Buczacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Buczacz
Бучач
Ilustracja
Widok na Buczacz ze ściany zamku
Herb
Herb
Państwo

 Ukraina

Obwód

 tarnopolski

Rejon

czortkowski

Burmistrz

Witalij Frejak[1]

Populacja (2018)
• liczba ludności


12 433[2]

Kod pocztowy

48400-48405

Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Buczacz”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Buczacz”
Ziemia49°03′N 25°24′E/49,050000 25,400000
Strona internetowa
Galeria: zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Ruiny zamku w Buczaczu
Buczacz Schemat zamku
Galeria: ratusz, zabytki, mapy
Ratusz zaprojektowany przez B. Meretyna w XVIII w.
Buczacz. Apteka
Buczacz. Dom
Buczacz. Sokół
Buczacz. Kirkut
Buczacz. Kirkut
Buczacz. Kirkut
Buczacz. Kirkut
Buczacz. Nepomuk
Buczacz. Nepomuk
Widok z zamku
Buczacz na mapie F. von Miega, XVIII w.
Położenie na mapie województwa tarnopolskiego do roku 1939
Galeria: bazylianie, kościół NMP...
Buczacz. Bazylianie
Buczacz. Bazylianie
Kościół i klasztor bazylianów w stylu baroku wileńskiego
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Ołtarz kościoła w Buczaczu
Buczacz. Cerkiew

Buczacz (ukr. Бучач) – miasto w rejonie czortkowskim obwodu tarnopolskiego na Ukrainie, nad rzeką Strypą. Siedziba rejonu buczackiego w latach 1940–1941 oraz 1944–2020. Ośrodek przemysłu metalowego, spożywczego i paszowego. Leży w pobliżu drogi krajowej N18. Przez miasto przebiega droga terytorialna T2001. W mieście znajduje się stacja kolejowa.

Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1379[potrzebny przypis] roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim[3]. W mieście są ruiny zamku, cerkiew obronna pw. św. Mikołaja z ok. 1610, liczne zabytki w stylu barokowym, m.in. ratusz, kościół parafialny (dawniej dekanalny), klasztor i cerkiew bazylianów, cerkiew Pokrowy, figury przydrożne św. Jana Nepomucena i Niepokalanego Poczęcia Marii Panny fundacji Mikołaja Bazylego Potockiego.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Buczacz – miasto nad rzeką Strypą – jest położony:

Dzielnice miasta[edytuj | edytuj kod]

 • Garwoniec
 • Nagórzanka
 • Korolówka
 • Piwdennyj (Południowy)
 • Tatarka

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Miasto liczyło mieszkańców:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Buczacz istniał już w XII w. Według Bartosza Paprockiego pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1260 i dotyczy Gabriela Buczackiego – starosty kamienieckiego[a][21]. Zdaniem Antoniego (Józefa Apolinarego) Rollego do rodziny Buczackich «Paprocki i Niesiecki dolepili kilku bajecznych protoplastów... Według nich głową rodziny miał być Gabryel kasztelan kamieniecki z r. 1260, więc chyba pod rządem tatarskim?.. Mikołaj został wojewodą podolskim także in partibus... W 1332 Buczacka wyszła za Piotra Gasztolda, namiestnika Olgierdowego na Podolu... Dotąd bajki...»[22]. Od połowy XIV wieku[potrzebny przypis] wraz z Rusią Czerwoną przynależał do Królestwa Polskiego.

Protoplasta Buczackich herbu Abdank Michał Awdaniec z Buczacza (zm. po 7 listopada 1394[23]), wszedł w posiadanie Buczacza w drugiej połowie XIV w. Po uzyskaniu nadania, w roku 1373 ufundował[24], a 28 lipca 1379 r.[25] ponowił akt pierwotnej fundacji miejscowego kościoła parafialnego oraz wybudował zamek[26]. Zdaniem Andrzeja Janeczka miasto było lokowane przez Michała Awdańca, możliwie przekształcenia lokacyjne poprzedzały wydanie dokumentu donacyjnego[27]. Okoliczności tej lokacji są nieznane, Buczacz został nazwany miastem w dokumencie fundacji kościoła parafialnego wydanym przez Michała Awdańca w 1379[28], a przekształcanie ośrodków grodowych w miasta prawa niemieckiego wyczerpało swoje cele już za panowania Władysława Jagiełły[29]. Adam Smulski uważa, że Michał Awdaniec w 1393 uzyskał zgodę króla Władysława II Jagiełły na lokację miasta na prawie magdeburskim. Była to pierwsza lokacja tego typu na Ziemi Halickiej[30]. W 1401 parafia rzymskokatolicka w Buczaczu została powiększoną dotacją Michała i Teodoryka Buczackich dziedziców na Buczaczu. Od nazwy miasta gałąź rodu Awdańców przybrała nazwę Buczackich.

