Buczacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buczacz
Бучач
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Ukraina
Obwód tarnopolski
Burmistrz Josyf Moscipan
Populacja (2012)
• liczba ludności

12 547
Kod pocztowy 48400-48405
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Buczacz
Buczacz
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Buczacz
Buczacz
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Buczacz
Buczacz
Ziemia 49°03′N 25°24′E/49,050000 25,400000
Strona internetowa
Portal Portal Ukraina
Galeria: zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Buczacz. Zamek
Ruiny zamku w Buczaczu
Galeria: ratusz, zabytki, mapy
Buczacz.Ratusz
Ratusz zaprojektowany przez B. Meretyna w XVIII w.
Buczacz.Apteka
Buczacz.Dom
Buczacz.Sokół
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Kirkut
Buczacz.Nepomuk
Buczacz.Nepomuk
Widok z zamku
Buczacz na mapie F. von Міegа, XVIII w.
Położenie na mapie woj. tarnopolskiego w Polsce w 1939 r.
Townhall square, Buchach, before 1939.png
Galeria: bazylianie, kościół NMP...
Buczacz.Bazylianie
Buczacz.Bazylianie
Kościół i klasztor bazylianów w stylu baroku wileńskiego
Buczacz.Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Buczacz.Kościół NMP
Buczacz.Kościół NMP
Buczacz. Kościół NMP
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Ołtarz kościoła w Buczaczu
Buczacz.Cerkiew

Buczacz (ukr. Бучач) – miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, nad rzeką Strypą, siedziba rejonu buczackiego. W 2012 liczyło 12 547 mieszkańców[1]. Ośrodek przemysłu metalowego, spożywczego i paszowego. Leży w pobliżu drogi krajowej N18. Przez miasto przebiega droga terytorialna T2001.

Położenie[edytuj]

Buczacz jest położony w zachodniej Ukrainie, w południowej części obwodu tarnopolskiego nad rzeką Strypą.

Klimat i przyroda[edytuj]

 • W Buczaczu i okolicach w dużym stopniu zaznacza się klimat kontynentalny. Miasto położone jest na granicy dwóch klimatycznych części obwodu tarnopolskiego – centralnej (przeciętne roczne opady atmosferyczne wynoszą 600-650 mm) i południowej (przeciętna temperatura w styczniu wynosi −4,5-5 °C, w lipcu +19 °C).
 • Złota lipa

Historia[edytuj]

Średniowiecze

Buczacz istniał już w XII w. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z roku 1260 (Gabriel Buczacki – starosta kamieniecki)[2]. Od połowy XIV wieku z Rusią Czerwoną należał do Polski. Michał Awdaniec z Buczacza, protoplasta Buczackich herbu Abdank (zm. 1392), wszedł w posiadanie Buczacza w drugiej połowie XIV w. (prof. Jerzy Sperka twierdzi, że w l. 1372-1373[3]). Po uzyskaniu nadania, w roku 1373 fundował,[4] a 28 lipca 1379 r.[5] ponowił akt pierwotnej fundacji w tej miejscowości kościoła parafialnego i wybudował zamek[6], zaś w 1393 r. uzyskał zgodę króla Władysława II Jagiełły na lokację tego miasta na prawie magdeburskim. Była to pierwsza lokacja miejska na Ziemi Halickiej. W 1401 r. katolicka parafia buczacka została powiększoną dotacją przez Michała i Teodoryka Buczackich dziedziców na Buczaczu. Od nazwy miasta ta gałąź rodu Awdańców przybrała nazwę Buczackich. Syn Adwańca Michał Mużyło Buczackiwojewoda podolski w 1427 uzyskał od Władysława II Jagiełły przeniesienie swego rodowego Buczacza z prawa lennego na prawo polskie.

