Budujemy mosty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budujemy mosty
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Mariusz Kiljan
Data premiery 1998[1]
Lata emisji 1998–2001
Czas trwania odcinka 25 minut
Format nadawania 16:9
Produkcja
Stacja telewizyjna TVP3, TVP1, TVP Polonia
Nagrody rzeczowe

Budujemy mostyteleturniej młodzieżowy, wyprodukowany przez Fajgel sp. z o.o., dla regionalnej TVP3 Wrocław, wielokrotnie emitowany na antenach innych stacji z sieci regionalnych TVP3, a także TVP1 i TVP Polonia. Podczas teleturnieju, w którym rywalizowały dwie drużyny, reprezentujące dwie wybrane szkoły podstawowe, uczestnicy „odbudowywali most”. Drużyna składała się z trzech członków reprezentujących domeny: umysłu, serca i siły, z trybun w studio dopingowała je kilkudziesięcioosobowa reprezentacja szkoły. Po każdej konkurencji, drużyna która ją wygrała losowała nagrody rzeczowe oraz otrzymywała jeden z siedmiu fragmentów mostu. Wygrywała drużyna, która ułożyła najwięcej fragmentów[2]. Gospodarzem programu był Mariusz Kiljan[3][4]. W trakcie programu wcielał się on w rolę starosty zgodnie z tekstem: "Budujemy mosty dla pana starosty" pochodzącym z jednej z dziecięcych wyliczanek. Program posiadał swoją piosenkę czołówkową która była śpiewana przez dzieci.

Zadania wykonywane przez zawodników:

 • Płoszenie szkodnika – O tym kto zaczynał konkurencję decydował rzut dwukolorową monetą odpowiadająca kolorom drużyn. Zadanie polegało na jak najgłośniejszym krzyku drużyny. Wygrywała drużyna, która osiągała lepszy wynik w postaci gromów.
 • Hasło na dziś – Należało rozszyfrować tajne hasło w postaci rebusu. Drużyna, która znała odpowiedź dzwoniła dzwonkiem.
 • Harce – Drużyny musiały pokonać tor przeszkód. Dwa warianty:
  • Jadowity wąż – Przedstawiciel drużyny musiał pokonać tor na jednej nodze okrążając pień i włożyć bosą stopę do zbiornika z wodą.
  • Jajo smoka – Drużyna musiała pokonać rozbudowany tor przeszkód przenosząc jajo smoka na noszach.
 • Złośliwe echo – Należało odgadnąć nazwę utworu i wykonawcę utworu. Drużyna, która znała utwór i wykonawcę dzwoniła dzwonkiem.
 • Zagadka wiedźmy – Drużyny musiały rozwiązać zagadkę wiedźmy. Drużyna, która znała odpowiedź na zagadkę wiedźmy dzwoniła dzwonkiem.
 • Alchemik – Drużyny musiały odpowiedzieć na zagadkę fizyczną lub chemiczną. Drużyna, która znała odpowiedź dzwoniła dzwonkiem.

Twórcami programu są: Dariusz Dyner, Witold Świętnicki i Leszek Turowski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Beata Świętnicka. fajgel.com.pl. [dostęp 2012-12-27].
 2. Budujemy mosty. fajgel.com.pl. [dostęp 2012-12-27].
 3. Mariusz Kiljan. teatrpolski.wroc.pl. [dostęp 2012-12-27].
 4. 20 najśmieszniejszych piosenek świata. wprost.pl. [dostęp 2012-12-27].