W 1417 Dziersław Konopka herbu Bogoria sprzedał Buczacz Teodorykowi z Buczacza Jazłowieckemu[31]. Syn Michała Awdańca Michał Mużyło Buczacki, wojewoda podolski od 1465[32], w 1427 uzyskał od Władysława II Jagiełły potwierdzenie tego nadania i przeniesienie swego rodowego Buczacza wraz z innymi posiadłościami (wsi Soroki i Żyznomierz w dystrykcie halickim oraz Olchowiec nad rzeką Koropcem w dystrykcie koropieckim) z prawa lennego na prawo polskie[33].

I Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

Buczacz w XIV – XVII w. stanowił ważną twierdzę nadgraniczną, powstrzymującą ataki Tatarów, Turków, Mołdawian, Kozaków. Napady Tatarów w XV w., a zwłaszcza Stefana III w 1498, znacznie zniszczyły miasto.

1500 rok to pierwsza znana data pojawienia się Żydów w Buczaczu[34].

Najpewniej ok. 10 września 1509 polskie wojsko, zebrane w rejonie Glinian, ruszyło w stronę Buczacza i dotarło tam przed 21 września[35].

W 1515 Buczacz ponownie został lokowany na prawie magdeburskim. Miasto było m.in. zasiedlone przez liczną społeczność żydowską.

W XVI w. miasto posiadało 41 łan[36]. W 1580 odbudowano miejscowy zamek, który dwukrotnie bezskutecznie atakowali Tatarzy, w 1665 i 1667 r. W 1672 r. mimo starań Urszuli z Daniłowiczów Potockiej – żony ówczesnego właściciela Buczacza, wojewody bracławskiego Jana Potockiego – został zdobyty przez Turków i stał się czasową siedzibą Mahometa IV[37]. Wówczas także samo miasto zostało zdobyte, złupione i spalone. 18 października 1672 r., po upadku Kamieńca Podolskiego i przegranej wojnie, król Michał Korybut Wiśniowiecki podpisał w Buczaczu haniebny traktat pokojowy z Turcją (tzw. traktat w Buczaczu), zrzekając się na części oddał województwa podolskie, bracławskie i południową część prawobrzeżnego województwa kijowskiego oraz zobowiązując się do płacenia rocznego haraczu. Na skutek traktatu, do 1683 r. połowa miasta (jeden brzeg rzeki) znajdowała się na terytorium tureckim. W 1687 r. w czasie wojny polsko-tureckiej na terenie Buczacza koncentrowały się wojska Jana III Sobieskiego. Na początku XVII w. miasto należało do wojewody ruskiego Stanisława Golskiego, po jego śmierci do brata, Jana Golskiego, kasztelana kamienieckiego, po śmierci Jana natomiast do wdowy po nim Zofii z Zamiechowa Golskiej[38], następnie zaś do Stefana Potockiego.

Żona wojewody bracławskiego Stefana Potockiego, Maria Mohylanka rozbudowała i wzmocniła zamek. Po napadzie Turków w 1676 r. ponownie odbudował go jej syn Jan Potocki.

19 października 1713 podskarbi wielki koronny Jan Jerzy Przebendowski uwolnił od opłaty pogłównego buczackich Żydów, którzy ucierpieli od Moskali[39].

W XVIII w. Buczacz był rezydencją Mikołaja Bazyliego Potockiego – starosty kaniowskiego, wojewodzica bełskiego, prawnuka Stefana Potockiego i Marii Mohylanki. Fundował on późnobarokowy kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, piękny rokokowy ratusz, oba według projektu Bernarda Meretyna i rzeźbiarza Jana Jerzego Pinsla, cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego oo. Bazylianów z 1770 r., fundowaną pierwotnie w 1712 r. przez Stefana Aleksandra i jego żonę Joannę z Sieniawskich Potockich (1770), a także odremontował zamek, zniszczony przez Turków w 1676 r.

Zabór austriacki (Habsburgowie, Austro-Węgry)[edytuj | edytuj kod]

Widok miejscowości przed 1892

W 1772 w wyniku I rozbioru Polski staje się częścią Austrii.

Przez pewien czas Buczacz był miasteczkiem wchodzącym w skład obwodu, czyli cyrkułu stanisławowskiego[40].

