Budzień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budzień
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Stepnica
Liczba ludności (2009) 110
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0783775
Położenie na mapie gminy Stepnica
Mapa lokalizacyjna gminy Stepnica
Budzień
Budzień
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Budzień
Budzień
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Budzień
Budzień
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Budzień
Budzień
Ziemia53°37′03″N 14°41′19″E/53,617500 14,688611

Budzień (do 1945 niem. Schutzendorf) – osada w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. osadę zamieszkiwało 110 osób[1].

Położona na skraju Doliny Dolnej Odry i Równiny Goleniowskiej, w Puszczy Goleniowskiej, ok. 0,5 km od drogi nr 112, łączącej Modrzewie ze Stepnicą, i 7 km na południowy wschód od samej Stepnicy, obecnie ok. 105 mieszkańców.

W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa szczecińskiego.

Osada została założona w roku 1787 w ramach tzw. kolonizacji fryderycjańskiej przez Fryderyka II, króla Prus, na planie ulicówki. Koloniści pochodzili z Pomorza oraz Brandenburgii. Znajdowało się tutaj ok. 24 gospodarstw, szkoła i stodoły. W 1825 roku pożar zniszczył część wsi, w tym szkołę. W latach 30. XX wieku odbudowano szkołę, wzniesiono kaplicę i założono cmentarz. W 1928 roku osada liczyła sobie 164 mieszkańców.[potrzebny przypis]

Obecnie osada zachowała charakter ulicówki. Zabudowa pochodzi prawie w całości z początków XX wieku, są to w większości 2-budynkowe zagrody, rzadko urozmaicone obecnością stodół. Polna droga prowadząca do wsi obsadzona jest topolami i klonami. We wsi zachował się XIX-wieczny cmentarz poewangelicki, położony przy drodze dojazdowej, mocno zatarty, z fragmentami starodrzewu oraz nagrobków. Okolice wsi to ciekawe tereny bagienne, nieopodal przepływa rzeka Krępa i znajduje się rezerwat przyrody Wilcze Uroczysko. Ok. 3 km na północ znajduje się leśniczówka Olszanka, zaś 2 km na południe osada Gaje, należąca do sołectwa Budzień, położona tuż nad Krępą, w Puszczy Goleniowskiej, znajduje się tam dawna leśniczówka. W samej miejscowości znajduje się Kanał Królewski o długości kilku kilometrów, popularny wśród kajakarzy i wędkarzy, którzy organizują tutaj swoje zawody (koło „Okoń” z Goleniowa). Okoliczne tereny puszczańskie mają doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, zaś tereny na zachód i południe do ekoturystyki na terenach bagiennych. Na północ od Budzienia, w Świbnie, znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej, ścieżka dydaktyczna oraz wiata i miejsce na ognisko.

Okoliczne miejscowości: Stepnica, Bogusławie, Kąty, Święta

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Herman: Plan Odnowy Miejscowości Budzień na lata 2010-2017, s. 7. (Załącznik nr 2 do Uchwały Nr XXX/304/2010 Rady Gminy Stepnica z dnia 23 lipca 2010 r. ws. zatwierdzenia POM)