Buczacz w XIV – XVII w. stanowił ważną twierdzę nadgraniczną, powstrzymując ataki Tatarów, Turków, Mołdawianów, Kozaków. Napady Tatarów w XV w., Stefana III w 1498 roku zniszczyły znacznie miasto. W 1515 Buczacz ponownie lokowano na prawie magdeburskim. Miasto było m.in. zasiedlone przez liczną społeczność żydowską. W r. 1580 wybudowano na nowo zamek, który dwukrotnie bezskutecznie atakowali Tatarzy w 1665 i 1667 r., a w 1672 r. mimo obrony przez Urszula Potocka – żonę bracławskiego wojewody Jana Potockiego[7][8] z Daniłowiczow, córka Piotra Daniłowicza (wcześniej twierdziłi, że to była jego pierwsza żona Teresę Potocką) – został zdobyty przez Turków i był czasową siedzibą Mahometa IV.[9] Miasto też zostało zdobyte, złupione i spalone. 18 października 1672 roku, po upadku Kamieńca Podolskiego i przegranej wojnie, król Michał Korybut Wiśniowiecki podpisał w Buczaczu traktat pokojowy z Turcją (tzw. traktat w Buczaczu), zrzekając się na jej korzyść części Ukrainy i Podola oraz zobowiązując do płacenia rocznego haraczu. Na skutek traktatu, do 1683 połowa miasta (jeden brzeg rzeki) znajdowała się na terytorium tureckim. W 1687 r. miejsce koncentracji wojsk Jana III Sobieskiego. Na początku XVII w. Buczacz należał do wojewody ruskiego Stanisława Golskiego, po jego śmierci do brata, Jana Golskiego, kasztelana kamienieckiego, po śmierci Jana do jego wdowy Zofii z Zamiechowa Golskiej[10], potem do Stefana Potockiego (Potockich).

Żona wojewody bracławskiego Stefana Potockiego, Maria Mohylanka zamek rozbudowała i wzmocniła. Po napadzie Turków w 1676 r. ponownie odbudował go Jan Potocki, syn Stefana. W XVIII w. Buczacz był rezydencją Mikołaja Bazyliego Potockiego – starosty kaniowskiego, wojewodzica bełskiego. Zbudował on tu późnobarokowy kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP (z l. 1761-1763; wewnątrz ołtarz, zabytkowa ambona i zachowane częściowo freski), rokokowy ratusz (z l. 1750-1751; ozdobiony niegdyś rzeźbami przedstawiającymi prace Herkulesa[11], z 35-metrową wieżą), oba według projektu Bernarda Meretyna i rzeźbiarza Jana Jerzego Pinsla, cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego bazylianów z 1770 roku, fundowaną pierwotnie w 1712 r. przez Stefana Aleksandra i Joannę z Sieniawskich Potockich (1770) z portretem fundatora, i odremontował zamek, zniszczony przez Turków w 1676 r.

Zabór austriacki (Habsburgowie, Austro-Węgry)

W 1772 podczas I rozbioru Polski Buczacz przypadł Austrii.

W roku 1893 zostało otwarte Gimnazjum Państwowe męskie[12].

W Buczaczu działał oddział Towarzystwa Ludoznawczego założony przez polskiego profesora Ludwika Młynka w 1897 roku[13].

W roku 1904 zostało założone Seminarium Nauczycielskie Żeńskie[14].

I wojna światowa

Na początku pierwszej wojny światowej rosyjskie wojsko spowodowało pożar, który strawił znaczną część miasta.[15] Część zabytkowego centrum miasta prawie całkowicie została zniszczona podczas ostrzału przed Ofensywą Brusiłowa w czerwcu 1916 roku, następnie wojska rosyjskie zajęły miasto[16]. Wojska austro-węgierskie wyparły Rosjan z Buczacza w 1917 roku.

Zachodnioukraińska Republika Ludowa

Po zakończeniu I wojny światowej, w listopadzie 1918 roku, Buczacz przejściowo znalazł się w Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej. 2 czerwca 1919 w klasztore Bazylianów odbyło się spotkanie władz ZUNR, w którym wzięli udział prawie wszyscy przywódcy ZUNR (prezydent, sekretarze stanu, generałowie Mychajło Omelianowicz-Pawlenko i Ołeksandr Hrekow, pułkownik Wiktor Kurmanowycz i inni dowódcy UHA).

II Rzeczpospolita

Od lipca 1919 r. Buczacz należał do Polski. Na krótko, od 10 sierpnia do 15 września zdobyła go Armia Czerwona. Jego przynależność do Polski potwierdzono w 1923 r. W II Rzeczypospolitej miasto powiatowe w województwie tarnopolskim.

Na początku lat 20. XX wieku Żydzi stanowili 60% mieszkańców miasta, Polacy – 25%, a Ukraińcy – 15%[17].

Pierwsza okupacja sowiecka

Podczas II wojny światowej, 18 września 1939 został zajęty przez ZSRR i przyłączony do Ukraińskiej SRR. We wrześniu 1939 rozpoczęły się represje władz radzieckich i NKWD wobec, w szczególności, polskich i ukraińskich liderów społecznych, nauczycieli. W kwietniu 1940 roku zostali rozstrzelani: Polak-nauczyciel Wincenty Urbański, Ukraińcy Ostap Sijak i adwokat, d-r Mychajło Hryniw.