W połowie XIX w. za sprawą Adam Potockiego i jego synów (m.in. Oskara) w mieście rozwinęło się rzemiosła tkackiego. Potocki sprowadził tkaczy i w manufakturach zwanych persjarniami, wytwarzano pasy kontuszowe w technice taqueté façonné[41]. Powstawały również makaty buczackie, tkaniny z lnu, bawełny, jedwabiu oraz materiał na żupany. Makaty buczackie początkowo dekorowane były wzorami geometrycznymi na wzór makat wschodnich przez sprowadzonych przez Oskara tkaczy ormiańskich. Później pojawiły się stylizowane motywy roślinne przypominające wzory znane z pasów kontuszowych. Wyroby były zaprezentowane na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie (1894). Jedną z makat z wystawy otrzymała arcyksiężna Maria Teresa Habsburg. Ozdoba trafiła do pałacu Karola Ludwika w Wiedniu, znajdującego się przy Favoritenstrasse 7. Na początku XX wieku manufakturę prowadził Artur Potocki (1843-1917) syn Adama. Wyroby manufaktury były sygnowane naszywkami z wytkanym herbem Pilawa Potockich i nazwą manufaktury „Buczacz”. Za czasów kierownictwa Artura obok herbu pojawiły się inicjały „A.P.”. Na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu (1925) i Wystawie Powszechnej w Chicago (1933) makaty z „Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej hr. Artura Potockiego w Buczaczu”, otrzymały złoty medal[42]. Pracownia w Buczaczu działała do 1939 r.

W 1870 miasto przyjęło batalion obrony krajowej gdy inne miasta takiego przyjęcia odmówiły[43] Przed 1871 była apteka[44]. 8 czerwca 1885 odbyły się wybory do Rady Państwa VII kadencji z kurii miast Kołomyja – Buczacz – Śniatyn[45]. W mieście działało ruskie (ukraińskie) towarzystwo polityczne „Narodna Rada” (m.in. w 1891)[46]. W 1893 powstaje C. K. Gimnazjum Państwowe Męskie[47].

Od 1897 działa oddział Towarzystwa Ludoznawczego założony przez polskiego profesora gimnazjalnego Ludwika Młynka[48]. Działały Towarzystwo polskich mieszczan Ognisko[49], powiatowy ośrodek Towarzystwa Szkoły Ludowej, który wchodził w skład Stanisławowskiego związku okręgowego[50], polskie Stowarzyszenie polityczne „Równość”[51]. W grudniu 1900 wybory do Rady Państwa w Wiedniu X kadencji z kurii wiejskiej odbyły się w Buczaczu pod osłoną oddziału ułanów[52].

W 1904 r. powstaje miejscowe Seminarium nauczycielskie żeńskie[53]. Z fundacji Katarzyny Plattnerowej powstała tutaj Bursa im. Adama Mickiewicza[54]. W 1906 była epidemia tyfusu oraz szkarlatyny[55].

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Na początku I wojny światowej rosyjskie wojsko i pożar[56] zniszczyły Buczacz w dwóch trzecich[57]. Część zabytkowego centrum miasta prawie całkowicie została zniszczona podczas ostrzału przed Ofensywą Brusiłowa w czerwcu 1916 roku, którego wojska zajęły miasto[58]. Wojska austro-węgierskie wyparły Rosjan z Buczacza w 1917 r.

Zachodnioukraińska Republika Ludowa[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu I wojny światowej, od listopada 1918 r. do 4 czerwca 1919 Buczacz znajdował się w Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej. 2 czerwca 1919 r. w klasztorze Bazylianów odbyło się spotkanie władz ZURL, w którym wzięli udział prawie wszyscy przywódcy ZURL, m.in. prezydent Jewhen Petruszewycz, sekretarze stanu, generałowie Mychajło Omelianowicz-Pawlenko i Ołeksandr Hrekow, pułkownik Wiktor Kurmanowycz i inni dowódcy Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA).

4 czerwca 1919 miasto zostało zajęte przez polską 4 Dywizji Piechoty[59]. Podczas ofensywy czortkowskiej miasto znalazło się ponownie w Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej przez krótki czas (od 10 czerwca) do końca czerwca 1919.

II Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

Od lipca 1919 r. Buczacz należał do Polski. Na krótko, od 10 sierpnia do 15 września zdobyła go Armia Czerwona. Jego przynależność do Polski potwierdzono w 1923 r. W II Rzeczypospolitej miasto powiatowe w województwie tarnopolskim.

W 1923 przez miejscowe Koło TSL założone zostały prywatne kursy Seminarium żeńskiego jako szkoła społeczna z zamiarem przekształcenia jej na zakład pełny[60].

