Budd Dwyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budd Dwyer
Robert Budd Dwyer
R. Budd Dwyer.jpg
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1939
St. Charles
Data i miejsce śmierci 22 stycznia 1987
Harrisburg
Skarbnik stanu Pensylwania
Okres od 20 stycznia 1981
do 22 stycznia 1987
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Robert Casey
Następca Davis Greene

Budd Dwyer, właśc. Robert Budd Dwyer (ur. 21 listopada 1939 w St. Charles w Missouri, zm. 22 stycznia 1987 w Harrisburgu w Pensylwanii) – amerykański polityk, skarbnik stanowy Pensylwanii.

W 1980 roku w Pensylwanii odkryto, iż urzędnicy państwowi nadpłacali podatek federalny z powodu błędów wyliczeń potrąceń. Wiele firm księgowych rywalizowało o wielomilionowe umowy w celu określenia właściwego wynagrodzenia każdego pracownika. W 1986 roku Dwyer został skazany za otrzymanie łapówki od firmy z Kalifornii próbującej zdobyć kontrakt. Podczas trwania procesu i po skazaniu stale twierdził, że był niewinny i że został wrobiony.

Na znak protestu 22 stycznia 1987 r. na konferencji prasowej popełnił spektakularne samobójstwo. Wyciągnął rewolwer Magnum 357, włożył lufę do ust i na oczach dziennikarzy pociągnął za spust. Miał żonę Joanne, syna Roba i córkę Deedee.

W filmie Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer (Człowiek prawy: Życie R. Budd Dwyera) z 2010 r., William Smith, człowiek, którego zeznania doprowadziły do skazania Dwyera, oświadczył, że kłamał pod przysięgą, aby złagodzić własny wyrok, wyjawiając tym samym, iż oskarżenia przeciwko Dwyerowi były fałszywe, jak też głosi tytuł filmu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]