Okupacja niemiecka

Od lipca 1941 r. okupowany przez Niemców. Pod okupacją niemiecką w Polsce pozbawiony praw miejskich; → gmina Buczacz.

W połowie 1942 r. Niemcy utworzyli w Buczaczu getto dla ludności żydowskiej, po czym przystąpili do stopniowej jej eksterminacji. W dwóch deportacjach – 5 października i 27 listopada 1942 r. do obozu śmierci w Bełżcu wywieziono łącznie 3100 Żydów. 2 lutego 1943 r. Niemcy siłami SD z Czortkowa, żandarmerii z Buczacza i Ukraińskiej Policji Pomocniczej, przeprowadzili największą akcję likwidacyjną w getcie. Żydów wyganiano z domów i zapędzono w okolice góry Fedora, gdzie znajdowało się miejsce egzekucji. Zabito od 1,3 do 2,4 tysiąca Żydów. Podobne akcje przeprowadzano jeszcze kilkakrotnie. Łącznie ocenia się, że w Buczaczu i okolicach w 14 mogiłach pochowanych jest 9,2-10,2 tys. Żydów, ofiar Holokaustu[18].

II okupacja radziecka i USRR

W lipcu 1944 r. zajęty przez Armię Czerwoną, a następnie włączony do Ukraińskiej SRR. W latach 1945-1946 ekspatriowano z terenów dawnego powiatu buczackiego 31 355 Polaków i 239 Żydów[19][20][21].

Po wypędzeniu ludności polskiej w 1945 r. komunistyczne władze ukraińskie kościół w Buczaczu zamknęły, a potem umieściły w nim magazyn artykułów żelaznych, a następnie magazyn zboża. Z kościelnej krypty wyrzucono kości Potockich (obecnie pochowane są na miejscowym cmentarzu).

Począwszy od roku 1970 – przebudowa centralnej części miasta, podczas której zburzono pomnik Lenina[potrzebny przypis].

W 1991 r. buczacka fara została przez władze Ukrainy oddana katolikom. Duże zasługi w ratowaniu ruin kościoła położył polski duchowny związany z Tarnopolszczyzną – ks. Ludwik Rutyna.

Ukraina

Od 1991 r. miasto znajduje się na terenie niepodległej Ukrainy.

W mieście znajduje się wybudowany w 2007 roku z inicjatywy mieszkańców pomnik Stepana Bandery[22].

Od roku 2012 działa ART-dwór (ukr. АРТ-двір, reżyser Wiktor Hrebeniowśkyj).

Zabytki[edytuj]

 • cerkiew obronna pw. św. Mikołaja z 1610 r.;
 • cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej (Pokrowska) z 1764 r.[23]
 • cmentarz miejski
 • cmentarz żydowski
 • figura niepokalanego poczęcia Marii z 1751 r.[24], przy skrzyżowaniu ul. V. Stusa i ul. Chmielnickiego
 • figura św. Jana Nepomucena z 1750 r.[24], między ul. Strypną a ul. Hruszewskiego (w kierunku Podzameczku)
 • klasztor i cerkiew bazylianów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1770 roku, ufundowana w miejscu kościoła pw. Św. Krzyża dominikanów w 1712 r. przez Stefana Aleksandra Potockiego, z portretem fundatora – syna Mikołaja B. Potockiego;
 • kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny;
 • ratusz w Buczaczu w stylu barokowym;
 • zamek w Buczaczu – nad rzeką Strypą w końcu XIV w. wybudowano na trójkątnym cyplu zamek obronny, który należał do rodów Buczackich, Golskich i na początku XVII wieku do Potockich herbu Złota Pilawa. Najstarsza część zamku od strony północnej (wymurowanego z jasnego i czerwonego piaskowca na zaprawie wapiennej) jest pozostałością założenia średniowiecznego. Po przejściu zamku w ręce Potockich, żona Stefana Potockiego, Maria Mohylanka rozbudowała i wzmocniła warownię o część południową z dwiema wielkimi półkolistymi bastejami od wschodu i zachodu, które flankowały załamująca się kurtynę południową. Mury tej części dochodzą do dzisiaj do 4 m grubości. Strzelnice umieszczone w bastejach do prowadzenia ognia krzyżowego zlokalizowano na kilku kondygnacjach. Na murach obronnych od wewnątrz widoczne są do dzisiaj kamienne wsporniki, dźwigające dawniej drewniane ganki strzelnicze. Wewnątrz obwodu zamkowego od strony wschodniej, zbudowano budynek renesansowy z krużgankami. Mieściła się w nim także brama wjazdowa na wysokości I piętra z mostem zwodzonym i pochylnią. Dzięki tym modyfikacjom, zamek odparł liczne najazdy kozackie, tatarskie, tureckie i moskiewskie. W czasie wojny z Turcją, w 1676 r. zdobyli go i zniszczyli Turcy. Wzmianki z 1784 roku mówią o tym, że zamek został jednak odbudowany przez Jana Potockiego. Jednak w owym okresie był on już opuszczony. W 1772 r. trafił do zaboru rosyjskiego, a w XIX wieku zabudowania zamku zaczęto sukcesywnie rozbierać na materiał budowlany, przez co do dzisiaj przetrwały tylko części murów południowych i wschodniej bastei, a także fragmenty pałacu z ciosami piaskowcowymi na narożach i z otworami okien. Ruiny zamku znajdują się na wzniesieniu 200 m od kościoła Wniebowzięcia NMP (dojście ul. Zamkową).
Muzea