Podczas wyborów do Sejmu w 1928 miasto wchodziło w skład okręgu wyborczego Nr 54 Tarnopol[61].

W mieście działały drukarnia S. Haldberga, m.in. w 1928[62]–1930[63], bursa Towarzystwa Szkoły Ludowej im. Bartosza Głowackiego[64]. W październiku 1937 w mieście odbyło się walne zgromadzenie koła TSL, w którym uczestniczył prezes Związku okręgowego kół dr Henryk Orliński z Tarnopola[65], senator w latach 1922–1927[66]. Do składu nowego zarządu wszedł m.in. Zdzisław Janicki jako przewodniczący TSL w powiecie buczackim[65]. 11 listopada 1937 w Buczaczu został poświęcony Dom Strzelecki im. Józefa Piłsudskiego[67][68].

Na początku lat 20. XX wieku Żydzi stanowili 60% mieszkańców miasta, Polacy – 25%, a Ukraińcy – 15%[69]. Około 1929 miasto liczyło 7517 mieszkańców[70].

Okupacja sowiecka i niemiecka[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej, 18 września 1939 r. został zajęty przez ZSRR i przyłączony do Ukraińskiej SRR. We wrześniu 1939 r. rozpoczęły się represje władz radzieckich i NKWD wobec, w szczególności, polskich i ukraińskich liderów społecznych i nauczycieli. W kwietniu 1940 r. zostali rozstrzelani m.in.: Polak-nauczyciel Wincenty Urbański, Ukraińcy Ostap Sijak i adwokat dr Mychajło Hryniw.

Od lipca 1941 okupowany przez Niemców. Pod okupacją niemiecką w Polsce pozbawiony praw miejskich[potrzebny przypis], został siedzibą gminy Buczacz.

W połowie 1942 r. Niemcy utworzyli w Buczaczu getto dla ludności żydowskiej, po czym przystąpili do stopniowej jej eksterminacji. W dwóch deportacjach – 5 października i 27 listopada 1942 do obozu śmierci w Bełżcu wywieziono łącznie 3100 Żydów. 2 lutego 1943 Niemcy siłami SD z Czortkowa, żandarmerii z Buczacza i Ukraińskiej Policji Pomocniczej, przeprowadzili największą akcję likwidacyjną w getcie. Żydów wyganiano z domów i zapędzono w okolice góry Fedora, gdzie znajdowało się miejsce egzekucji. Zabito od 1,3 do 2,4 tysiąca Żydów. Podobne akcje przeprowadzano jeszcze kilkakrotnie. Łącznie ocenia się, że w Buczaczu i okolicach w 14 mogiłach pochowanych jest 9,2–10,2 tys. Żydów, ofiar Holokaustu[71].

Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1944 r. zajęty przez Armię Czerwoną, a następnie włączony do Ukraińskiej SRR. W latach 1945–1946 ekspatriowano z terenów dawnego powiatu buczackiego 31 355 Polaków i 239 Żydów[72][73][74].

Po wysiedleniu ludności polskiej w 1945 r. komunistyczne władze ukraińskie zamknęły kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i umieściły w nim magazyn artykułów żelaznych, a następnie zboża. Z kościelnej krypty wyrzucono kości Potockich (obecnie pochowane są na miejscowym cmentarzu).

Począwszy od 1970 r. trwała przebudowa centralnej części miasta, podczas której zburzono pomnik Lenina[potrzebny przypis].

W 1991 kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został zwrócony rzymskim katolikom. Duże zasługi w ratowaniu świątyni i jej odrestaurowaniu położył polski duchowny związany z Tarnopolszczyzną – ks. Ludwik Rutyna.

Ukraina[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Tarasa Szewczenki, 2016

Od 24 sierpnia 1991 r. miasto znajduje się na terenie niepodległej Ukrainy. 24 sierpnia 1991 lwowski biskup pomocniczy Marcjan Trofimiak ponownie poświęcił[75] miejscowy kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Buczaczu oraz odprawiono w nim pierwszą Mszę Świętą.

W mieście znajduje się wybudowany w 2007 roku z inicjatywy mieszkańców pomnik Stepana Bandery[76].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Muzea[edytuj | edytuj kod]

Fasada Rejonowego Muzeum Krajoznawczego w Buczaczu, 2013

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Dawniej (m.in. w 1839[82][83]–1855) w mieście działały c.-k. Hauptschule[84], szkoła miejska[85].

