Buddyzm w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Buddyzm w Polsce – obecność w Polsce jednej z najliczniejszych współcześnie religii zapoczątkowanej na subkontynencie indyjskim przez buddów (odpowiednio też arhatów i bodhisatwów). Duża procentowo liczba wyznawców buddyzmu w Polsce, to członkowie wspólnot zen i szkół buddyzmu tybetańskiego. W Polsce buddyjskie związki wyznaniowe prowadzą działalność w oparciu o rejestrację w MSWiA.

Historia[edytuj]

Korzenie buddyzmu w Polsce sięgają początków XX wieku i wiążą się z nagłym zafascynowaniem Polaków religiami i kulturą Chin, Japonii, Tybetu czy Korei. Dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Polsce zaczęły się tworzyć i organizować liczne grupy i organizacje buddyjskie. Pierwszymi z nich były dwie grupy skupione wokół zachodnich nauczycieli buddyzmu:

Po 1989 roku nastąpił gwałtowny rozwój buddyzmu, szacuje się, że obecnie w Polsce żyje ponad 5000 Polaków praktykujących buddyzm[1] i kilkadziesiąt tysięcy sympatyków buddyzmu[potrzebny przypis]. Ponadto istnieje w Polsce bardzo liczna[potrzebny przypis] diaspora wietnamska, utrzymująca kontakty polskimi buddystami, szczególnie z tradycji Bencien Karma Kamtsang w Polsce..

W maju 2000 roku, Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Tenzin Gjaco uroczyście otworzył buddyjski departament Biblioteki Pomorskiej w Szczecinie.

Buddyjskie związki wyznaniowe[edytuj]

Budynek gompy w Darnkowie

Obecnie w Polsce działa czternaście (według rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MAiC) związków wyznaniowych, szkół oraz wspólnot buddyjskich. Największe z nich to m.in.:

Wspólnoty buddyjskie organizują w Polsce wizyty nauczycieli, kursy medytacyjne oraz regularne praktyki w swoich ośrodkach.

Polska Unia Buddyjska[edytuj]

Organizacją międzywyznaniową zrzeszającą osiem (spośród czternastu według rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MAiC) buddyjskich związków wyznaniowych w Polsce jest Polska Unia Buddyjska. Unia ma za zadanie koordynować współpracę pomiędzy należącymi do niej związkami buddyjskimi oraz pomagać w szeroko rozumianej działalności na rzecz społeczeństwa.

Do Unii nie należy jednak wiele innych polskich wspólnot buddyjskich, jak np. Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu, Zazen International, Szkoła Zen „Zwykły Umysł”, Szkoła Vipassana, Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Buddyjskiej.

Do Unii nie należą również liczne grupy i ośrodki buddyjskie skupione wokół Misji Buddyjskiej „Trzy Schronienia”, m.in.: Shangpa, Szambala Polska, Sakya Dechen Choling, Ho Hakubaji Sangen, Polska Sangha Jodo Shinshu, Drukpa Kagyu – Druk Jesze Dordże i inne, jak na przykład nowa grupa w tradycji Gelug[2].

Ponadto w Polsce działa związek wyznaniowy tybetańskiej religii bön o nazwie Związek Garuda w Polsce.

Wybrane placówki buddyjskie w Polsce[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]