Budynek Wystawy Królewskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Budynek Wystawy Królewskiej w Carlton, Melbourne
Państwo

 Australia

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II

Numer ref.

1131

Region[b]

Azja i Pacyfik

Historia wpisania na listę
Położenie na mapie Melbourne
Mapa konturowa Melbourne, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton”
Położenie na mapie Wiktorii
Mapa konturowa Wiktorii, na dole znajduje się punkt z opisem „Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton”
Ziemia37°48′17,02″S 144°58′16,41″E/-37,804728 144,971225
Budynek Wystawy Królewskiej widziany z głównej alei Ogrodów Carlton
Budynek Wystawy Królewskiej widziany od strony zachodniej
Główna sala wewnątrz budynku.

Budynek Wystawy Królewskiej[1] (ang. Royal Exhibition Building) – budynek położony na północno-wschodnim skraju centrum miasta w Melbourne w Ogrodach Carlton. Budynek razem z ogrodem jest pierwszym obiektem będącym dziełem rąk ludzkich w Australii jaki został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek stoi obok Muzeum Melbourne i jest największym eksponatem będącym w kolekcji Muzeum Wiktorii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek został zaprojektowany przez architekta Josepha Reeda (który również zaprojektował Ratusz w Melbourne oraz Bibliotekę Stanową Wiktorii). Budynek został ukończony w 1880 r. z okazji Międzynarodowej Wystawy w Melbourne. Uznaje się, że kopuła budynku była wzorowana na kopule katedry we Florencji.

Najbardziej znaczącym wydarzeniem, jakie miało miejsce w Budynku Wystawy Królewskiej, było otwarcie pierwszego parlamentu Australii, 9 maja 1901 r. jako inaugurację istnienia niepodległej Australii. Po inauguracji parlament federalny przeniesiony został do budynku parlamentu stanu Wiktoria, a Budynek Wystawy Królewskiej był przez kolejne 26 lat siedzibą rządu Wiktorii.

W 2004 r. Budynek Wystawy Królewskiej, wraz z otaczającymi go Ogrodami Carlton, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Budynek jest wciąż używany regularnie jako centrum wystawowe. Najczęściej jest jednak wykorzystywany jako miejsce wycieczek organizowanych przez sąsiadujące z nim Muzeum Melbourne oraz jako sala egzaminacyjna dla miejskich szkół i uniwersytetów.

Budynek Wystawy Królewskiej nie jest już największym obiektem wystawowym w Melbourne. Jego nowoczesnym odpowiednikiem jest budynek Melbourne Exhibition and Convention Centre, położony w dzielnicy Southbank na południe od centrum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 100. posiedzeniu KSNG.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]