Obecnie w mieście są gimnazjum im. W. Hnatiuka, liceum, kilka szkół, Instytut Zarządzania i Audytu, szkoła zawodowa PTU Nr 26. Dawniej w mieście rezydował agrocollege.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Zakład leśniczy, obróbka metali, przetwórstwo spożywcze, fabryka serów (produkuje też mleko w proszku, laktozę[86]), Galicia Distillery (produkcja – koniak TM Buczacz), elektrownia wodna, cukrownia (jest zamknięta od sezonu 2013), fabryka konserw (jest zamknięta), destylarnia (jest zamknięta).

Transport[edytuj | edytuj kod]

Transport drogowy

Buczacz jest węzłem transportowym rejonu buczackiego. Wcześniej przez miasto przechodziła droga krajowa N18 (obecnie obok miasta), przechodzi droga terytorialna T 2001, od miasta zaczyna się droga terytorialna T 2006 oraz droga miejscowa prowadząca przez Potok Złoty do wsi Niezwiska na prawym brzegu Dniestru.

Transport kolejowy

Buczacz – pasażersko-towarowa stacja kolejowa jest w zarządzaniu Tarnopolskiego transportu kolejowego Kolei Lwowskiej. Końcowa stacja na linii Biała Czortkowska – Buczacz. Na obszarze dawnej przedmiejskiej wsi Nagórzanka znajduje się tunel z 1884[87].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w mieście są:

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Stary stadion „Kołos” w Buczaczu, maj 2016

Zbudowany przez władzę radziecką zadaszony 25m sportowy basen pływacki obecnie znajduje się w stanie ruiny. W mieście znajdują się dwa stadiony, jeden z nich w stanie ruiny.

Urodzeni w Buczaczu[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie urodzeni w Buczaczu.

Ludzie związani z Buczaczem[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Buczaczem.

