 2013, s. 94.
 2. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 167.
 3. Paprocki B., Gniazdo Cnoty, zkąd herby Rycerstwa Polskiego swój początek mają..., Kraków: drukarnia Andrzeia Piotrkowczyka 1578, s. 609.
 4. Jerzy Sperka, Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu, s. 82. [dostęp 2016-11-30].
 5. Jerzy Sperka, Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu
 6. Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie, Lwów 1875, 295 s., s. 18.
 7. Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie, Lwów 1875, 295 s., s. 18-20 łac.
 8. Smulski A., Mój Buczacz, Kielce : Światowid 2014, s. 5. ​ISBN 978-83-62509-03-4​.
 9. Jerzy Sperka, Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu, s, 77-78. [dostęp 2016-12-15].
 10. H. Stupnicki, Galicya pod względem topograficzno-geograficzno-historycznym, 1869, s. 154.
 11. Wojewodzina Golska.
 12. Spis nauczycieli... pod red. Zygmunta Zagórowskiego, s. 333
 13. Ludwik Młynek w i-PSB.
 14. Spis nauczycieli... pod red. Zygmunta Zagórowskiego, s. 390
 15. Іван Бобик, Бучач і його міщанство [w:] Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. — Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто : НТШ, Український архів 1972, t. XXVII, іл.; s. 454. (ukr.)
 16. [1]
 17. Buczacz, 1917
 18. Marian Krwawicz, gen. Józef Olszyna-Wilczyński [w:] Polski Słownik Biograficzny, tom XXIV, wyd. 1979, s. 52
 19. A. Dylewski. „Ukraina”. – Pascal, Bielsko-Biała.
 20. Холокост на территории СССР: Энциклопедия, Moskwa, 2009. ​ISBN 978-5-8243-1296-6​, S. 121.
 21. Grzegorz Hryciuk, "Przemiany narodowościowe i ludnościowe w Galicji Wschodniej i na Wołyniu w latach 1931-1948", Toruń 2005, ​ISBN 83-7441-121-X​, s. 336
 22. "...transport z Buczacza i okolicy około 800 ludzi zgromadzony na stacji do ładowania dnia 15 października - przebywał na tejże stacji pod gołym niebem do 28 listopada. Wyjechał z Buczacza 28 listopada w otwartych lorach wagonowych, pokrytych wiórami, przybył do Przemyśla 9 grudnia w warunkach atmosferycznych okropnych (silne zawieje i mrozy). Śmiertelność ogromna. Po drodze zmarło 32 osób, w tym 4 na stacji w Przemyślu (starcy, dzieci, kobiety). Widok tego transportu, to najbardziej makabryczny obraz z czasów "pociągów śmierci" z okupacji niemieckiej. Ludzie popuchnięci od mrozu, oczy pozbawione rzęs, ciało owinięte w jakieś łachmany, worki, szmaty - obraz stworzeń wypełzłych z jaskiń czy piwnic, niepodobnych niemal do istot ludzkich." - "Biuletyn Wewnętrzny Kresowiaków" nr 1-2 (grudzień 1945 - styczeń 1946) [cyt. za:] Lucyna Kulińska, Dzieje Komitetu Ziem Wschodnich na tle losów ludności polskich Kresów w latach 1943-1947. Tom I. Kraków 2002, ​ISBN 83-88527-32-0​, s. 189-190
 23. Transport, który wyjechał 19 listopada z Buczacza do odległego o 250 km Rzeszowa, na miejsce dotarł dopiero 10 grudnia! W czasie oczekiwania na granicy zmarły cztery osoby. [w:] Grzegorz Motyka, Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”, Kraków 2011, ​ISBN 978-83-08-04576-3​, s. 387
 24. ks. Vitold-Yosif Kovaliv, Odrodzenie struktur Archidiecezji Lwowskiej pod koniec XX wieku, s. 3.
 25. Pomniki Bandery (j.ukr).
 26. Barącz S., Pamiątki buczackie, Lwów: Drukarnia «Gazety Narodowej» 1882, 168 s., s. 140-144
 27. a b OSIEMNASTOWIECZNE FIGURY PRZYDROŻNE W BUCZACZU UWAGI O INSPIRACJACH CZESKICHW TWÓRCZOŚCI BERNARDA MERETYNA. [dostęp 7.07.2016].
 28. Zdjęcie Adama Bochnaka
 29. У Бучачі відкрили відреставроване джерело…
 30. Z Buczacza do Lwowa
 31. Znajdź miejsce zebrań Świadków Jehowy. jw.org. [dostęp 2016-01-29].
 32. Henryk Korczyk, Salicki Jakub , w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXIV, 1993, s. 360.
 33. Sadok Barącz, Dzieje klasztoru WW. OO.Dominikanów w Podkamieniu, Tarnopol, 1870, s. 253
 34. Zbigniew Hornung, Osiński (Osieński) Antoni (ok.1720—ok.1770) [w] Polski Słownik Biograficzny, Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1979, t. XXIV, zeszyt 10…, s. 334.
 35. Poland, Lublin Roman Catholic Church Books, 1784-1964 // Artur Potocki
 36. Artur hr. Potocki h. Pilawa (Złota)
 37. Wincenty Urbański
 38. Ореста Синенька, За рідний край, за нарід свій, Тернопіль : Воля 2003, s. 9, ​ISBN 966-528-174-7(ukr.)
 39. Przewodnik po powiecie buczackim
 40. Zbigniew Ćwiąkalski - minister z łańcuckimi korzeniami
 41. Kronika. „Nowa Reforma”, s. 2, Nr 53 z 5 marca 1899. 
 42. Buszko J. Potocki Andrzej (1861-19081) // Polski Słownik Biograficzny. – Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk – Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk 1983, t. XXVII/4, zeszyt 115, s. 778–782.

Literatura[edytuj]

 • Barącz S., Pamiątki buczackie, Lwów: Drukarnia «Gazety Narodowej» 1882, 168 s.
 • Barącz S., Pamiątki jazłowieckie, Lwów: Drukarnia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich 1862, 230 s.
 • Czyż A. S., Gutowski B., Cmentarz miejski w Buczaczu // Seria «Zabytki kultury polskiej poza granicami kraju», Seria C, zeszyt 3, Warszawa: drukarnia «Franczak» (Bydgoszcz) 2009, 208 s., 118 il. ​ISBN 978-83-60976-45-6​.
 • Orłowicz M., Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Lwów: Drukarnia «Grafii» 1919, Rеprint Krosno: «Ruthenus» 2008. ​ISBN 978-83-7530-028-4​.
 • Skrzypecki T. H., Potok Złoty na tle historii polskich kresów poludniowo-wschodnich, Opole: Solpress 2010, 256 s. ​ISBN 978-83-927244-4-5​.

Linki zewnętrzne[edytuj]