Buczynka (dopływ Glinnej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potok Buczynka przy żółtym szlaku na Pilsko
Spiętrzona Buczynka kilkadziesiąt metrów przed ujściem do Potoku Glinna

Buczynka – potok, dopływ potoku Glinna[1]. Ma źródła na wysokości 1277 m w masywie Pilska, w stokach Kopca i Buczynki. Spływa w północno-wschodnim kierunku doliną pomiędzy północnym grzbietem Pilska a odbiegającym od Kopca w północno-wschodnim kierunku grzbietem z wzniesieniem Szlakówka. Zasilany jest wodami z wielu małych potoków. Długość całkowita to około 3,8 km[2][3].

Buczynka płynie w Beskidzie Żywieckim, w obrębie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Uchodzi do Glinnej jako jej lewy dopływ. Następuje to w centrum miejscowości Korbielów na wysokości 594 m n.p.m.[3] W górnym biegu ma brzeg nieuregulowany, na końcowym odcinku dolnego biegu potok jest hydrotechnicznie uregulowany. Jego brzegi wyłożone są betonowymi płytami, a w korycie utworzono sztuczne progi, których celem jest zwolnienie biegu potoku. Kilkadziesiąt metrów przed ujściem na Buczynce znajduje się niewielkie spiętrzenie wykorzystywane w celach rekreacyjnych. W górnym biegu potok stanowi źródło zaopatrzenia w wodę dla okolicznych gospodarstw.

Wzdłuż doliny potoku Buczynka przebiega żółty szlak turystyczny z Korbielowa przez Halę Miziową na Górę Pięciu Kopców w masywie Pilska. Czas przejścia 2.45, 2 ↓ h[2].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty Korbielów – schronisko PTTK na Hali Miziowej – Góra Pięciu Kopców. 2.50 h, ↓ 2 h[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2014-09-04].
  2. a b c Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  3. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].