Obywatele Honorowi miasta Buczacza[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W 1397 w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. I, s. 434.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Протокол Бучацької міської ТВК про результати голосування з виборів Бучацького міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі. (ukr.).
 2. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2018 року. Київ: Державна служба статистики України, 2018, s. 65. (ukr.).
 3. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka. Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku. „Czasy Nowożytne”. 21, s. 167, 2008.
 4. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1877. Lwów, 1877, s. 304.
 5. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1878. Lwów, 1878, s. 290.
 6. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1879. Lwów, 1879, s. 280.
 7. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1880. Lwów, 1880, s. 284.
 8. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1881. Lwów, 1881, s. 286.
 9. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1883. Lwów, 1883, s. 292.
 10. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1884. Lwów, 1884, s. 271.
 11. Urząd miejski w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1889. Lwów, 1889, s. 299.
 12. a b Magistrat w Buczaczu. W: Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1900. Lwów, 1900, s. 358.
 13. Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1905. Lwów, 1905, s. 380.
 14. Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1908. Lwów, 1908, s. 392.
 15. Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1910. Lwów, 1910, s. 426.
 16. Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1911. Lwów, 1911, s. 441.
 17. Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkiem Księstwem Krakowskiem na rok 1914. Lwów, 1914, s. 498.
 18. a b Skorowidz Rzeczypospolitej Polskiej i Księga Adresowa Miasta Krakowa 1926. Kraków: Gmina Stoł. Król. Miasta Krakowa i Towarzystwo Właścicieli Realności Wielkiego Krakowa, Drukarnia „Grafia”, 1926, s. 166.
 19. Всесоюзная перепись населения 1989 г. Численность городского населения союзных республик, их территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу. (ros.).
 20. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2013 року. Державна служба статистики України, 2013. [dostęp 2023-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)]. (ukr.).
 21. Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, zkąd herby Rycerstwa Polskiego swój początek mają..., Kraków: drukarnia Andrzeia Piotrkowczyka 1578, s. 609.
 22. Dr. Antoni J.: Zameczki podolskie na kresach multańskich. T. I: Kamieniec nad Smotryczem. Warszawa: nakładem Gebethnera i Wolffa, 1880, s. 10.
 23. Jerzy Sperka. Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu, s. 82. [dostęp 2016-11-30].
 24. Jerzy Sperka, Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu.
 25. Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie. T. XII. Lwów 1875, s. 18.
 26. Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie. T. XII. Lwów, 1875, s. 18–20. (łac.).
 27. A. Janeczek. Miasta prywatne na Rusi Koronnej do końca XV wieku. „Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych”, T. LXXVII, specjalny, 2016, s. 151.
 28. Tamże, s. 151 (przyp. 17).
 29. Tamże, s. 152.
 30. Adam Smulski: Mój Buczacz. Kielce: Światowid, 2014, s. 5. ISBN 978-83-62509-03-4.
 31. Kazimierz Stadnicki. Wspomnienie o Abdankach-Konopkach, Buczackich i Jazłowieckich. W: Dodatek miesięczny do „Gazety Lwowskiej”: poświęcony historyi, statystyce i ekonomii krajowej. R. II. T. 1. Lwów: drukarnia E. Winiarza, 1873, s. 147.
 32. Anna Dörflerówna: Buczacki Michał Mużyło. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 3: Brożek Jan – Chwalczewski Franciszek. Kraków: Polska Akademia Umiejętności – Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1937, s. 85. Reprint: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kraków 1989. ISBN 83-04-03291-0.
 33. Jerzy Sperka. Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu, s. 77–78. [dostęp 2016-12-15].
 34. Maurycy Horn, Najstarszy rejestr osiedli żydowskich w Polsce w 1507 r., w: Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego 1974, nr 3 (91), s. 14.
 35. Katarzyna Niemczyk: Kamienieccy herbu Pilawa: z dziejów kariery i awansu szlachty polskiej do 1535/1536 roku. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2016, s. 205.
 36. Aleksander Jabłonowski: Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym T. VII, cz. II-a (Ziemie ruskie. Ruś Czerwona). W: Źródła Dziejowe. T. XVIII, cz. II-a. Warszawa: drukarnia Piotra Laskanera i S-ki, 1903, s. 75.
