Budziszów (powiat średzki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Budziszów
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat średzki
Gmina Kostomłoty
Liczba ludności (III 2011) 304[1]
Strefa numeracyjna (+48) 71
SIMC 0875968
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Budziszów
Budziszów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Budziszów
Budziszów
Ziemia51°06′01″N 16°41′37″E/51,100278 16,693611

Budziszów(niem. Baudis-Meesendorf, przed rokiem 1936: Polnisch-Baudis) – wieś Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Kostomłoty.

Podział administracyjny[edytuj]

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.

Historia[edytuj]

Najstarszy znany zapis dotyczący wsi pochodzi z roku 1204, w którym Henryk Brodaty m.in. zwolnił swoje posiadłości od daniny na prawie polskim iure polonico zwanej podworowem[2]. Miejscowość została wymieniona w tym łacińskim dokumencie w staropolskiej, zlatynizowanej formie Budisschovo [2]. Wzmiankowana w łacińskim dokumencie z 1222 roku wydanym przez biskupa wrocławskiego Lorenza, gdzie zanotowana została w zlatynizowanej, staropolskiej formie „Budissou”[3]. Kolejna wzmianka o miejscowości znajduje się w łacińskim dokumencie z 1250 roku wydanym przez papieża Innocentego IV w Lyonie, gdzie wieś zanotowana została w zlatynizowanej, staropolskiej formie „Budissov”[4].

Miejscowość została wymieniona w łacińskim dokumencie wydanym w 1332 roku we Wrocławiu w zlatynizowanej, staropolskiej formie Budischow[5]. Tłumacz, który zamieścił niemieckie tłumaczenie tego dokumentu w zbiorze dokumentów dotyczących Śląska Codex Diplomaticus Silesiae w 1902 roku jako funkcjonującą wówczas nazwę podał - Polnisch-Baudis bei Neumarkt[5].

Spis geograficzno-topograficzny miejscowości leżących w Prusach z 1835 roku, którego autorem jest J.E. Muller notuje niemiecką nazwę miejscowości Baudis w nawiasie podając Polnisch[6]. Po dojściu do władzy nazistów w przedwojennych Niemczech administracja III Rzeszy ze względu na polskie pochodzenie zmieniła nazwę na nową, całkowicie niemiecką Baudis-Meesendorf, którą nosiła ona w latach 1936-1945.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[7]:

 • zespół folwarczny:
  • dom zarządcy, z XVIII w., XX w.
  • dom mieszkalny, z drugiej połowy XIX w.
  • spichrz, z drugiej połowy XIX w.
  • dwie stodoły, z przełomu XIX/XX w.
  • obora, z trzeciej ćwierci XIX w.
  • ogród, teren ogrodów użytkowych, z XVIII-XX w.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

 • Colmar Grünhagen: Codex Diplomaticus Silesiae T.22 Regesten zur schlesischen Geschichte 1327-1333. Breslau: E. Wohlfarth's Buchhandlung, 1903.
 • J.E. Muller: Vollstandiges geographish, statistisch, topographisches Worterbuch preusischen Staates. Erfurt: J.E. Muller'sche Buchhandlung, 1835.