Edukacja[edytuj]

Obecnie w mieście jest gimnazjum im. W. Hnatiuka, Liceum Buczackie, kilka szkół, Instytut Zarządzania i Audytu, agrocollege, szkoła zawodowa PTU Nr 26.

Gospodarka[edytuj]

Zakład leśniczy, obróbka metali, przetwórstwo spożywcze, fabryka serów, Galicia Distillery (produkcja – koniak TM Buczacz), cukrownia (jest zamknięta od sezonu 2013), fabryka konserw (jest zamknięta), destylarnia (jest zamknięta).

Transport drogowy i kolejowy[edytuj]

Religia[edytuj]

Sport[edytuj]

Urodzeni w Buczaczu[edytuj]

 • Jan Adamski – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także pisarz (prozaik)
 • Samuel Agnon – prozaik izraelski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury
 • Osyp Nazarukukraiński działacz społeczny i polityczny, doktor praw, znany adwokat, dziennikarz i publicysta
 • Leopold Pamuła – polski dowódca wojskowy, ppłk pilot WP, autor pierwszego podczas II w.ś. zestrzelenia taranowego
 • Emanuel Ringelblum – polski historyk żydowskiego pochodzenia, polityk i działacz społeczny
 • Zdzisław Sieczkowski – polski legionista, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego II RP
 • Szymon Wiesenthal – żydowski działacz, inżynier architekt, tropiciel hitlerowskich zbrodniarzy wojennych
 • Władysław Zych – polski paleontolog i geolog, profesor, żołnierz AK.

Ludzie związani z Buczaczem[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Buczaczem.

Obywatele Honorowi miasta Buczacza[edytuj]

Pobliskie miejscowości[edytuj]