 37. H. Stupnicki: Galicya pod względem topograficzno-geograficzno-historycznym. 1869, s. 154.
 38. Wojewodzina Golska.
 39. Akta grodzkie i ziemskie. T. X. Lwów, 1884, s. 397.
 40. Galicya pod względem topograficzno-geograficzno-historycznym, skreślona przez Hipolita Stupnickiego: Z mapą. Lwów : Madfes i Bodek, 1869, s. 76–78.
 41. Tkanina o podwójnej osnowie i wielu układach wątkowych; wzorzysta; z wzorami wprowadzonymi za pomocą techniki lansowania i broszowania, sploty zarówno w tle tkaniny, jak i we wzorach są w porządku prostym, taftowym, obie strony tkaniny mają tę samą liczbę przeplotów w tłach i we wzorach, J. Chruszczyńska, Pasy kontuszowe z polskich manufaktur i pracowni w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 1995, s. 13
 42. Anna Piskorz Makata buczacka z salonu Estreicherów
 43. Listy z kraju. Buczacz. „Kurjer Lwowski”. 116, s. 2, 27 kwietnia 1903.
 44. Antoni Schneider, Encyklopedya do Krajoznawstwa Galicyi. T. 1. Lwów: Drukarnia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, 1871, s. 139.
 45. Kandydat „narodowo-rządowy. „Kurjer Lwowski”. 251, s. 8, 10 września 1901.
 46. Kronika. Ruskie towarzystwo polityczne. „Kurjer Lwowski”. 348, s. 2, 16 grudnia 1891.
 47. Spis nauczycieli... pod red. Zygmunta Zagórowskiego, s. 333.
 48. Ludwik Młynek. na stronie i-PSB.
 49. Listy z kraju. Buczacz. „Kurjer Lwowski”. 190, s. 2, 12 lipca 1905.
 50. Kronika. Z Towarz. Sz. ludowej. „Kurjer Stanisławowski”. 1047, s. 3, 19 listopada 1905.
 51. Buczacz. „Kurjer Lwowski”. 156, s. 4, 18 czerwca 1902.
 52. Wynik wyborów. „Kurjer Lwowski”. 350, s. 4, 18 grudnia 1900.
 53. Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminariów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. R. 1. Lwów–Warszawa, 1924, s. 390.
 54. Sprawozdanie Dyrekcyi Państwowego Gimnazyum w Buczaczu za rok szkolny 1927/28. Buczacz: Nakładem dyrekcji Gimnazyum, odbito w drukarni S. Haldberga w Buczaczu, 1928 s. 18.
 55. Listy z kraju. Buczacz. „Kurjer Lwowski”. 319, s. 2, 22 listopada 1906.
 56. Iwan Bobyk: Buczacz i joho miszczanstwo. [W:] Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / red. kolegia Mychajło Ostrowercha i inni. T. XXVII. New York – London – Paris – Sidney – Toronto: НТШ, Український архів, 1972, s. 454. (ukr.).
 57. Бучач – Recherche Google [online], www.google.com.ua [dostęp 2017-11-17] (fr.).
 58. Buczacz, 1917.
 59. Marian Krwawicz: Olszyna-Wilczyński (pierwotnie Wilczyński) Józef Konstanty (1890–1939). [W:] Polski Słownik Biograficzny. T. XXIV, 1979, s. 52.
 60. Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. R. 2. Lwów–Warszawa, 1926, s. 379.
 61. Tadeusz i Karol Rzepeccy: Sejm i Senat 1928–1933. Poznań, 1928, s. 11.
 62. Sprawozdanie Dyrekcyi Państwowego Gimnazyum w Buczaczu za rok szkolny 1927/28. Buczacz: Nakładem dyrekcji Gimnazyum, odbito w drukarni S. Haldberga w Buczaczu, 1928, s. 1.
 63. Sprawozdanie Dyrekcyi Państwowego Gimnazyum w Buczaczu za rok szkolny 1929/30. Buczacz: Nakładem dyrekcji Gimnazyum, odbito w drukarni S. Haldberga w Buczaczu, 1930, s. 1.
 64. Sprawozdanie Dyrekcyi Państwowego Gimnazyum w Buczaczu za rok szkolny 1927/28. Buczacz: Nakładem dyrekcji Gimnazyum, odbito w drukarni S. Haldberga w Buczaczu, 1928, s. 17–18.
 65. a b Prace TSL w powiecie buczackim.. „Gazeta Lwowska”, s. 2, nr 245 z 27 października 1937. 
 66. Henryk Orliński.
 67. Dom Strzelecki w Buczaczu. „Wschód”. Nr 66, s. 3, 20 listopada 1937. 
 68. Dom Strzelecki w Buczaczu. „Wschód”. Nr 67, s. 6, 30 listopada 1937. 
 69. A. Dylewski: Ukraina. Bielsko-Biała: Pascal,.
 70. Buczacz. W: Wielka ilustrowana encyklopedja powszechna. T. II. Kraków: Wyd. Gutenberg, Drukarnia Ludowa w Krakowie, 1929, s. 266.
 71. Холокост на территории СССР: Энциклопедия. Moskwa, 2009, s. 121. ISBN 978-5-8243-1296-6.
 72. Grzegorz Hryciuk, Przemiany narodowościowe i ludnościowe w Galicji Wschodniej i na Wołyniu w latach 1931–1948, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2005, s. 336, ISBN 83-7441-121-X, OCLC 830722458.
 73. „...transport z Buczacza i okolicy około 800 ludzi zgromadzony na stacji do ładowania dnia 15 października – przebywał na tejże stacji pod gołym niebem do 28 listopada. Wyjechał z Buczacza 28 listopada w otwartych lorach wagonowych, pokrytych wiórami, przybył do Przemyśla 9 grudnia w warunkach atmosferycznych okropnych (silne zawieje i mrozy). Śmiertelność ogromna. Po drodze zmarło 32 osób, w tym 4 na stacji w Przemyślu (starcy, dzieci, kobiety). Widok tego transportu, to najbardziej makabryczny obraz z czasów „pociągów śmierci” z okupacji niemieckiej. Ludzie popuchnięci od mrozu, oczy pozbawione rzęs, ciało owinięte w jakieś łachmany, worki, szmaty – obraz stworzeń wypełzłych z jaskiń czy piwnic, niepodobnych niemal do istot ludzkich.” – „Biuletyn Wewnętrzny Kresowiaków” nr 1–2 (grudzień 1945 – styczeń 1946) [cyt. za:] Lucyna Kulińska: Dzieje Komitetu Ziem Wschodnich na tle losów ludności polskich Kresów w latach 1943–1947. T. I. Kraków, 2002, s. 189–190. ISBN 83-88527-32-0.
