Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej
w Toruniu
Symbol zabytku nr rej. A/1770 z 20 stycznia 2020 (wpis obszarowy)
Ilustracja
Budynek widziany od strony południowej
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Gagarina 13

Typ budynku

biblioteka

Styl architektoniczny

powojenny modernizm

Rozpoczęcie budowy

1969

Ukończenie budowy

1972

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Budynek Biblioteki Uniwersyteckiejw Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Budynek Biblioteki Uniwersyteckiejw Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Budynek Biblioteki Uniwersyteckiejw Toruniu”
Ziemia53°01′13,25″N 18°34′17,04″E/53,020347 18,571400
Strona internetowa

Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu – zabytkowa siedziba głównej biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany, na terenie Miasteczka Uniwersyteckiego, przy ul. Gagarina 13.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał w 1972 roku według projektu Witolda Benedeka na potrzeby Głównej Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która do czasu jego powstania mieściła się w gmachu przy ul. Chopina 12/18[1]. Wraz z rektoratem i aulą tworzy on reprezentacyjną część większego kompleksu – Miasteczka Akademickiego, wybudowanego w związku z uczczeniem 500-lecia urodzin patrona uczelni Mikołaja Kopernika[2][3].

W 2020 roku gmach biblioteki został objęty ochroną konserwatorską jako element historycznego układu urbanistycznego Miasteczka Uniwersyteckiego[4][5].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał w stylu powojennego modernizmu. Jego układ przestrzenno-funkcjonalny oparty jest w całości na zasadzie zlokalizowania magazynów w środku rzutu trzech najniższych kondygnacji. Natomiast dwie wyższe kondygnacje przeznaczone zostały na czytelnię główną i profesorską oraz zbiory specjalne. Zadbano także o ich doświetlenie przez patio wewnętrzne i świetliki dachowe. Nowością na owe czasy było zautomatyzowanie systemu wypożyczania książek oraz rezerwacji miejsc w czytelniach biblioteki[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu - Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, www.bu.umk.pl [dostęp 2018-06-10] (pol.).
  2. Wyborcza.pl, torun.wyborcza.pl [dostęp 2018-06-10].
  3. JW Web Development, Toruń, Atrakcje Torunia, Przewodnik po Toruniu, Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem, Przewodnicy miejscy Toruń przewodnik miejski Informacja turystyczna, Zabytki Torunia i kujawsko-pomorskiego, Muzea, Historia, Pierniki toruńskie, Twierdza Toruń, www.turystyka.torun.pl [dostęp 2018-06-10] (pol.).
  4. Konserwator - Rejestr zabytków nieruchomych, www.torun.wkz.gov.pl [dostęp 2017-05-30] (ang.).
  5. Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Peerelowski zabytek wysokiej klasy - plus.nowosci.com.pl, plus.nowosci.com.pl [dostęp 2020-02-23] (pol.).
  6. Bogdan Popławski, Budowa miasteczka uniwersyteckiego w Toruniu, Warszawa - Toruń 1970.