Przypisy

 1. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2013 року. Київ: Державний комітет статистики України, 2013, s. 94.
 2. Paprocki B., Gniazdo Cnoty, zkąd herby Rycerstwa Polskiego swój początek mają..., Kraków: drukarnia Andrzeia Piotrkowczyka 1578, s. 609.
 3. Jerzy Sperka, Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu
 4. Jerzy Sperka, Michał Awdaniec a początki kościoła parafialnego w Buczaczu
 5. Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie, Lwów 1875, 295 s., s. 18.
 6. Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie, Lwów 1875, 295 s., s. 18-20 łac.
 7. Skrzypecki Т. Н., Potok Złoty na tle historii polskich kresów poludniowo-wschodnich, Opole: Solpress 201, 256 s., s. 55 ISBN 978-83-927244-4-5
 8. Potoccy (03).
 9. H. Stupnicki, Galicya pod względem topograficzno-geograficzno-historycznym, 1869, s. 154.
 10. Wojewodzina Golska.
 11. Większość zdobień została zniszczona w pożarze 29 lipca 1865 r.
 12. Spis nauczycieli... pod red. Zygmunta Zagórowskiego, s. 333
 13. Ludwik Młynek w i-PSB.
 14. Spis nauczycieli... pod red. Zygmunta Zagórowskiego, s. 390
 15. І. Бобик. Бучач і його міщанство [w:] Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. — Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — 944 с. — іл.; s. 454.
 16. Buczacz, 1917
 17. A. Dylewski. „Ukraina”. – Pascal, Bielsko-Biała.
 18. Холокост на территории СССР: Энциклопедия, Moskwa, 2009. ISBN 978-5-8243-1296-6, S. 121.
 19. Grzegorz Hryciuk, "Przemiany narodowościowe i ludnościowe w Galicji Wschodniej i na Wołyniu w latach 1931-1948", Toruń 2005, ISBN 83-7441-121-X, s. 336
 20. "...transport z Buczacza i okolicy około 800 ludzi zgromadzony na stacji do ładowania dnia 15 października - przebywał na tejże stacji pod gołym niebem do 28 listopada. Wyjechał z Buczacza 28 listopada w otwartych lorach wagonowych, pokrytych wiórami, przybył do Przemyśla 9 grudnia w warunkach atmosferycznych okropnych (silne zawieje i mrozy). Śmiertelność ogromna. Po drodze zmarło 32 osób, w tym 4 na stacji w Przemyślu (starcy, dzieci, kobiety). Widok tego transportu, to najbardziej makabryczny obraz z czasów "pociągów śmierci" z okupacji niemieckiej. Ludzie popuchnięci od mrozu, oczy pozbawione rzęs, ciało owinięte w jakieś łachmany, worki, szmaty - obraz stworzeń wypełzłych z jaskiń czy piwnic, niepodobnych niemal do istot ludzkich." - "Biuletyn Wewnętrzny Kresowiaków" nr 1-2 (grudzień 1945 - styczeń 1946) [cyt. za:] Lucyna Kulińska, Dzieje Komitetu Ziem Wschodnich na tle losów ludności polskich Kresów w latach 1943-1947. Tom I. Kraków 2002, ISBN 83-88527-32-0, s. 189-190
 21. Transport, który wyjechał 19 listopada z Buczacza do odległego o 250 km Rzeszowa, na miejsce dotarł dopiero 10 grudnia! W czasie oczekiwania na granicy zmarły cztery osoby. [w:] Grzegorz Motyka, Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”, Kraków 2011, ISBN 978-83-08-04576-3, s. 387
 22. Pomniki Bandery (j.ukr).
 23. Barącz S., Pamiątki buczackie, Lwów: Drukarnia «Gazety Narodowej» 1882, 168 s., s. 140-144
 24. a b OSIEMNASTOWIECZNE FIGURY PRZYDROŻNE W BUCZACZU UWAGI O INSPIRACJACH CZESKICHW TWÓRCZOŚCI BERNARDA MERETYNA. [dostęp 7.07.2016].
 25. Z Buczacza do Lwowa
 26. Znajdź miejsce zebrań Świadków Jehowy. jw.org. [dostęp 2016-01-29].
 27. Poland, Lublin Roman Catholic Church Books, 1784-1964 // Artur Potocki
 28. Artur hr. Potocki h. Pilawa (Złota)
 29. Wincenty Urbański
 30. Ореста Синенька, За рідний край, за нарід свій, Тернопіль : Воля 2003, s. 9, ISBN 966-528-174-7 (ukr.)
 31. Przewodnik po powiecie buczackim
 32. Kronika. „Nowa Reforma”, s. 2, Nr 53 z 5 marca 1899. 
 33. Buszko J. Potocki Andrzej (1861-19081) // Polski Słownik Biograficzny. – Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk – Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1983.– Tom XXVII/4. – Zeszyt 115. – S. 778–782.

Literatura[edytuj]

 • Barącz S., Pamiątki buczackie, Lwów: Drukarnia «Gazety Narodowej» 1882, 168 s.
 • Barącz S., Pamiątki jazłowieckie, Lwów: Drukarnia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich 1862, 230 s.
 • Czyż A. S., Gutowski B., Cmentarz miejski w Buczaczu // Seria «Zabytki kultury polskiej poza granicami kraju», Seria C, zeszyt 3, Warszawa: drukarnia «Franczak» (Bydgoszcz) 2009, 208 s., 118 il. ISBN 978-83-60976-45-6.
 • Orłowicz M., Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Lwów: Drukarnia «Grafii» 1919, Rеprint Krosno: «Ruthenus» 2008. ISBN 978-83-7530-028-4.
 • Skrzypecki T. H., Potok Złoty na tle historii polskich kresów poludniowo-wschodnich, Opole: Solpress 2010, 256 s. ISBN 978-83-927244-4-5.

Linki zewnętrzne[edytuj]