 74. Transport, który wyjechał 19 listopada z Buczacza do odległego o 250 km Rzeszowa, na miejsce dotarł dopiero 10 grudnia! W czasie oczekiwania na granicy zmarły cztery osoby. [W:] Grzegorz Motyka: Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Kraków, 2011, s. 387. ISBN 978-83-08-04576-3.
 75. Ks. Vitold-Yosif Kovaliv. Odrodzenie struktur Archidiecezji Lwowskiej pod koniec XX wieku, s. 3.
 76. Pomniki Bandery (j.ukr).
 77. Sadok Barącz: Pamiątki buczackie, s. 140–144.
 78. a b OSIEMNASTOWIECZNE Figury przydrożne w Buczaczu. Uwagi o inspiracjach czeskich w twórczości Bernarda Meretyna. [dostęp 2016-07-07].
 79. Zdjęcie Adama Bochnaka.
 80. У Бучачі відкрили відреставроване джерело…
 81. Z Buczacza do Lwowa.
 82. Handbuch... das jahr 1839. Lemberg, 1839, s. 430. (niem.).
 83. Potem w 1840 → Handbuch... das jahr 1840. Lemberg, 1840, s. 435. (niem.), 1841 – dyr. Modest Maciejowski → Schematismus ...1841. Lemberg, 1841, s. 442. \/ 1843 → Handbuch... das jahr 1843. Lemberg, 1843, s. 459. (niem.), 1844 → Handbuch... das jahr 1844. Lemberg, 1844, s. 451. (niem.).
 84. Handbuch... das jahr 1855. Lemberg, 1855, s. 453. (niem.).
 85. Pieczęć niemiecką.Kurier Lwowski”. 284, s. 4, 13 października 1895.
 86. ТОВ „Бучацький сирзавод”. buchatskij-sirzavod.uaprom.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-21)].. (ukr.).
 87. Zdjęcie tunelu.
 88. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2016-01-29].
 89. Złotoryja. Miasta partnerskie. xn--zotoryja-6ob.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-28)]..
 90. Figura Św. Rocha powróciła do centralnej części Kazimierzy Wielkiej.
 91. Ś. p. Emilian Czechowski. „Słowo Polskie”. 82, s. 7, 24 marca 1932. 
 92. Michał Wiktor Czepita.
 93. Z uniwersytetu.Kurjer Lwowski”. 518, s. 5, 8 listopada 1910.
 94. Z uniwersytetu.Kurier Lwowski”. 284, s. 4, 13 października 1895.
 95. Tadeusz i Witold Rzepeccy: Sejm i Senat 1922-1927. Poznań: Wielkopolska Księgarnia Nakładowa Karola Rzepeckiego, 1920, s. 319.
 96. Adam hr. Potocki h. Pilawa (Złota) (ID: lu.23256).
 97. Henryk Korczyk: Salicki Jakub. w: Polski Słownik Biograficzny. T. XXXIV, 1993, s. 360.
 98. General der Infanterie von Colard und Baron Rhemen in Buczacz.
 99. Zbigniew Ćwiąkalski – minister z łańcuckimi korzeniami.
 100. Buczacz. 2 września. „Kurjer Lwowski”. 244, s. 5, 4 września 1885.
 101. ART-dwór jest jej jednostką.
 102. Ruch służbowy. Adwokatura. W Okręgu Izby Adwokackiej we Lwowie. Zmarli. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Sprawiedliwości”. 10, s. 291, 15 maja 1924. 
 103. Ogłoszenie. „Tarnopolski Dziennik Wojewódzki”. 9, s. 74, 4 sierpnia 1938.
 104. 33-35. Ogłoszenie. „Tarnopolski Dziennik Wojewódzki”. 4, s. 34–35, 1 marca 1939.
 105. Inspektoraty. Przeniesieni. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. R. XXXVII. 10, s. 430, 25 października 1933.
 106. Dopysy. Buczacz. „Diło”, s. 5–6. (ukr.).
 107. Zbigniew Hornung: Osiński (Osieński) Antoni (ok. 1720–ok.1770). W: Polski Słownik Biograficzny. T. XXIV. Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk 1979, s. 334.
 108. Mianowani. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. R. XXXVII. 10, s. 434, 25 października 1933.
 109. Poland, Lublin Roman Catholic Church Books, 1784–1964 // Artur Potocki.
 110. Artur hr. Potocki h. Pilawa (Złota).
 111. Właściciel majątku ziemskiego w Buczaczu i Nagórzance, mąż Leontyny Młodzianowskiej
 112. Leon Potocki: Urywek ze wspomnień pierwszej mojej młodości. Poznań, 1876, s. 42.
 113. Wincenty Urbański. zaginieni1939-45.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-24)]..
 114. Ореста Синенька: За рідний край, за нарід свій. Тернопіль: Воля, 2003, s. 9. ISBN 966-528-174-7. (ukr.).
 115. Przewodnik po powiecie buczackim.
 116. Kurjer Stanislawowski, Nr 1050, 5 listopada 1905, s. 1.
 117. http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=ksw&datum=19051105&seite=1&zoom=33 Kurjer Stanislawowski. 1042, s. 1, 5 września 1905.
 118. Kronika. „Nowa Reforma”, s. 2, nr 53 z 5 marca 1899. 
 119. Buszko J., hasło: „Potocki Andrzej (1861–19081)”, Polski Słownik Biograficzny, Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk – Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk 1983, t. XXVII/4, zeszyt 115, s. 778–782.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]