Budynek przy ul. Wola Zamkowa 19 w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek przy ul. Wola Zamkowa 19 w Toruniu
Ilustracja
Budynek widziany od strony wschodniej
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Wola Zamkowa 19

Ukończenie budowy

1888

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Budynek przy ul. Wola Zamkowa 19 w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Budynek przy ul. Wola Zamkowa 19 w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Budynek przy ul. Wola Zamkowa 19 w Toruniu”
Ziemia53°00′43″N 18°36′49″E/53,011944 18,613611

Budynek przy ul. Wola Zamkowa 19 w Toruniu – dawny Urząd Królewskiej Fortyfikacji Twierdzy Toruń w Toruniu. Obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków (nr 2150).

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Budynek znajduje się we wschodniej części Zespołu Staromiejskiego, przy ul. Wola Zamkowa 19[1]. W sąsiedztwie położone są: dawny Urząd Fortyfikacyjny, dawna pralnia garnizonowa, dawny Dom Żołnierza, a także kościoły: św. Jakuba i św. Katarzyny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał w 1888 roku i pierwotnie był siedzibą Urzędu Królewskiej Fortyfikacji (Königliche Fortifikation) Twierdzy Toruń[2][3]. W latach 20. XX wieku korzystał z niego wojewoda pomorski, natomiast w latach 30. tegoż stulecia umieszczono w nim sztab 4. Dywizji Piechoty[4]. Po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat w budynku funkcjonowało przedszkole dla dzieci pracowników wojska[5][6]. W 2002 roku budynek opustoszał, a w 2004 roku Agencja Mienia Wojskowego sprzedała go jednej z prywatnych firm. Ta zaś planowała urządzić w nim apartamenty mieszkalne lub hotel, do czego ostatecznie nie doszło[7].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał w stylu neorenesansowym, na planie prostokąta. Elewacja główna, od strony ul. Wola Zamkowa, jest jedenastoosiowa, z trójosiowym pozornym ryzalitem pośrodku. Na piętrze tego ryzalitu umieszczono balkon, wsparty na wolutowych kroksztynach. Parter jest boniowany, okna prostokątne, umieszczone w profilowanych opaskach. Okna pierwszego piętra w ryzalicie ujęte są w kompozytowe pilastry wspierające trójkątne naczółki, pozostałe okna pierwszego piętra są zwieńczone odcinkami gzymsu wspartymi na konsolkach. Gzyms koronujący wsparty jest na ozdobnych kroksztynach. Wejścia do budynku umieszczono pośrodku elewacji bocznych i poprzedzono piętrowymi aneksami pełniącymi rolę portyków. Aneksy te są dołem otwarte, wsparte na filarach, wyżej zabudowane, zwieńczone trójkątnymi naczółkami. Do wejść prowadzą schody z kutymi balustradami. Od strony ul. Wola Zamkowa oraz pl. św. Katarzyny wzdłuż granicy posesji znajduje się ogrodzenie o murowanych słupkach, zwieńczonych czapami z czerwonego piaskowca. Między słupkami umieszczone są kute i nitowane kraty.[potrzebny przypis]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Stan budynków z kwietnia 2018 roku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dawne numery adresowe: Nowe Miasto (Neustadt) 152/154, Karlstraße 13 (wg: Addressbuch für Thorn - Stadt und Land, Thorn 1912).
  2. Dawna siedziba Urzędu Królewskiej Fortyfikacji w Toruniu, „Pulpit STOTOM-a”, 28 grudnia 2015 [dostęp 2018-05-02] (pol.).
  3. stotom - zabytki - Galeria zdjęć: Toruń - dawna siedziba Urzędu Królewskiej Fortyfikacji, www.stotom.pl [dostęp 2018-05-02] (pol.).
  4. Szymon Spandowski, Brak woli na Woli Zamkowej?, „nowosci.com.pl” [dostęp 2018-05-02] (pol.).
  5. Wojskowe przedszkole | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2018-05-02] (pol.).
  6. Wyborcza.pl, torun.wyborcza.pl [dostęp 2018-05-02].
  7. Szymon Spandowski, Wojsko poszło, przyszli deweloperzy, „nowosci.com.pl” [dostęp 2018-05-02] (pol.).