Buddenbrookowie – dzieje upadku rodziny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buddenbrookowie – dzieje upadku rodziny
Die Buddenbrooks
Gatunek dramat
Rok produkcji 2008
Data premiery Ziemia 24 grudnia 2008
Polska 20 sierpnia 2010
Kraj produkcji  Niemcy
Język niemiecki
Czas trwania 151 minuty
Reżyseria Heinrich Breloer
Scenariusz Heinrich Breloer
Muzyka Hans-Peter Ströer
Zdjęcia Gernot Roll

Buddenbrookowie – dzieje upadku rodziny (niem. Die Buddenbrooks) – niemiecki dramat z 2008 roku w reżyserii Heinricha Breloera. Film jest adaptacją powieści „BuddenbrookowieThomasa Manna z 1901 r.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

XIX wiek, Lubeka w burzliwym okresie narastającej konkurencji. Zajmujący się handlem Buddenbrookowie są jedną z najznamienitszych rodzin w mieście. Gdy Thomas (Mark Waschke) jest gotów przejąć ster po ojcu i poprowadzić rodzinną firmę, jego brat Christian (August Diehl) próbuje odciąć się od wszelkiej odpowiedzialności – buntując się przeciw wszystkiemu bierze ślub z wodewilową artystką.

W tej sytuacji obowiązek wzmocnienia rodzinnych więzów spada na ich siostrę, Tony (Jessica Schwarz). Gwałtowne przemiany gospodarcze i społeczne mają jednak wpływ także na wartości rodzinne. Osobiste dążenia, które dotychczas należało poświęcić dla dobra rodzinnego interesu obecnie grożą rozbiciem słynącej z ciężkiej pracy, wiary i wzajemnego szacunku dynastii. W dodatku jej sytuację komplikuje konkurent, który wykazuje się lepszym wyczuciem gwałtownie ewoluującego rynku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]